שימוש במייל ובצ'אט בחברות בינלאומיות-היבטים בין תרבותיים

הכתבה הזו מעלה את השאלות הבאות: איך כותבים אי-מייל ואיך משתמשים בצ'אט בתרבויות שונות? מתי ניתן ורצוי לבצע שינוי במשלב של השפה בהתכתבות מקצועית? איך מתייחסים בתרבויות שונות לשינויים ולתיאור של בעיות? עד כמה נושא הסימנים הויזואליים הוא משמעותי בהתכתבות? במאמר זה אציג מספר היבטים בין תרבותיים שקשורים לכתיבה במייל ובצ'אט בעולם העבודה הבינלאומי.

נקודה אחת שמראה על הבדלים בין תרבותיים בכתיבת מיילים היא הדרך בה אנשים מתרבויות שונות מתארים בעיה ואת הפתרון שהם מציעים עבודה. הבדל זה מצביע גם על היכולת של תרבויות שונות להתמודד עם שינויים. בתרבויות כמו גרמניה, אוסטריה ושוויץ, תרבויות בהן שמים דגש על מומחיות בידע טכני ומקצועי רב, הנטייה תהיה לרדת לפרטי שורש הבעיה או התקלה, שגורמים לכך, פנייה ישירה למעורבים בנושא ולבסוף הצגת אפשרויות הפתרון השונות עם פירוט היתרונות של כל גישה. שימו לב, מדובר על האימייל, כלומר כבר ברמת האימייל יש פירוט, בלי קשר לדוח שייכתב. בתרבויות אחרות לעומת זאת, הדגש יהיה בעיקר על הצגת הפתרונות והצעדים לביצוע, כלומר הדגש יהיה על העתיד- מבט קדימה- מה השינוי הבא שנדרש.

 

בבחינת השימוש בשפה ולדרכי ה תקשורת ניתן לשים לב למספר מאפיינים: הראשון מתקשר למשמעות של מילים. מה ההבדל בין "הלקוח טוען ש..." לבין ה"לקוח אומר ש..."? בשני המקרים ללקוח יש איזו שהיא בקשה או קובלנה, אבל כאשר מתכתבים בין עמיתים וכותבים "הלקוח אומר ש.." הנוסח שמתקבל הוא ניטראלי יותר.

 

מאפיין אחר מתקשר לשימוש בז'רגון מקומי וקיצורים במייל, ולשאלה האם להשתמש בהם או לא? לדעתי, שימוש בקיצורים ראוי רק במקרים שאנו בטוחים שהצד השני מכיר ויודע את משמעות הקיצור, אחרת עדיף להשתמש במונח בצורה הארוכה שלו. זיכרו שביטויים מסוימים מקבלים משמעות שונה במקומות שונים. וז'רגון מקומי באנגלית-אמריקאית כמו "It's good to touch base with you" לא תמיד יובן ע"י הצד השני, במיוחד אם הוא לא אמריקאי שמכיר מונחים ממשחק הבייסבול.

 

בקשר לרמת הפורמאליות בזמן כתיבת מיילים ישנה דילמה: מצד אחד זהו מדיום פחות רשמי ממכתב, ונכתב לעיתים קרובות תוך כדי לחץ של עבודה. מצד שני יש תרבויות שברגע שעוברים לכתיבה תמיד יכתבו בצורה רשמית יותר. ולכן זה תלוי למי כותבים ומה הנושא, ובכל זאת יש חלוקה שניתן לבצע לפי מדינות או אזורים למשל: האמריקאים והאנשים במדינות דרום אמריקה נוטים להתחיל מכתב בצורה חברית, פחות רשמית עם שם פרטי, ואילו במדינות כמו אוסטריה, גרמניה ושוויץ המיילים יהיו מאוד רשמיים כמעט כמו מכתב

 

רשמי. בארצות מזרח אסיה, הפניה והמכתב עצמו משתנים ברמת הרשמיות, אבל מכיוון שאנו ברובינו מתכתבים עימם באנגלית, במקרים רבים, הם יכתבו 'ישר ולעניין' בתמצות על הנקודה בה המכתב נדון.

 

הבדלים בין אנשים מתרבויות שונות מתבטאים גם בכמות השימוש בגרפים ובאמצעים ויזואליים יש: אנשי המזרח הרחוק יעדיפו לצרף או שנצרף למכתב גרף או כל אמצעי ויזואלי שיוכל להמחיש את הנושא הנדון. מה שמזכיר לכולנו, שברוב המקרים ציורים וגרפים קל לנתח, מהסברים מרובי מלל. חישבו על ההבדל בין מפת דרכים, מול הסבר בע"פ שתקבלו על כיצד להגיע למקום מסוים.

 

דילמה נוספת שקשורה לכתיבת מיילים היא אורך החתימה הרצוי, מכיוון שבעקבות המגמה של יצירת קשרים גם במדיה חברתית, וריבוי מספרי הטלפונים, החתימה נהיית ארוכה יחסית. חישבו על מצב בו המייל ותוכנו, קצרים משמעותית מהחתימה עצמה, או מצב בו נשלחים כל אמצעי ההתקשרות כאשר די ברור, שהשימוש יוגבל לאמצעי אחד או שניים לכל היותר.מסיבה זו חוקרים ואנשים מומחים לנושא ממליצים שלא לעבור את החמש שורות בחתימה.


http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=download&id=1215930

 

השימוש בצ'אט גובר ויש לו את היתרון שהוא סיכרוני, התקשורת היא בזמן אמת, (בהנחה שהצד לו נכתב המסר בצ'אט נמצא "על הקו"). במחקר שנערך השוו בין כמות החלונות הפתוחים בעת כתיבת צ'אט, כלומר כמה שיחות נערכות במקביל, בין אמריקאים לבין אנשים ממזרח אסיה והודו, ולא היה הבדל. אבל כן היה הבדל בין כמות שיחות ה"ועידה" שנערכו. ההודים וגם אנשים ממזרח אסיה, נטו לקיים יותר שיחות "ועידה" (multi party chat), בהשוואה לאמריקאים. החוקרים העלו את ההשערה שהסיבה לך היא, שאופי העבודה בתרבויות אלו הוא קולקטיבי-קבוצתי יותר, דבר שמשפיע על ריבוי שיחות ה"ועידה" עם מספר אנשים בצ'אט.

ההודים ואנשים ממזרח אסיה, נטו גם להשתמש יותר בעזרים של וידאו ואודיו וכן בשימוש בסימנים ויזואליים. וההשערה שהועלתה כהסבר הייתה שסגנון השפה במדינות מזרח אסיה מושפע מסימנים, וריבוי אותיות, וגישה תמציתית כמו שנדרשת בצ'אט מקשה על הפעילות, ולכן יש העדפה לשימוש בווידיאו ובאודיו בנוסף.

 

בהתייחס להיבט בין תרבותי ונוחות שימוש בצ'אט יש להתייחס לשני היבטים מרכזים שקשורים למודעות לפרטיות ולזמינות של האדם, וכן ליכולת של כל אחד מאיתנו לשוחח

 

עם אנשים במקביל: אומנם אדם יכול להימצא במשרד, אבל הוא לא חייב להיות זמין לשיחה. אז כדאי להתחיל שיחת צ'אט עם השאלה, "האם זה זמן נוח לשיחה?".

היבט אחר מתקשר לנגישות. כמו שציינתי לעיל, אנשים נוטים לנהל מספר שיחות במקביל, ויש לקחת בחשבון, שאפשר שמישהו "יחכה על הקו" בזמן שאתם עונים למישהו אחר. מסיבה זו יש לקבל החלטה מודעת, עד כמה כל אחד מכם מסוגל לעשות דברים במולטי-טסק, כלומר במקביל, ועל פי זאת להחליט כמה שיחות לנהל במקביל.

 

לסיכום, נקודות אלו מראות עד כמה נושא כתיבת המיילים, השימוש בצ'אט ארגוני ואמצעים ויזואלים נוספים, דורש מעורבות מובנת של אנשים בארגון, שמטרתה תהיה גם לחזק את המודעות להשפעת התרבות על תקשורת בין אנשים, וגם להעצים את המקצועיות של אנשי החברה ע"י מתן הכוונות וכלים לכתיבה במייל ושימוש בצ'אט, בעת יצירה ופיתוח קשרים עם אנשים ממדינות ותרבויות שונות.

 

 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798