חשיבות ה-Benchmarking כאמצעי למיקוד מאמצים ארגוניים


בארגוני , עושים שימוש תדיר ב-Benchmarking כאמצעי להגדרת יעדים ופוטנציאל השיפור.
להלן מספר טיפים ליישום מוצלח של Benchmarking (להלן "BM"):
1. BM הינו חלק מתהליך שיפור. עשו שימוש ב-BM  רק כאשר אתם יכולים ומתכוונים לבצע שינויים (קטנים כגדולים). המדידה וההשוואה אינה מטרה בפני עצמה.
2. שלבו BM כחלק מתהליך רחב יותר. מרבית הארגונים משתמשים ב-BM במסגרת שלושה תהליכים עיקריים:
• הגדרת יעדים ארגוניים כחלק מתרבות מדידה ובקרה
• מיקוד מאמצי שיפור ספציפיים ע"י ניתוח פערים והבנת הפערים המשמעותיים ביותר
• לימוד וישום שיטות מתקדמות (Best practice)
3. הגדירו את המדדים או התהליכים אותם אתם מעוניינים להשוות. לעיתים תרצו להשוות ביצועים (דהיינו תוצאות) ולעיתים תרצו להשוות תהליכים. בכל אחד מהמקרים יתכן שתבחרו מדדים שונים.
4. בחרו בין BM איכותי לכמותי לפי המטרות שלכם (או שילוב). BM איכותי בוחן איך פועלים ארגונים אחרים (מבחינת תהליכים, מבנים ארגוניים, שיטות וכד'). BM כמותי מודד מדדים כמותיים.
5. מצאו את מקורות ה-BM שלכם. קיימים מקורות שונים לסוגי BM שונים. החל מחומר חופשי באינטרנט, אתרים ומאגרי מידע מקצועיים, סיורים בארגונים אחרים, חברות יעוץ אשר בעלות היכרות עם ארגונים אחרים, חברות מחקר וחברות Benchmarking.
6. השוו את עצמכם לארגונים רלוונטים – אלו יכולים להיות מתחרים, ארגונים בתעשיה דומה, ארגונים עם מאפייני פעילות או תהליך דומים או אף ספקים אחרים של לקוחותיכם. בניגוד למקובל לחשוב, במקרים מסוימים ניתן ללמוד רבות מארגונים שאינם דומים לשלכם, אך עושים שימוש בכלים ושיטות ניהול אשר רלוונטים למגוון רחב של תעשיות.

לסיכום, זכרו שיש מידע רב מחוץ לארגונכם שעשוי לעזור בתהליכי שיפור ומיקוד מאמצים. ה-BM הוא כלי ניהולי חזק כאשר משתמשים בו כראוי.


חן אשכנזי -   מנהל תחום שרשרת האספקה, בחברת אביב ייעוץ
טל: 03-9024004 שלוחה: 231l  פקס: 03-9024224 l  נייד: 052-4346193

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798