איך הופכים אילוץ להזדמנות

בחשיבה קצת שונה לא תראה בהריון אילוץ אלא הזדמנות. שוו בנפשכם מצב בו מעסיק מכבד את הריונה של עובדת שלו, אפילו של מועמדת ראויה לעבודה. הוא מבין שהריון הוא חלק טבעי מהחיים, כמו העבודה עצמה, ומוצא דרך להתנהל כיאות גם כאשר עובדת יוצאת לחופשת לידה. בניהול נכון של תהליכי עבודה אין כמעט מצב בו הריון צריך להוות אילוץ מהותי. בוודאי לא בעולם עבודה מודרני, המאפשר גמישות העסקה ולא מצריך מאמץ גופני רב.

מעסיק כזה המכבד את הריונה של העובדת זוכה לא רק בהערכתה של העובדת ההרה ובעלייה טבעית ברמת המוטיבציה שלה ובאיכות ההשקעה בעבודה, אלא גם עובדים אחרים שרואים את יחסו זו מן הסתם יגיבו בדרך דומה. גם הסביבה שמחוץ למקום העבודה - לקוחות, ספקים ואחרים - תסייע להעצים את המוניטין החיובי שלו כמעסיק.

תארו לכם מצב בו מגיעה לארגון מועמדת לעבודה, היא מודיעה שהיא נמצאת בחודש השלישי או הרביעי להריונה. המעסיק המתרשם מיכולותיה מברך אותה על כך, אומר שהוא ישמח לקבלה לעבודה ואל דאגה, יש לו מספר חודשים כדי להתארגן בעת שתצא לחופשת לידה.
איזו עובדת יקבל ? באיזו רמת מוטיבציה? עד כמה יצא שמעו למרחוק? איך יהללו אותו ארגוני הנשים? זה פשוט משתלם.

בדרך כלל יש בקורת רבה (אנו שותפים לה) על העסקה של עובדי קבלן, אך אחד ממקרי המבחן העיקריים בהם יש הצדקה מלאה להעסקה של כוח אדם זמני הוא במקרה של מילוי מקום של עובדת אשר יצאה לחופשת לידה.
וגם זאת רק במקרים בהם הדבר באמת נדרש. במקרים רבים עובדת בחופשת לידה לא ממש נמצאת בחופשה אלא ממלאה חלק ניכר מהמשימות גם מביתה. לא רק בגלל שאין לה ברירה, כי היא חפצה לשמור על מקום עבודתה (ויש כמובן לא מעט מקרים כאלו), אלא גם שמשום שהיא מלאת הערכה ליחסו של המעסיק אליה והיא מבקשת להשיב לו כגמולו.

על פי רוב, הריון של עובדת לא צריך להוות אילוץ למעסיקים – שינוי הדיסקט המנטלי והתארגנות נכונה פותרים את ה"בעייה", יוצרים יחסי העבודה טובים ומונעים הפרה של חוק על מחירה הגבוה – לא רק הכלכלי.

 


אתרים נוספים: ניהול, עבודה, קריירה – האתר של שוקי שטאובר www.shukistauber.co.il

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798