איך בונים צוות הנהלה מנצח במציאות דינמית ומשתנה?

 
היום ארגונים מצליחים הם ארגונים בהם יש הנהלה חזקה המקדמת יחדיו את הארגון. בפגישות שלי עם מנכ"לים במסגרת "סודות הניהול מהעיניים של המנכ"ל" אחת הסוגיות המרכזיות שעלתה היא איך בונים הנהלה כזו שתעבוד בצורה מסונכרנת עם המנכ"ל? איך בונים צוות מקבוצת אנשים שלכל אחד יש "אגו" משלו? 
 
יש מנכלים שיעדיפו שחברי ההנהלה שיסכימו איתם בכל דבר. לטענתם, ניהול הארגון הופך לקל וזורם. אין חיכוכים בין חברי הנהלה, הארגון מסונכרן לאותו כוון וניתן להתקדם. 
 
גישה זו אולי הובילה בעבר להשגים אולם היום היא מסוכנת. המציאות החיצונית משתנה כל הזמן, אין מי שיצעק "המלך הוא ערום" ויעורר את האנשים בארגון שהדרך בה היו רגילים לפעול עד כה אינה טובה עוד.  ארגונים רבים התעורר שהיה כבר מאוחר. כך נוקיה לא צפתה את השינוי בעולם הסלולאר וקודאק לא האמינה שמצלמות הדיגטליות יתפסו את מקומו של סרט הצילום, וכולנו מכירים את המציאות היום. 
 
אז איך בונים צוות הנהלה מנצח במציאות דינמית ומשתנה?
 1. שחקני נשמה- בניית הנהלה טובה מתחילה ברגע בחירת האנשים. גיוס שחקני נשמה לתפקידי הנהלה הוא הצעד הראשון בדרך. שחקני נשמה הם אנשים שאכפת להם מהארגון מהעובדים ומהלקוחות. הם יעבדו קשה ומכל הלב כדי להבטיח את השגת היעדים הארגונים. יתר על כן, עובדים מזהים זאת, והם יוצרים בקרבם תחושת  הזדהות עם הארגון ומטרותיו ומעלים את המוטיבציה של העובדים.
   
 2. חברי הנהלה בעלי יכולות בינאישיות מפותחות- מתברר שידע מקצועי פחות קריטי להצלחה בתפקידי ניהול בכיר מאשר יכולות בינאשיות. פערים ברמת הידע המקצועי ניתן להשלים בעזרת עובדים מומחים אולם אם לחברי ההנהלה אין את היכולות הבינאישות להוביל את האנשים שלהם, העובדים לא יקשיבו להם. 
   
 3. בניית צוות הטרוגני- צוות עם תפיסות שונות מגוון בניסיון המקצועי, וכו' ימנע מצב של קבלת החלטות בהנהלה שמוטוות לכוון אחד שעלול להיות שגוי.  כן יתכן ויהיו קונפליקטים בין חברי הצוות אבל זהו מתח מובנה בריא שיעזור לקידום הארגון, וניתן לנהל אותו.
   
 4. ראיה מערכתית- לחברי הנהלה תפקיד כפול, אחריות על תחום ארגוני וחבר בצוות הנהלה. המנכ"ל צריך לזהות את האופי של חבר ההנהלה ולבחור כאלו שהם "ראש גדול" שאכפת להם מכלל הארגון ולא רק מתחום אחריותם המקצועי. למשל, אין זה מספיק שסמנכ"ל הפיתוח ידאג לפיתוח מוצרים מתקדמים וחדשנים אלא הוא צריך לדאוג לפיתוח מוצרים שהמכירות יוכלו למכור. סמנכ"ל שווק שיכוון את העשיה הארגונית לשווקים חדשים שהתפעול אינו יכול לשנע את המוצרים אליהם עלול ליצור קריסה ארגונית במקום התפתחות ארגונית. 
   
 5. סינרגיה ותפיסה של ניצחון קבוצתי - צוות מנצח שפועל יחדיו כמכונה משומנת הינו פנטזיה של מנכ"לים רבים. אולם צוות כזה אינו דבר מולד אלא תוצר של השקעת זמן של המנכ"ל עם חברי ההנלה בהטמעת התפיסה של ניצחון קבוצתי בגיבוש דפוסי עבודה משותפים. הגדרת של תחומי אחריות בין חברי ההנלה, גיבוש דרך לפתרון קונפליקטים ועוד.  
מה המנכ"ל מרוויח מהנהלה מנצחת?
כשיש הנהלה מנצחת, הארגון עובד כמכונה משומנת. חברי ההנהלה דואגים לניהול הטקטי - מקצועי של הארגון והמנכ"ל יכול להיות פנוי לעיסוק בתחומים חשובים אחרים כמו: האסטרטגיה- עתיד הארגון, כניסה לשווקים חדשים והרחבת הפעילות. 
 
לקבלת טיפים וכלים ניהוליים מהמנכ"לים המובילים במשק לחץ על הקישור
 

על הכותבת: 

סיגל שביט מהיהלום הניהולי - מומחית לניהול בעולם העבודה החדש
 
מנהלים, שרוצים להצליח, עובדים איתה על התאמת דרך הניהול שלהם כדי להשיג:
יותר תפוקה בפחות עלות
חיבור של העובדים למטרות הארגון
יותר ערך ללקוחות שלהם
בתקופה האחרונה, במסגרת "סודות הניהול מהעיניים של המנכ"ל" היא ראיינה 35 מנכ"לים, ממגוון תחומים במשק, על אסטרטגיות הניהול שלהם בעולם המשתנה. בין המרואיינים ניתן למצוא את: אשר לוי Orbotech, שלי לנצמן Israel Microsoftשרון גילרן נוריאל מ- IBI גמל, דני גולדשטין מרשות הדואר ועוד רבים וטובים.
בעבר, סיגל הייתה יועצת בכירה בבית ספר לפיתוח מנהיגות בצה"ל, מנהלת משאבי אנוש ב- NICE והיום יועצת ומרצה למנהלים במגזר העסקי והציבורי.
 
 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798