קוד מרצון- הקוד ליישום החוק למניעת הטרדה מינית במקומות עבודה

 
הקוד הוא כלי עבודה מובנה ושיטתי להתמודדות עם התופעה ובעיקר בא לתת מענה לארגונים ביישום החוק וביצירת תרבות ארגונית מכבדת ונקייה מהטרדות. הקוד פותח ע"י מכון התקנים ואיגוד מרכזי הסיוע לרבות שיתוף גורמים בעלי זיקה ב"שולחנות עגולים" (ממונות/ים למניעת הטרדה מינית, ארגוני נשים, יועצים/ות משפטיים/יות, יועצים/ות ארגוניים, משרד הכלכלה וכו')
 
הקוד מיועד לכל ארגון עסקי ללא קשר למס' העובדים/ות ו/או גודל העיסוק. קריאת הקוד מלמדת כי הוא נשען על החוק למניעת הטרדה מינית (1998) אולם מרחיב אותו ומציב כללים ברורים יותר, בכל הקשור למניעה ולטיפול. לדוגמא- הקוד מפרט את משך ההכשרה שעל הממונה לעבור, זמן הטיפול בתלונה, מספר ההדרכות ועוד. 
 
הקוד בנוי על השלד של עקרונות של קוד האיכות ת"י  9001 ISO . וכולל מינוי ממונה על מניעת הטרדה מינית בארגון, בחירת נאמנות מניעת הטרדה מינית והכשרתן, ביצוע בדיקות פנימיות בתחום הטיפול והמניעה, קיום סקר הנהלה בתחום ובדיקה חיצונית של בודקים/ות ממכון התקנים (כמובן שיש שמירת סודיות)
 
לאחר בחינת ההתייחסויות ע"י סוקרות המכון ולאחר חתימת הארגון על התחיבות להליך של מעקב דו שנתי – תוענק תעודה לארגונים. הענקת תעודה, מאפשרת לארגון לסמן את התו המעיד על התאמתו למפרט על כל מסמכי הארגון ובכל הפרסומים, הכנסת הארגון כחבר ב"קהילת הארגונים מיישמי הקוד" והתחייבות לבצע מבדק מעקב לאחר שנתיים
 
מדוע אני ממליצה למעסיקים לאמץ את הקוד?
  1. הקוד מגדיר תהליך סדור ובהיר שמסייע במניעה וטיפול, הוא מהווה כלי אופרטיבי ויישומי למעסיק 
  2. הוא מסביר לעובדים/ות מהו הליך הטיפול והמניעה בתחום מניעת הטרדה מינית באופן ברור יותר ונהיר
  3. הדבר החשוב ביותר שהקוד מדגיש הוא עד כמה ארגון  חורט על דגלו את החשיבות שבכבוד הדדי ושויון בין המינים.
אימוץ הקוד מעביר מסר ערכי וחברתי שהטרדה מינית היא תופעה חברתית - שקורית לגברים ולנשים ועל מנת למגר אותה יש לנקוט בצעדים ארגוניים אקטיביים ומקצועיים- בתחום הטיפול ובתחום המניעה ובעיקר כאלו הקוראים לכבוד הדדי, שויון בין המינים ולאחריות של כל אחד ואחת מאיתנו ביצירת תרבות ארגונית מכבדת ונקייה מהטרדות
 
ארגונים המעוניינים בקבלת הקוד הוולנטרי בתחום מניעת הטרדה מינית מוזמנים לפנות לקרן ברנד בדוא"ל- keren@danielle-consulting.com (אנא לרשום במייל- קוד וולנטרי)
 

 

על הכותבת-
קרן ברנד, MA, MBA,פסיכולוגית עסקית, שותפה בדניאל בית של ייעוץ ופיתוח ארגוני
שותפה בדניאל בית של ייעוץ ופיתוח ארגוני. מעל 15 שנות ניסיון עוסקת בפיתוח ובייעוץ ארגוני, בעלת שני תארים שניים בהצטיינות- MBA בפסיכולוגיה עסקית מהמכללה למנהל, ו- MA במנהל ובמנהיגות חינוכית מאוניברסיטת תל אביב. מאמנת עסקית, MCI מסלול אישי-ניהולי-ארגוני מטעם איק"א, מרצה אורחת בבית ספר למנהל עסקים באונ' ת"א, במכללה למנהל (MBA) ובמכללת נתניה. חברת ועד מנהל של עמותת "רוח נשית"
ליצירת קשר עם קרן – keren@danielle-consulting.com, 054-8090807

 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798