יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים


במחקר נמצא כי 121 אלף נשים וגברים הוטרדו מינית בשנת 2017. כ -74% מהן היו נשים וכשליש מהמקרים התרחשו – במקום העבודה. 
 
מקום העבודה הוא זירה מועדת להטרדות מיניות מקשת רחבה של סיבות. במקום העבודה אנחנו נמצאים שעות רבות וארוכות, מקום העבודה מזמן מפגש בין עובדים לעובדות, תחרות על משאבים, תלות במעסיק, היררכיה ויחסי מרות הטומנים בחובם את האפשרות לניצול המרות ועוד. סיבות אלה ואחרות הופכות את מקום העבודה למרחב בו מתרחשות לא אחת הטרדות מיניות ובעידן שלאחר MeTOO כשהדרישות המשפטיות והציבוריות מארגונים גוברות- אנחנו חייבים לפעול אחרת. 
 
אז מה ניתן לעשות?
 
הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הטרדות מיניות – היא כמובן למנוע אותן. אך כמו בתחומים רבים ואחרים, גם בתחום זה ארגונים עוסקים יותר בטיפול ופחות במניעה. 
 
לרגל יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים ועל מנת להגביר את תהליכי המניעה בארגונים, אני רוצה להציע מודל בן שישה שלבים ליצירת ארגון בטוח, מכבד ונקי מהטרדות מיניות. 
 
השלב הראשון במודל עוסק באחריות המעסיק- סעיף 7 לחוק למניעת הטרדה מינית מטיל אחריות ייחודית על המעסיק למנוע ולטפל בהטרדות מיניות. כפי שאנחנו יודעים, למידת המחויבות של המעסיק יש השפעה ניכרת על השינוי הארגוני שנרצה להוביל בארגון – ולכן רק ארגונים בהם הנהלת הארגון תשים את הנושא על סדר היום, תעביר מסר ברור ותשקיע במניעה- יתרחש שינוי ארגוני ותרבותי אמיתי. 
 
השלב השני במודל עוסק באחריות סביבתית ומציג את אחת התובנות העדכניות ביותר במחקר על הטרדה מינית. בשלב זה אנחנו הופכים את סביבת העבודה- קרי, העובדים והעובדות בארגון לסוכני שינוי- ובאמצעות כלים מתאימים אנחנו מלמדים אותם לעצור התנהגויות מטרידות בשלבים המוקדים. 
 
השלבים השלישי והרביעי במודל מתייחסים למניעה אפקטיבית והסברה- והם אולי השלבים החשובים ביותר. הטרדה מינית לא צומחת בחלל ריק והיא קודם כל תוצר של התרבות הארגונית כלומר - שפה, מנהגים, נורמות גלויות וסמויות, צורת ההומור, האינטראקציות החברתיות. על מנת להעלות מודעות בנושא ולייצר בהירות עלינו לבחון את התרבות הארגונית של הארגון שלנו ולתת לכך מענים מותאמים בהסברה והדרכות. 
 
השלב החמישי במודל עוסק בטיפול יעיל במקרים של הטרדה מינית בארגון. טיפול מסוג זה הוא מורכב, רגיש ודורש מקצועיות רבה. לכן, יש להיערך עוד בזמן שגרה, קרי, בטרם הגיעו אלינו תלונות או שמועות על הטרדה מינית בארגון ולייצר תהליך ונוהל לבירור נכון, מקצועי, אובייקטיבי, ורגיש של תלונות בנושא.  
 
השלב השישי והאחרון במודל ליצירת ארגון בטוח עוסק בניהול סיכונים ובפעולה יזומה ופרואקטיבית ביחס להטרדות מיניות בארגון. גם שלב זה, כמו השלבים הקודמים עוסק במניעה ודורש מהארגון להתבונן בנקודות התורפה או בנורות האדומות ולתת להן מענה מקדים על מנת למנוע את המקרה הבא. 
 
במאמר זה, ניסיתי לתאר בקצרה את השלבים במודל "ליצירת ארגון בטוח" ונקי מהטרדות מיניות,  כשהדגש הוא להעלות מודעות ולהשקיע במניעה אפקטיבית המותאמת לתרבות הארגונית של הארגון שלנו, כדי שלכולנו תהיה סביבת עבודה בטוחה שנוכל לממש את מלוא הפוטנציאל שלנו. 
 

עו"ד יפעת בלפר – מרצה, יועצת ומלווה ארגונים בטיפול במקרי הטרדה מינית ובפיתוח והטמעה של תוכניות למניעת הטרדה מינית וליצירת אקלים ארגוני מכבד בעידן MeToo. בתפקידה באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ניסחה את ה"קוד הוולונטרי למניעת הטרדה מינית בעבודה" בשיתוף מכון התקנים הישראלי.

 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798