בלו קארד – הדרך לחיים ועבודה במדינות האיחוד האירופי


במאי 2009 התקבלה החלטה בעניין הסדרת נושא הגירת עובדים בעלי כישורים גבוהים למדינות האיחוד האירופי. כעבור שנתיים, ביום 19 ליוני 2011, הפכה ההחלטה לחקיקה אירופאית המחייבת כמעט את כל מדינות האיחוד (למעט דנמרק, אירלנד ובריטניה).

החקיקה הקלה משמעותית על חסמי ההגירה והבירוקרטיה שהיו קיימים עד אז והפכה את מדינות האיחוד האירופי ליעד אטרקטיבי למהגרים מומחים אשר חושקים לעבוד ולהשתקע באירופה עם משפחותיהם.

ההצעה המקורית הועלתה כדי למשוך אל מדינות האיחוד מומחים ובעלי ניסיון אשר יוכלו לתרום לשוק העבודה המקומי ולסייע לצמיחתו. בהצעה המקורית לקבלת הבלו קארד היו הקריטריונים די נוקשים וכללו דרישה לתואר אקדמי מתקדם, ניסיון תעסוקתי של מספר שנים ושמשכורת הפונים תהא גבוהה פי שלוש ממשכורת המינימום באותה מדינה באיחוד. עם זאת, לאחר מספר שנים ולמרות לא מעט מתנגדות להצעה (כגון גרמניה ואנגליה) נכנסה לתוקפה ההוראה במספר שינויים וגם הקלות משמעותיות בדרך לאשרת העבודה המיוחל.

נכון להיום, על המעוניין בבלו קארד לעמוד בשלושה תנאים עיקריים, כאשר הדרישה העיקרית והבסיסית ביותר היא כי יהיה בידו חוזה העסקה באותה מדינה באיחוד. בנוסף, משכורותו השנתית צריכה להיות בגובה של לפחות פי 1.5 מהמשכורת השנתית הממוצעת באותה מדינה ועליו להיות גם בעל תואר השכלה גבוהה המוכר על ידי האיחוד האירופי. מי שיעמוד בתנאים ויקבל את הבלו קארד, יהא מוגבל לעסוק באותו מקצוע ספציפי שבו הוא מוסמך למשך תקופה של לפחות שנתיים ולאחר מכן יוכל לעסוק גם בתחום אחר, כל עוד תחום זה מצריך גם כן כישורים גבוהים. יש לציין כי לאחר תקופה של בסה"כ 18 חודשים מיום קבלת האשרה, יוכל העובד להגיש בקשה לעבור לכמעט כל מדינה אחרת באיחוד ביחד עם משפחתו וכעבור תקופה כוללת של כחמש שנים, מיום קבלת האשרה, יוכל אף לבקש תושבות של קבע לו ולבני משפחתו.

מסלול הבלו קארד פותח את דלתות האיחוד בפני מהגרים רבים יותר ומשפחותיהם ומקל על החסמים הבירוקרטיים הרבים שהיו קיימים ערב כניסת ההוראה לתוקף.

מדינות האיחוד האירופי מקוות להצטרף בכך לרשימת המדינות הנחשקות בעולם כגון ארה"ב, קנדה ואוסטרליה המהוות את מוקד המשיכה העיקרי למהגרים ומומחים מכל העולם ולמשוך אליהן כוח עבודה מוכשר ומנוסה אשר בוודאי יסייע לצמיחת הכלכלה המקומית.

בעקבות כניסת מסלול הבלו קארד לתוקף, המספרים מעידים על עליה משמעותית במספר האנשים מכל העולם, בעלי כישורים גבוהים ומומחים, המגישים בקשה לקבלת האישור המיוחל בדרך לחיים באירופה.


*הכותב הינו מייסד ובעלים של משרד עו"ד דותן כהן, המתמחה בדיני ההגירה בישראל, ארה"ב אוסטרליה ומדינות נוספות. המשרד הינו משרד נישה המלווה חברות ישראליות וגלובאליות רבות במתן אשרות עבודה למומחים זרים במגזר העסקי.
ליצירת קשר: 03-753-4000 |   info@Relocation-Law.com

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798