ניהול זמן להורים בקיץ

 
תקופת הקיץ, כפי שמאפיינים אותה במערכת החינוך "היא תקופה שמערבבת עבר, עתיד והווה – סיכומי שנה, ביחד עם תכנון קדימה וזאת בלי להרפות מניהול השוטף -כדי לעמוד ביעדי ההווה". ואם לא די בכך, הורים בכלל ואמהות בפרט מתמודדות עם ניצוח על תזמורת "החופש הגדול". איך צולחים את הקיץ בשלום, ובפרט בתקופה בה הדרישות בעבודה רבות מתמיד? איילת פדה גולדשטיין פסיכולוגית חברתית ומנכ"לית פ.ד.ה יעוץ ארגוני והדרכה, מציגה את המדריך המתוקצר, להורה העובד; בעיקר אמהות עובדות, אך כיום לא רק, מתנהלות בשיטות שונות, על מנת להספיק ולהכיל ביום אחד את כל שנדרש. קיימות 3 אסטרטגיות שגויות,המאפיינות את ניהול הזמן של רוב בני האדם. בסדרת הכתבות הבאות, אתאר כל פעם אסטרטגיה שגויה אחת והשלכותיה, ומה ההמלצות לניהול זמן שפוי ונכון יותר.
הגישה הנפוצה ביותר, בכתבה להלן, ידועה לשמצה בשם – האסטרטגיה הביצועיסטית . בבסיס גישה זו, קיימת האמונה המוטעית, ש"באמת היה יכול להיות מספיק זמן לעשות הכל, לו רק הייתי מצליח/ה לארגן את עצמי ומשימותיי ביעילות רבה יותר". הגישה מאפיינת בעיקר נשים, בשל הסטריאוטיפ הנשי, המתוקשר לנו – החל בפרסומות למוצרי היגיינה וכלה במקומות העבודה, מעביר לנשים מסר שהן אלופות ה- גם וגם וגם. מסר מחמיא לכאורה, אך ממלכד זה, מבהיר את הציפייה מנשים להיות סופר-סטאר – אשת קריירה מדוקדקת, אם מתוקתקת ורעיה למופת. הנוקטים באסטרטגיה זו (קיים גם בקרב גברים הישגיים, בפרט בתחומי הניהול), סבורים שאם יוכלו לנוע מספיק מהר, הם ינצחו במרוץ, ואף יישאר להם זמן פנוי. אסטרטגיה זו טובה מאוד -  ליצירת תסכול ותחושת ערך מפוחתת. שכן, כאסטרטגיה לניצול הזמן, עבודה חפוזה אינה מועילה במיוחד, ולעתים קרובות - להיפך, שכן, תחת תנאי "לחץ", עושים שגיאות- יש פחות זמן לחשוב, לתכנן ולשקול לפני הפעולה, דבר המוביל לניהול משימות בדרך של "כיבוי שריפות". הימים מתחילים להיראות כמו מרוץ משוגע, תוך ניסיון קלוקל להספיק יותר, בפחות מדי זמן. הורים ממשיכים את המרוץ גם בבית, ועלולים להגיע מותשים לסוף היום ולהתיש גם את הסביבה. 
אז איך יותר שפוי ונכון להתנהל עם הזמן?
א. ברמת התפיסה - גישה חלופית לאסטרטגיה הדוחקת הורים, ואמהות בפרט אל קצה היכולת, תוך חוויית כישלון למול המרוץ הבלתי פוסק כנגד הזמן, היא הגישה של ויניקוט לגבי "אמא טובה דיה". בניגוד לשאיפה להיות "אמא מושלמת" – יצור שלא קיים, למזלם של הילדים (חשבתם פעם, כמה מתסכל זה עלול להיות לגדול למודל מושלם?). שהרי, עם כל התחכום שלנו ושל הטכנולוגיה בעידן המודרני, עדיין יש רק 24 שעות ביממה, ובשאלה מי מנהל את מי, הזמן תמיד מנצח. וכשמפסידים – חשוב לא להפסיד את הלקח, שבמקרה הזה אומר – שעל משהו צריך לוותר. אפשר לעשות הכל – אבל לא את הכל, באותה יחידת זמן. או בשפת הניהול – חוק פרטו הידוע – להתמקד ב-20% ההשקעה שתניב 80% מהתפוקה וכל היתר בונוס. וככל שנבין זאת מהר יותר, כך נחסוך את הזמן שאנו מקדישים לתסכול ולהאשמה עצמית. אחת הפריבילגיות של לעבור את העשור השני לחיים, משולבת בד"כ בתובנה לגבי היכולות הריאליות שלנו, בשילוב עם פחות התרגשות כשלא מספיקים. ערך נוסף להטמעת תפיסה זו, הינו מודל שפוי יותר לילדים שלנו, ביחס לזמן. עצירה להתבוננות פנימית, מגלה, שהיחס שלנו לזמן ניזון משורשי הילדות והמודל ההורי שקיבלנו. שאלו את עצמכם, איזה מודל אתם רוצים להעניק לילדיכם והאם אכן התוצאה הרצויה מושגת?
ב. מיקוד בדברים הקטנים שעושים את ההבדל"אמא טובה דיה", המשולה בניהול גם ל"מנהל/ת טוב/ה דיו/ה" משקפת מנהלים ומנהלות, המתמקדים במשימות החשובות, בהן יש להם יתרון יחסי. מיקוד בחוזקות, מאפשר להתבלט ולתת ערך מוסף ביתר קלות, ובכך לעשות יותר עם הזמן שיש. את יתר הדברים נסו להאציל לאנשים אחרים החזקים בכך מכם, או שזמנם יקר פחות משלכם.  למשל בבית, אם בחינוך הילדים הערך המוסף המשמעותי שלכם, הוא בזמן איכות, או בחינוך לערכים- השאירו את הדברים בהם אתם פחות מצליחים ליצר את המיטב, לאחרים. כמו להביא מנקה או מורה פרטי למשימות הקיץ, במקום להיכנס למלחמות מיותרות – או להגיע עייפים ומותשים להמשך הערב. עלות מנקה או מורה פרטי, הינה השקעה טובה מאוד ביחס לטיפול פסיכולוגי בהמשך....
ג. הפכו את החוויה של אי הספק – לאי של הספק - מתוך הבנה שלא באמת ניתן לנצח את הזמן, ושאנו נוטים לתכנן תמיד יותר ממה שאפשר להספיק, עדיף לנקוט בשיטה הפוכה, שלוקחת ויוצרת איים של זמן ביום, כטווחי ביטחון . למשל במקום לדחוס פגישה אחרי פגישה, ולהיות כל הזמן בתסכול מהאיחורים, פרגנו לעצמכם בתכנון זמן הגעה של כרבע שעה מראש לכל פגישה. גם אם זה בא, על חשבון דחיית פגישה אחת ביום. הדבר יאפשר לכם להיות יותר נינוחים ויעילים לאורך היום, לבזבז פחות משאבים על לחצים ואי נעימויות והכי חשוב – להרגיש טוב. נשים רבות מאופיינות ברצון לרצות את הזולת, ועל כן הן מעמיסות את יומניהן יתר על המידה ולא לוקחות בחשבון זמן הפרעות. פעמים רבות הן מצליחות להיות מאוד יעילות, אך במחיר כבד של מותשות וחוסר שביעות רצון תמידית. הגיע הזמן להתחיל לרצות קצת את עצמכן ואת הבריאות שלכן, והמרוויחים הבאים בתור יהיו הילדים והמשפחה – שבד"כ הם המקום בו התסכול והעייפות, מוצאים פורקן. צרו אי של הספק, גם בין המעבר מהעבודה לבית, במקום לרוץ הביתה עם תחושות האשם של מיעוט הזמן עם הילדים, פרגנו לעצמכן רבע שעה של מנוחה, בין העבודה לבית – לרישום הדברים שמציקים לכן, כך שיישארו על הנייר למחר ולא בראש, לנשום עמוק ולהירגע מהמרוץ בעבודה ולהיכנס הביתה במצב צבירה נינוח יותר. פרגנו לעצמכן רבע שעה של נחת עם בן הזוג, שמצטרף מהמרוץ שלו – במקום לצרפו ישר, למאבק הקיומי על תקתוק הילדים. זכרו – רבע שעה פחות תמיד שווה הוויה איכותית יותר בהורות ובזוגיות. רק 25-50% מהזמן של מנהלים נמצא בשליטתם, בשל בלת"מים (בבעיות בלתי מתוכננות). שימוש מושכל בידיעה זו בייצור איי זמן, יאפשר קליטת בלת"מים אלה בנינוחות יחסית. 
ד. "עצלנות או התפנקות – אינן מילים גסות" - איילת פדה גולדשטיין מנכ"לית פ.ד.ה יעוץ ארגוני והדרכה אומרת; "עצלנות" ו"פינוק" הם ערכים שזכו ליחסי ציבור גרועים מדי, בעידן ההישגי המודרני של ימינו. כשלמעשה ההיפוך המודרני "המוערך" שלהם – הוורקוהוליזם, אינו טוב בהרבה.  החוכמה היא האיזון, לאפשר לעצמכם גם להרפות, להתבטל, כמדד חשוב לניהול נכון של הזמן והבריאות. כך גם לילדים בקיץ, זו הזדמנות לשבור את השגרה, תוך ייצור שגרה אחרת, לוחצת פחות. אל תחששו לשנות כללים בקיץ, תוך הגדרה שאלו כללים זמניים. גם אם ה"חופש" הינו ההיפך הגמור של חופש עבורכם, אפשרו חוויית חופש לילדים. תנו להם להתמודד גם עם שעמום - המפתח מסוגלויות של סקרנות, העסקה וויסות עצמי – בלי לקחת בכל רגע נתון את תפקיד "צוות הוואי ובידור". בנוסף, אפשרו לעצמכם, משהו אחד מפנק בכל יום. הדבר יחסוך לכם משאבי זמן וכוחות רבים על תחושות תסכול, שיתפנו לעשייה והוויה חיונית לאורך זמן. ויהוו מודל לילדיכם, שנעים, מותר ואפשר להנות – גם כשגדולים.
 

 

צוות פ.ד.ה יעוץ ארגוני והדרכה עוזר למנהלים לעשות יותר עם פחות, בייעוץ ממוקד ומכוון תוצאה. 
לקבל  2 כתבות ההמשך בנושא אסטרטגיות שגויות ושכיחות בניהול זמן ניתן לפנות אלינו  ayelet@padeh.co.il
.
 
 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798