כל הטיפים לשמירה על המחשב הנייד שלכם

המחשבים האישיים התפתחו מאד ומציעים מגוון גדול של אפשרויות, אשר בלתי אפשרי ללמוד את כולם לעומק ולהשתמש בכל המגוון. מה שכן שחשוב ללא ספק, הוא להיות מסוגלים להוציא את המיטב מהמחשב, וזה בהתאם לצרכינו היומיומיים. חשוב לדעת אם הגדרות המחשב מותאמות באופן אופטימלי או אם קיימים טיפים להארכת חיי הסוללות.
ברצוננו להציע לכם טיפים שימושיים שיעזרו לכם להשתמש נכון במחשב הנייד שלכם ולשמור עליו.

ראשי פרקים
אלו התאמות כדאי לבצע
כיצד להאריך את  חיי הסוללות!
כיצד למקסם את האוטונומיה של המחשב הנייד שלכם
חשיבות האביזרים הנוחים
מהן פעולות שיש להימנע מהן בכל מחיר


אלו התאמות כדאי לבצע

ביצוע כיוון מסך

  • למסכי המחשבים הניידים יש הגדרת תצוגה משלהם שכדי להכיר אותן יש להתייחס לנתוני היצרן. על מנת לדעת האם המסך מכוון היטב, עליכם להביט בפרמטרי התצוגה.
  1. אם יש לכם מערכת הפעלה Windows XP, ניתן להגיע למאפייני התצוגה על ידי קליק ימני בשולחן העבודה. במערכת ההפעלה Windows Vista, לאחר הקליק הימני, יש לגשת למאפייני התצוגה בחלונית שנפתחת. 
  2. לגבי הצבעים, אם אופציה זו לא נבחרה עדיין, בחרו אופטימלי (32 סיביות).

קביעת תאריך ושעה
איחרת לפגישה שלך ? שעון הנייד לא מדויק ?
יתכן שהתאריך והשעה המופיעים בנייד שלכם שגויים. על פניו, זה לא נראה כל כך מפריע, ואולם זה הופך להפרעה של ממש ברגע שמירת הקבצים, זאת בשל נקודות ציון בזמן לא נכונות.

  1. על מנת לכוון את השעון, יש ללחוץ פעמיים על השעה המופיעה למטה בסרגל הכלים ב- Windows XP או פעם אחת במערכת ההפעלה Windows Vista  (שינוי פרמטרי התאריך והשעה).
  2. כוונו את השעה והדקות. בדקו כי איזור הזמן הנקוב מתאים למיקומכם הגיאוגרפי. במערכת ההפעלה Windows Vista , יש אפשרות להוסיף עוד שני שעונים ולדעת מהי השעה בארצות אחרות. 

ההתאמה של לוח המקשים והעכבר
יש אפשרות להתאים אישית את הגדרות לוח המקשים, כגון קצב הבהוב הסמן וקצב החזרה על תווים, ואת הגדרות העכבר, כגון תצורת הלחצנים, מהירות הלחיצה הכפולה ועוד, דרך לוח הבקרה, הן ב- Windows XP והן ב-Windows Vista.

  1. להתאמה אישית של הגדרות לוח המקשים, יש ללחוץ פעמיים על האייקון המתאים. החלון הנפתח מאפשר להתאים אישית את קצב הבהוב הסמן ואת קצב החזרה על תווים.
  2. כמו כן, להתאמה אישית של הגדרות העכבר, יש ללחוץ פעמיים על האייקון המתאים. החלון הנפתח מאפשר להתאים אישית את תצורת הלחצנים, מהירות הלחיצה הכפולה ועוד. 
  3. ניתן להשפיע על מהירות הלחיצה הכפולה או לנעול אותו על מנת שיהיה אפשר לסמן ולגרור מבלי להחזיק את לחצן העכבר לחוץ. הכותרות מצביעים ואפשרויות מצביע פותחות אפשרויות רבות, כגון בחירת מהירות המצביע, שיפור דיוק המצביע ועוד.

הסרת תוכנות שאינן בשימוש
לא כדאי לשמור תוכנות התופסות מקום רב בדיסק אם אינכם משתמשים בהן יותר. אנו ממליצים לכם להסיר אותן. על מנת להסיר אותן בצורה הבטוחה ביותר, פתחו את הוספה והסרת תוכנות. בחרו בתוכנה שבכוונתכם להסיר ולחצו על הסר כדי למחוק אותה אחת ולתמיד. אל תשכחו לבצע לאחר מכן התחול מחדש של המחשב על מנת שמערכת ההפעלה תיקח בחשבון שינויים אלו.


כיצד להאריך את חיי הסוללות!

הסוללות הן שמאפשרות את הניידות האמיתית של המחשב שלכם. על כן, יש לשמור אותן היטב ולתחזק אותן על מנת להאריך את חייהן.

האם צריך לרוקן לגמרי את הסוללות?
נפוצה השמועה על החשיבות שיש לריקון סוללות המחשבים הניידים לגמרי לפני הטענתן על מנת להאריך את אורך חייהן.  הדבר אינו נכון! אך יש להקפיד לא לרדת מתחת לסף של 5% טעינה. זמן טעינה נמוך מדי עלול לקלקל את התאים החשמליים של הסוללה.

מחזורי טעינה
בשלבים הראשונים, מומלץ לבצע מחזורי טעינה מלאים. רדו עד ל-5% ובצעו טעינה מקסימלית ללא הפסקה. יש לחזור על פעולה זו כל חודשיים אם אתם משתמשים במחשב הנייד רק לעיתים רחוקות, וכל חודש אם אתם משתמשים בו באופן קבוע. בין לבין, בצעו זמני טעינה קצרים, אפילו לא מלאים. יש לציין כי ניתן לבצע בסוללות סטנדרטיות בין 500 ל- 1000 מחזורי טעינה מלאים.

האם יש להחזיק את הסוללות במחשב הנייד כאשר הוא מחובר לחשמל?
כאשר המחשב הנייד מחובר לחשמל, מומלץ להוציא את הסוללות ולאחסן אותן במקום קר ויבש מפני שחום מזיק לתאים החשמליים של הסוללות. שימו לב לא לשכוח לטעון אותן לפני שאתם יוצאים מהבית או מהמשרד עם המחשב הנייד.

מה אורך חיי הסוללה?
אורך חיים של סוללה תלוי בתחזוקתה. סוללה מתוחזקת היטב יכולה לעבוד בין שנתיים לשלוש שנים.

כיצד למקסם את האוטונומיה של המחשב הנייד שלכם
 
לאחר שטענתם את סוללות המחשב הנייד, אתם חייבים לדעת לנצל אותן ואת הניידות שהן מקנות לכם. על כן, יש להקפיד ולשמור על כמה כללים המקטינים באופן משמעותי את צריכת האנרגיה. תחילה יש לזהות את השימושים או הרכיבים שצורכים חשמל רב. המעבד, במלוא פעילותו, הינו אחד מהם.
למרבה המזל, יצרני המחשבים התקדמו התקדמות עצומה בתחום זה. השבבים צורכים אנרגיה רק כאשר הם מבוקשים. טוב לדעת מה צורך אנרגיה ומה לא. השיא בצריכת הסוללה נמצא בשבבים הגרפיים הנמצאים על לוח האם.

זהרו ממשחקים וסרטי וידיאו!
אם אתם רוצים לשמור על הסוללה, עדיף לחכות ולהיות מחוברים לחשמל כדי להיכנס למשחקי וידיאו! באותה מידה, שימוש בכונן או בצורב לצפייה בסרט עלול להקטין במידה ניכרת את אוטונומית המחשב הנייד שלכם. עדיף להמיר את הסרטים  ל-DivX ולאחסן אותם על הדיסק הקשיח, הצורך הרבה פחות חשמל.

לנתק את הרשת האלחוטית (Wi-Fi) אם אינכם משתמשים בה
להגדלת אורך חיי הפעילות של הסוללה, אנו גם ממליצים לכם לנתק את הרשת האלחוטית (Wi-Fi) ו- Bluetooth אם אינכם משתמשים בהן, להוריד מעט את בהירות המסך ולהימנע במיוחד משימוש במכשירים חיצוניים (USB, דיסק קשיח, עכבר...).

הגדרות טובות עוזרות להגביר את האוטונומיה של המחשב הנייד
מערכות ההפעלה Windows XP ו- Windows Vista מציעות תפריט לניהול צריכת חשמל. לחצו קליק ימני על שולחן העבודה, ובחרו האנשה או מאפיינים אם יש לכם מערכת הפעלת Windows XP כדי להגיע ללשונית שומר מסך. בחרו באפשרות צריכת חשמל (שינוי פרמטרי חשמל במקרה של Windows Vista) כדי להגיע לערכות צריכת חשמל.
חלון זה הינו הלוח האמיתי המאפשר לכם לשלוט בצריכת החשמל של המחשב שלכם. שתי מערכות ההפעלה של מייקרוסופט מציעות אפשרויות לניהול צריכת החשמל. אתם יכולים לבחור את האפשרות המתאימה ביותר לשימוש שאתם מעוניינים לעשות במחשב שלכם.

  1. כדי להגביר לרמה המקסימלית את האוטונומיה של הסוללה, בחרו באפשרות ניהול צריכת חשמל מינימלית אם יש לכם Windows XP או חיסכון באנרגיה אם יש לכם Windows Vista. אופציות אלו קובעות את זמני ההמתנה בטרם כיבוי המוניטור, את ההפסקה  של הדיסק הקשיח או הדיסקים הקשיחים ועוד.
  2. אתם גם יכולים ליצור אפשרות לניהול צריכת חשמל משלכם. עליכם לשמור את ההגדרות שלכם על ידי לחיצה על שמירה בשם ונתינת שם להגדרה. המשתמשים ב- Windows Vista חייבים לבחור צור אפשרות ניהול צריכת חשמל, לתת לה שם ואז לשנות את הפרמטרים לפי רצונותיהם. בשני המקרים, האפשרות החדשה שבה בחרתם תופיעה ברשימה.

החשיבות של האביזרים הנוחים

העכבר
העכבר הינו האביזר  Par excellence! לוחות מגע למיניהם  (באנגלית Touch Pads) הקיימים במחשבים הניידים בהחלט נוחים מאוד לנשיאה, אולם, הם לעולם לא יחליפו את הדיוק והנוחות של העכבר. קיימים מודלים של עכברים אופטיים, אלחוטיים, זולים מאוד, שאותם ניתן לחבר ל- .USB
לנוחיותכם, מומלץ להשתמש במודל ללא חוט. קיימים, היום, עכברים אופטיים אלחוטיים עם דונגל USB בתדרי שידורי רדיו במחירים סבירים בהחלט ביחס לדומיהם שאינם משתמשים בטכנולוגית RF (גלי רדיו).
יהיו מביניכם שיעדיפו דווקא את המודל האלחוטי בטכנולוגית .Bluetooth

מעמד למחשב נייד
לשימוש בריא ונוח בכל מקום וזמן, המעמד למחשב נייד אידיאלי לשימוש בבית, בלימודים, במשרד, בטיסות ובנסיעות.
מעמד למחשב נייד מאפשר לכם לעבוד בנוחות ולזמן ממושך מבלי לאמץ את הצוואר או הראש. בנוסף, הוא בעל פתחים לשחרור אויר חם הנפלט מהמעבד, דבר המונע התחממות יתר של המחשב והסוללה, והופך את העבודה במחשב לנוחה ושקטה במיוחד.

רמקולים למחשב נייד
האם ניסיתם פעם להקשיב למוסיקה או לעקוב אחר שיחה בסרט דרך הרמקולים המשולבים במחשב הנייד שלכם? זה חסר כוח ואיכות הקול לוקה בחסר. תמורת כמה עשרות יורו, אתם יכולים להשיג מערכת אודיו 2.1 טובה לשידור צליל עשיר וסאונד נקי וחלק ולחבר אותה לאוזניות.
יצרנים רבים הוציאו מודלים מיועדים למחשבים ניידים: מערכות נייחות לעבודה במשרד, ומערכות קומפקטיות יותר ובמשקל נמוך לנשיאה.

מסך כפול
בעיית המחשבים הניידים היא במסכים שלהם, שהם קטנים מדי כדי להיות נוחים. למסכי 15.4 17 אינץ' תצוגה טובה, אולם אין כמו מסך של 22 או 24 אינץ'. אלו מכם המשתמשים בנייד בעיקר במשרד, חשוב להשיג מסך שטוח (LCD) נוסף. קיימים מסכים מסוג זה במחירים סבירים.
היצרנים משלבים לרוב יציאת וידאו (VGA, DVI, HDMI) לקונפיגורציות שלהם. מה שנותר לכם לעשות ברגע שאתם חוזרים למשרד, הוא רק לחבר את הנייד למסך LCD  ולעבוד בנוח.

מאלו פעולות יש להימנע בכל מחיר

לא להשאיר את כבל החיבור לחשמל זרוק 
כאשר אתם יושבים מול המחשב הנייד שמחובר לחשמל, שימו לב לכך שכבל החיבור לחשמל לא יעבור באמצע מעבר כלשהו. אם מישהו ייתקל בו, המחשב עלול ליפול על הריצפה. נפילה עלולה לגרום לו נזק ללא תקנה.

אסור לאכול ולשתות מעל לוח המקשים
עדיף להימנע מלכרסם או לשתות מעל מחשב נייד. בניגוד ללוח מקשים רגיל של מחשב נייח, החלפת לוח מקשים של מחשב נייד אינה פעולה פשוטה ובעיקר יקרה מאוד. ליתר ביטחון, הרחיקו מאזור העבודה בקבוקי מים וספלי קפה למיניהם.

לא לנער את לוח המקשים על מנת להתפטר מאבק
פרורים, אפר של סיגריות, אבק...מצטברים עם הזמן בין מקשי הלוח. הרפלקס הראשון הוא, להפוך את המחשב הנייד ולתת כמה מכות במטרה להיפטר מכל הלכלוך המצטבר. פעולה זו אסורה בהחלט, מפני שמרכיבי מהקונפיגורציה נמצאים בדיוק מתחת, והם לא אוהבים לקבל מכות.. השימוש באוויר דחוס, 20 ס"מ מלוח המקשים, הרבה יותר טוב ויעיל. אתם יכולים גם להשתמש בשואב האבק כשכוח השאיבה מכוון למינימום.

לא לנקות את המסך עם ספריי לניקוי חלונות זכוכית
שימו לב לא לנקות את מסך המחשב הנייד שלכם עם ספריי לניקוי חלונות זכוכית. זה יכול להיות קטלני. קיימים חומרים מיוחדים, בהם ניתן להשתמש על מטלית נקיה ויבשה או פדים מיוחדים המיועדים לניקוי מסכי LCD. עדיף לנקות את המוניטור כשהמחשב קר, כלומר בטרם השימוש בו. המסך הינו חלק עדין מאוד במחשב, ועל כן יש לשמור אותו ולטפל בו היטב.

להמנע משמש ולחות
שמש ולחות הם שני האויבים הגדולים ביותר של המחשבים הניידים. אם אתם מסתובבים הרבה עם המחשב הנייד שלכם, שימו לב לא לשכוח אותו בחוץ בשמש או על המדף האחורי של רכבכם. הוא לא יאהב את זה בכלל..
כמו כל המוצרים האלקטרוניים, מחשבים ניידים רגישים מאוד ללחות. מומלץ להכניס אותם בתוך תיק הגנה לאחר כל שימוש בהם.

להזהר מתיקי נשיאה דקים ולא מתאימים
כדי להיות בטוח ולמנוע חלילה כל שבירה, חשוב לבחור תיק נשיאה טוב, כלומר לא דק מדי, מחוזק ומרופד היטב, המסוגל לספוג מכות ונפילות אפשריות.

 


הטיפים באדיבות נדין כהן מנכ"ל  חברת Click Enter המתמחה ביעוץ והדרכה בישומי מחשב.
לטיפים ופרטים נוספים
www.clickenter.co.il

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798