הכנס השנתי של איגוד הרילוקיישן האירופי 2013 / בוקרשט

הבירה הרומנית, הידועה דווקא במזג האויר המזרח אירופי והקר שלה, קידמה את 575 הנציגים מחמישים מדינות שונות במזג אויר קיצי וחם שהזכיר יותר את ישראל מאשר את מזרח אירופה....
הנהלת ארגון הרילוקיישן האירופי ציינה בשמחה למשתתפים שמאז הכנס הראשון של הארגון בברצלונה בשנת 1998, האירוע השנתי התרחב מכנס של יום אחד עם 100 משתתפים לכנס בן שלושה ימים (מלאים וצפופים עד מאוד...) עם כאמור 575 נציגים בכנס האחרון של הארגון.

מקרב המשתתפים, 320 נציגים הם אנשי חברות רילוקיישן כאמור מ – 50 מדינות, 120 נציגים הגיעו ממה שנקרא בעגה המקצועית Relocation Management Companies (RMC) , נציגי ענקי הרילוקיישן הגלובליים (כעשר – חמש עשרה חברות עולמיות ברובן אמריקניות או בריטיות בד"כ) , 80 נציגים של ספקים מתמחים בתחום הניידות הגלובלית (שירותי הגירה ורשיונות עבודה, השכרת רהיטים, וכו') וכן 55 אורחים ואורחות, בני זוג של נציגי המדינות השונות.

אין ספק שהארגון והאירוע השנתי המרכזי גדלים משנה לשנה וניתן להבחין ביותר מדינות שלא היו חלק מתעשייה זאת ובשנים האחרונות נכנסות במרץ לפעילות גלובלית (הודו, סין, האמירויות, ארצות מזרח אירופה, וכו'). סביר להניח שבשנים הקרובות נראה יותר ויותר נציגים של מדינות ערב (כרגע רק מצרים מיוצגת מזה שנים בכנס) וכן של ארצות אפריקה.

ישראל יוצגה בכבוד ע"י נציגי שלושת חברות הרילוקיישן הקיימות בה. חברת CRG יוצגה השנה בצוות מתוגבר לאור העניין המוקדם שגילו בנו חברות רבות מארצות שונות אשר ביקשו מראש להפגש עמנו. בשל קשרינו ההדוקים עם שגרירות רומניה בתל אביב, נסיעתנו גם לוותה בעניין ובעזרה מעשית ב"טיפים" שונים ע"י הציר הכלכלי בשגרירות רומניה שגם דאג לפגוש אותנו לאחר הנסיעה ולוודא שהנסיעה עברה בהצלחה.

מגמת המיזוגים וההתאגדויות למיניהן נמשכת בכל רחבי תבל ומדי שנה אנו מגלים שיותר ויותר חברות נרכשו ע"י ענקי השוק (RMC) או חברו למיזוג ארגוני (לאו דווקא משפטי) עפ"י ארצות או אזורים גאוגרפיים וזאת על מנת לחזק את יכולות השירות שלהן מצד אחד ויכולת ההתמודדות מול ארגוני הענק מצד שני...מרבית חברות הרילוקיישן בעולם מתאפיינות במבנה של חברה משפחתית קטנה ובהכרח דבר זה מגביל את יכולתן בפיתוח שירותים רחבים יותר, הכנסת אמצעים טכנולוגיים שעולים כסף רב וכו'. לחברה בסדר גודל כזה קשה לעמוד מצד אחד מול האירגונים הגלובליים השונים שהם עדיין צרכני הרילוקיישן המרכזיים בעולם ומצד שני מול ענקי הרילוקיישן הדורשים מחברות אלו רמת שירותים גבוהה מאוד במחירים שלא תמיד מאפשרים את המשך קיומן..

ככלל, הכנס שבשנים האחרונות אכן הוארך לארוע של שלושה ימים, מתמקד בשתי פעילויות מרכזיות:

הדרכה לעובדים חדשים בתחום (יש לציין שחלקו של הדור הצעיר בקהל המשתתפים גדול ובולט למדי), או לכאלו  שרוצים להרחיב את הידע בתחומים מסויימים וכן לקבל הסמכות שונות של הארגון.

אירוע חברתי ועסקי (בעיקר Networking, networking ושוב Networking) המאפשר לנציגים שרבים מהם מכירים זה את זה באופן אישי ולאורך שנים רבות לקשור קשרים חדשים או לחזק קשרים קיימים. הכנס ומבנהו אכן מאפשרים זאת ברוחב לב ובכל פינות שטחי האירוח של המלון ניתן היה להבחין בקבוצות אנשים עסוקות במרץ בדיונים שונים ובבליל שפות שונות ומשונות...בשיחות רבות שניהלנו עם נציגי עשרות חברות מרחבי תבל התגלתה תמונה זהירה בקרב החברים האירופים המודאגים מאוד ממצבה הכלכלי של היבשת. אותן מדינות שעד כה נפגעו קשות (יוון, ספרד) שלחו נציגים מעטים בלבד. אופטימיות רבה יותר ניתן היה לגלות בקרב הנציגים האמריקנים וכמובן בקרב אנשי אסיה ואוקיאנייה – שם מתנהלים כנראה עסקים ברמת פעילות גבוהה יותר.


 
הארוע החברתי המרכזי של הכנס השנה היה ארוחת ערב חגיגית ורשמית בארמון הפרלמנט הרומני שהוא הבניין השני בגודלו בעולם לאחר הפנטגון האמריקני! הארוע שהיה מאורגן למופת (עם מיטב המזון והשתייה...) עורר הפעם תחושת אי נוחות מסויימת בקרב המשתתפים. קשה לתאר בכתב את הפאר הרב וההשקעה העצומה שנעשתה במקום ע"י נשיאה לשעבר של רומניה ורעייתו (שלא "זכו" להשתמש במקום והוצאו להורג). אזורים שלמים סביב הבנין נמחקו, עשרות אלפי עובדים עבדו במקום בתנאים לא תנאים. כידוע, הנשיא קיבל ממדינת ישראל ואירגונים יהודיים סכומי כסף עצומים על מנת לאפשר ליהודי רומניה לעלות לישראל ומן הסתם, חלק מהכספים מצאו את מקומם ברצפות השיש ובשטיחי הענק המכסים אותם...הרגשה מאוד לא נעימה לנציגי ישראל אך גם לשאר הארצות כי לאיש לא ברור בשביל מה היה צורך בארמון כה מפואר, על חשבון העם הרומני.

 

כישראלים המבקרים ברומניה, מדינה לה עבר והווה של יחסים הדוקים בתחום ההיסטורי, מדיני (רומניה הינה המדינה היחידה בגוש המדינות הקומוניסטי לשעבר שמעולם לא ניתקה את יחסיה עם ישראל), כלכלי ותרבותי, אי אפשר היה להתעלם מעצם הביקור במדינה שהיא החברה הענייה ביותר באיחוד האירופי (למרות שאיננה מדינה ענייה מבחינת משאבים טבעיים), מוכת שחיתות שלטונית, דבר המשפיע מאוד על המוראל הלאומי ועדיין נחשבת בת חורגת באיחוד (רומניה לא נהנית עדיין מכל הזכויות שמקנה החברות). בוקרשט הבירה הינה עיר עם עבר מפואר והווה צולע למדי, בניני הפאר המרשימים בהחלט, מתוחזקים בצורה עלובה, מדרכות העיר עקומות ושבורות והניקיון איננו מצטיין. מורגש מעין רצון להסתיר חלק מההיסטוריה של המאה העשרים (תקופת מלחמת העולם השנייה, התנהלות המשטר מול קהילת יהודי רומניה הגדולה וכמובן שנות המשטר הקומוניסטי והדיקטטורה של הנשיא צ'אושסקו). יש לציין שבסיורנו הקצר בבוקרשט ובמדינה, ביקרנו במספר בתי כנסת השמורים ברמה גבוהה ומוזכרים בהחלט כאתרי תיירות יחודיים. בעוד הבירה בוקרשט משאירה רושם של מעט עליבות, יש לציין את יופיין של ערי רומניה העתיקות ואתרי התיירות בהרי רומניה שם גם רמת השירותים גבוהה למדי (מלונאות, מסעדנות, שירותי תיירות וכו') וזאת במחירים די מגוחכים. הכנסת האורחים החמה ו"החברתיות" (sociability) של אזרחי רומניה בכלל ובוקרשט בפרט בולטת מאוד בעת המגע היומי איתם, קבלת שירותים, ישיבה במסעדות ובתי קפה וכו'. בהחלט נעים לראות את סמטאות העיר העתיקה של בוקרשט עמוסות בקהל מקומי המבלה להנאתו בבתי הקפה והברים הרבים, תופעה שכמובן עד לסילוקו של המשטר הקודם לא הייתה כלל אפשרית! יצירת קשרים עסקיים מתחילה אמנם בדרך האירופית המקובלת (שמרנית) אך בשל אופייה הלטיני של המדינה, עוברת מהר מאוד ליחסים המבוססים על קשרים חברתיים ואישיים. הביורקרטיה הסובייטית המיושנת מפנה אמנם לאט, לאט את מקומה לכללים פחות נוקשים, הרוסית ובעיקר הצרפתית ששימשו לשון תקשורת עם המערב מפנות את מקומן לאנגלית בה שולטים יפה לפחות כל עובדי ענף התיירות ורבים מבין צעירי רומניה (לא נתקלנו בשום בעיית תקשורת!). גל ההשקעות המערב אירופי (וגם הישראלי) נעצר במקצת עם המשבר של שנת 2008 ונתן מקום לצמיחה מחודשת של מגמות ימניות קיצוניות הפועלות נגד בני הרומה (צוענים), הקהילה ההומו-לסבית וכמובן הקהילה היהודית הקטנה שנותרה בערי רומניה השונות. מצד שני, מצבה הכלכלי הקשה של כלל אירופה, עצר במקצת את בריחת המוחות מרומניה (מערכת החינוך הייתה ונשארה ברמה גבוהה מאוד) וחלק מקהל זה מוצא את דרכו חזרה לרומניה. אין ספק שמדינה כזאת עם אוכלוסיה חברותית, מכניסת אורחים וברמה אישית גבוהה של חינוך והשכלה, הינה כר לפעילות כלכלית נרחבת של חברות גלובליות רבות וכידוע לכל, גם מקומן של החברות הישראליות אינו נפקד ממדינה זאת, מה גם שלא מעטים הישראלים השולטים היטב בשפת המדינה ותרבותה.

אין ספק שהביקור השנה בכנס הרילוקיישן היה בשבילנו הישראלים קצת יותר מ"סתם" עוד כנס מקצועי...

כנס הרילוקיישן האירופי הבא יתקיים בחודש אפריל 2012 באדינבורו/סקוטלנד.


דורון ניב/מנכ"ל חברת (  Corporate Resources Group (Israel) Ltd. (CRG חברת יעוץ למשאבי אנוש בינלאומיים המייצגת בישראל את:
Dean Foster Associates – חברת ייעוץ אמריקנית מובילה בתחום ההדרכה הבין-תרבותית.
Strategic Rewards Group/NYC  - חברת ייעוץ אמריקנית בתחום תגמול והטבות גלובליות.
Paragon Global Resources – אחת מחברות ה – Relocation Management הגדולות בעולם.

 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798