שילוב אינטואיציה בקבלת החלטות

 
לכל אחד מאתנו יש אינטואיציה אך רבים מאתנו מעדיפים להתעלם ממנה בעיקר מכיוון שהם לא באמת יודעים מהי אינטואיציה.

אינטואיציה היא יכולת מוחית של עיבוד מידע הפועלת באזור הלא מודע של המוח ואינה עושה שימוש בהיגיון או בשיטות אנליטיות.

הרבה מנהלים שאני מראיינת כחלק מעבודתי אומרים לי את המשפט הבא:

"בהחלטות עסקיות ניהוליות ואישיות אנו אמורים להתייחס רק לשיקולים רציונליים בלבד ולהתייחס לנתונים כמותיים והגיוניים מבלי להתייחס לתחושות האינטואיטיביות. מה לעשות במקרה שהתחושות האינטואיטיביות הן בניגוד לתוצאות הכמותיות?

כתוצאה מכך נוצרים קונפליקטים רבים בין הרציונל והתחושות.
בשל השינויים המהירים בעולם, המורכבות העסקית והקונפליקטים הרבים שנוצרו למנהלים בעשור האחרון  יש חוסר או עודף בנתונים הדרושים לקבלת ההחלטות, על כן נוצרים מצבים שעליו לקבל החלטות באופן אינטואיטיבי או למצוא את השילוב הנכון בין הרציונל והאינטואיציה.

האינטואיציה איננה מנוגדת להיגיון והיא בעצם פועלת אצל מרביתנו מבלי שנהיה מודעים לכך. ככל  שנדע לשלב טוב יותר את האינטואיציה עם הרציונל, כך נקבל החלטות ותוצאות טובות יותר.

מקובל להשתמש ב-4 יישומי אינטואיציה עיקריים בשילוב עם הרציונל(*). הנה הם:

 1. תגליות:
  הידע האינטואיטיבי מופיע כהבזק פתאומי, בתגליות או בפתרון בעיות.
  כך לדוגמא מקרה ה״אאוריקה" של ארכימדס, או הפוטוסינטזה של Calvin Melvin, או בהתגלות מבנה ה - DNA על ידי Wuton James ו-Francis Crick.
  אינטואיציה זו היא מסוג תקדימית  והיא מאופיינת במקרים שבהם:
  א. האדם עוסק בשאלות רבות המגרות את האינטואיציה.
  ב. יש לו ניסיון רב בתחום עיסוקו, דבר המזין את התת-מודע.
  מנהלים גם מספרים לי כי "רעיון למוצר חדש מתחיל לעיתים בצורה אינטואיטיבית. רק לאחר מכן הוא נבדק באופן שיטתי״
  האינטואיציה עובדת במקרים אלה כמרכיב דומיננטי ביכולות האינטליגנציה ומאפשרת להשיג מידע שלא ניתן היה להגיע אליו בדרכי ההיגיון, ההבנה, הידע והניסיון.

 2. יצירתיות :
  האינטואיציה מאפשרת פתרון בעיות או ראייה שונה של מצבים מורכבים בדרכים לא שגרתיות.
  היצירתיות יכולה לבוא בתחומים מגוונים: באמנות, בקבלת החלטות, בהמצאת דברים חדשים ועוד. למעשה, קשה לחשוב על תחום שבו אין מקום ליצירתיות.
  טכניקת "סיעור מוחין" שפותחה על־ ידי Alex Osborn, הינה אחת השיטות להסתייע באינטואיציה להעלאת רעיונות חדשים, מקוריים ויצירתיים. על מנת שלא לדכא את האינטואיציה, מתודרכים האנשים המשתתפים בסיעור מוחין לבטא את כל מה שעולה בראשם מבלי לבקר אחד את השני.
  סיפר לי אחד המנהלים: "האינטואיציה מאפשרת להצליח בצורה מטאורית כי אני לא משתמש בנוסחאות שיש לכולם. היא מאפשרת פריצת מסגרות, חדשנות, והיא נותנת עוצמה ואמונה למה שהיא גורמת. זה טירוף של עשייה בכיוון."

 3. הערכה:
  לעיתים קשה לקבל החלטה עקב חוסר או עודף בנתונים. האינטואיציה יכולה לסייע להעריך את האלטרנטיבות להחלטה ולבחור את החלופה הטובה תוך ראיה מרחבית של החלופות.
  ראיון אישי לבחינת מועמד לעבודה הוא דוגמא לכלי שאתו אפשר לעשות שימוש באינטואיציה להערכת המועמד.
  מנגנון ההערכה מושפע מאלמנטים מעוותים כגון: פחדים, סטריאוטיפים, מצב הרוח וכדומה. האינטואיציה מספקת טביעת עין וחושים מחודדים ומאפשרת עיבוד נתוני ההערכה בשילוב נתונים סמויים שהתקבלו, אך אי אפשר היה להבין אותם בעת הריאיון.
  לפני זמן מה סיפר לי אחד המנהלים שאני מאמנת, שהיה צריך להחליט האם לקבל את המלצת מועצת המנהלים שלו ולהגדיל את תקציב השיווק של החברה.
  על פי הנתונים אפשר היה להגדיל את התקציב, אך באינטואיציה הוא חש שזה לא יגרום לעליית המכירות וכך אכן החליט. בדיעבד, התברר שהרגשתו הייתה נכונה והמכירות עלו בהתאם לתחזיות גם בתקציב הקיים.
  מנהל אחר הסתייע באינטואיציה שלו כדי להחליט האם לקבל מועמד לעבודה שהודה שיש לו עבר פלילי (עבירת "צווארון לבן"). מחד, המועמד התאים מבחינה מקצועית, אך מאידך קשה היה להתעלם מעברו הפלילי וההשלכות השליליות שעלולות היו להיגרם לחברה. תחושתו האינטואיטיבית של המנהל הייתה שמדובר במעידה חד-פעמית, אך בבסיסו המועמד הוא אדם שלמד את הלקח. המועמד התקבל לעבודה על סמך האינטואיציה ואכן עמד בציפיות החברה.

 4. הפעלה עצמית:
  יישום האינטואיציה בהפעלה עצמית, המכונה לעיתים "מזל״, פועל במצבי אי ודאות למניעת ביצוע פעולה הרסנית. יישום זה של האינטואיציה מספק ידע מה לעשות בעת סכנה. להבדיל מאינסטינקט – ההפעלה העצמית לא פועלת כתגובה קבועה לגירוי קבוע.
  כך לדוגמא, התרבות הארגונית הנקלטת על-ידי העובדים בארגון גורמת להפנמה של המידע בתת-המודע. האינטואיציה גורמת לכך שהעובד יודע כיצד להתנהג במצבים חדשים מבלי להשקיע מחשבה. הוא יפעל באופן אוטומטי על מנת לספק את שאיפתו להצליח בארגון.
  זהו חלק מתהליך הסוציאליזציה הארגונית. כך משתמשים למשל מנהלים במנגנון "ההפעלה העצמית" שלהם בכדי להגיב כאשר נדרשת מהם תגובה מהירה.

ולסיום: אלברט איינשטיין סיפר: "לא הגעתי להבנת הבסיס של חוקי העולם דרך חשיבה הגיונית". יישומים אלו של האינטואיציה הם כלי עבודה בלתי מוגבל  של מקבלי ההחלטות בארגונים, כאשר הם מאומנים לכך.

(*)על פי Philip Goldberg, 1983


זוהר ליר - יועצת להשמת בכירים, מרצה ומאמנת מנהלים בשילוב האינטואיציה בקבלת החלטות.

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798