רעיונות יצירתיים ללימוד ידע חדש ומיומנויות חדשות

 

כמה מהרעיונות עשויים לדרוש מכם לבצע משימות ומאמצים נוספים, בעוד רעיונות אחרים משמשים בעיקר כאמצעי להפנות את תשומת הלב לפיתוח עצמכם. לדעתי, השקעה כזו תחזיר יותר מערכה, ותייצר הזדמנויות חדשות לצמיחה, להצלחה אישית, ולאתגר אינטלקטואלי ורגשי, מעבר לחדוות הלמידה עצמה. מכיוון שמדובר ברעיונות יצירתיים, הדרכים שאציע אינן הדרכים השגרתיות ללימוד מיומנויות חדשות. נסו את חלקן וייתכן כי תצליחו בעזרתן ללמוד משהו חדש...
הנה לפניכם הרעיונות היצירתיים ללימוד ידע חדש ומיומנויות חדשות:
1. "שותף חודשי": רעיון זה מתמקד ביכולת ללמוד מתוך הידע והפעולות של אנשים אחרים. קבעו ביומנכם יום מלא אחד בכל חודש ללימוד מאנשים אחרים. בכל פעם שיום זה מגיע, הצטרפו לאדם אחר, ולמדו מההתנסויות והפעילות של אותו אדם.

מועמדים מתאימים להצטרפות יכולים להיות מכרים מהאקדמיה (מרצים או סטודנטים), מישהו שאתם עושים איתו עסקים, קרוב משפחה, ילד/ה או נער/ה, וכיוצא בזה. בתור התחלה, תצטרכו ללמוד כיצד לבקש מאדם אחר להקדיש לכם יום שלם למטרה זו. נסו פשוט לספר להם על התכנית החודשית שלכם ללמידה מאחרים, ועד כמה תעריכו את האפשרות ללמוד גם מהם. אנשים רבים ישמחו לסייע וללמד אתכם את מה שהם יודעים.

כמו כן – חשבו ברצינות על תיעוד או כתיבת יומן של החוויות שלכם והדברים שלמדתם מכל אחד מהימים הללו (אפשר גם לכתוב בלוג כזה).

2. "חקירת עומק": יש דברים רבים שאנו עושים במהלך הפעילות השוטפת שלנו. לפחות חלק מדברים אלו אנו לוקחים כמובנים מאליהם ומקדישים להם פחות תשומת לב. הרעיון הבא מציע שתקדישו יום שלם לפעילות שבמצב אחר תיחשב "לא חשובה" או טריוויאלית בעיניכם. פעילות זו יכולה להיות הרפרוף היומי המהיר שלכם בעיתון, הנסיעה לקניון הקרוב, חציית הפארק המקומי ברגל בדרך לעבודה, או כל פעילות רוטינית אחרת בעבודתכם. היא גם עשויה להיות אותן פעילויות בעבודה בהן אתם פחות מיומנים (ולכן מבצעים באופן מהיר ושטחי יותר).

לאחר שבחרתם באיזו פעילות שגרתית להתמקד, התכוננו להעמיק את המיומנות שלכם, הידע והתועלות שתפיקו מהפעילות – במשך יום שלם (או לפחות מספר שעות משמעותי). למשל – חיקרו לעומק את הפארק דרכו אתם בדרך כלל עוברים במהרה, מצאו מדריך בעלי חיים או צמחים והכירו את הצומח והחי בפארק, או לימדו על הפארק המקומי ע"י איתור מידע על ההיסטוריה של הפארק. תוכלו גם להביא אתכם דפי ציור וצבעים ולצייר את נופי הפארק. דוגמא נוספת – אם אחת הפעילויות הנפוצות ואף משעממות בעבודתכם היא סיפרת מלאי אחת לכמה שבועות, תוכלו לבחור ולהעמיק את ההבנה והידע שלכם על שיטות שונות לניהול מלאי ומחסנים, למשל.

3. "למידה באמצעות נתינה": דרך מעניינת ללמוד ולפתח טווח שלם של מיומנויות היא על ידי עבודה התנדבותית. התנדבו לסייע לארגון התנדבותי עם ערכים ופעילויות שנראים לכם מתאימים. עבודת ההתנדבות שלכם יכולה לספק לכם הזדמנות לעשות דברים שמעולם לא עשיתם – לעבוד עם ילדים, לשכנע אחרים לתמוך בפעילות למען הקהילה, לכתוב ולפרסם טקסטים או פרסומות לשם קידום מטרות הארגון, לתכנן ולהוציא לפועל פרוייקטים שונים, ועוד. מובן מאליו שדרך מקורית זו ללמוד דברים חדשים טומנת בחובה תועלת נוספת בדמות הסיפוק של לעזור לאנשים שזקוקים לכך יותר מכם.

4. "היפוך דפוס התנהגות": במסגרת רעיון זו עליכם לעשות במכוון את ההיפך ממה שהייתם עושים בדרך כלל. למרות שתוכלו לטעון שהדרך בה אתם נוהגים לפעול נובעת משנים של ניסיון, למידה והתנסות, לעיתים אנו מוצאים את עצמנו "כבולים" בדפוסי שגרה בלתי אפקטיביים. בכך שתשברו את ההרגלים הללו באופן מכוון, תאפשרו לעצמכם לבצע שינוי לקראת דרכים חדשות של חשיבה ופעולה. הנה מספר דוגמאות:
א. הרגלי ניהול ישיבות: אם בדרך כלל אתם פותחים ישיבה ע"י מספר דקות של סקירת הנושאים המעסיקים אתכם, וממשיכים להוביל את הישיבה תוך מכוונות למטרות שלכם, נסו להמעיט ככל האפשר בדיבור באחת הישיבות הקרובות. תנו למשתתפים אחרים לומר את כל מה שיש להם אודות הנושא, והתרכזו ברישום הרעיונות הטובים ביותר שאתם שומעים.

ב. דפוסי תקשורת: אם חלק ניכר מהתקשורת המשרדית שלכם נעשה בטלפון או בדואר אלקטרוני (אפילו מול אנשים הנמצאים באותו בניין), נסו במשך כמה ימים להשתמש בתקשורת ישירה פנים-אל-פנים. עברו בין המשרדים ולמדו להכיר היכן יושבים האנשים השונים איתם יש לכם מגע יומיומי, כיצד הם נראים, אילו חפצים אישיים יש בסביבת העבודה שלהם, וכדומה.

ג. הרגלי ריכוז: אם סביבה רועשת מפריעה בדרך כלל לריכוז שלכם בעבודה, נסו לעבוד עם הפרעות רעש "מכוונות" – כגון מוזיקה ברקע. אולי תגלו שסוגים מסויימים של קולות למעשה עוזרים לכם לעבוד טוב יותר, או שזה יגרום לכם לחשוב על דרכים חדשות להתגבר על ההפרעות.אודות עמיר עליון
עמיר עליון הוא בעל ניסיון רב בתפקידי ניהול ופיתוח הדרכה, פיתוח מנהלים הן בחברות ייעוץ והן בחברות מסחריות ותעשייתיות. כיום הוא מנהל הדרכה בחברת מוטורולה ישראל. במשך מספר שנים נמנה על צוות שפיתח שיטה לפיתוח מיומנויות מגוונות בשילוב ייחודי של משחקי חשיבה. עמיר מתעניין במיוחד בנושא של יצירתיות וחדשנות מעשית. האתר שלו www.Best100Ideas.com, כולל ספר על 100 רעיונות יצירתיים למצגות, עלון אלקטרוני חינם בנושא יצירתיות, מאמרים ועוד.

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798