סקירות פסיקה חדשה- זכויות עובדים ביום בחירות- פברואר 2015

 
העותרות הצביעו על העובדה שזכויות העובדים ניתנות גם למי שאינו בעל זכות הצבעה, ואין התניה לתשלום שכר רק למי שמימש את זכות ההצבעה בפועל. זאת בנוסף לעובדה שיש ירידה בשיעור ההצבעה הכללי של אזרחי ישראל לבחירות לכנסת, ולכן חוק הבחירות אינו משיג את תכליתו. כך, לטענת העותרות, גם אם כוונת המחוקק היתה לעודד עובדים להצביע דרך מתן יום שבתון, בפועל אין רציונל זה מתקיים והתכלית לא מושגת.
 
עוד הצביעו העותרות על העובדה שהמחוקק קבע יום שבתון נוסף לבחירות לרשויות המקומיות, שנערכות אחת לחמש שנים, עם משמעות זהה מבחינת המעסיקים. הפגיעה העיקרית לטענת העותרות, היא הפגיעה בזכות הקניין, אך כן קיימת לטענתן פגיעה בחופש העיסוק, כתוצאת לוואי של הפגיעה בזכות הקניין.
 
עם זאת, ולמרות כל טענותיהן של העותרות, בית המשפט דחה את העתירה וקבע, כי נוסח הסעיף הוא חד משמעי ונקבע בו במפורש, כי "ישלם לו המעסיק את השכר שהעובד היה משתכר אצלו ביום הבחירות אילולא שבת".
 
כן קבע בית המשפט כי העתירה הוגשה בשיהוי של 64 שנים לאחר שההוראה נחקקה לראשונה, 46 שנים לאחר חקיקת חוק הבחירות וכחודשיים לפני מועד הבחירות.
 
 

עו"ד אילאיל קומיי-דרור הינה בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר אילן משנת 2012 ומצויה בשלבים הסופיים של לימודי תואר שני במגדר.
במסגרת לימודיה השתתפה בקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות הפועלת לקידום מעמדם באמצעות מידע ויעוץ משפטי, פניה לרשויות וייצוג בתביעות.
שמשה כרכזת הצוות המשפטי בעמותת "רוח נשית" וכן ריכזה פרוייקט בתחום החינוך במרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי אונס ותקיפה מינית בתל אביב. ריכזה בעבר את תחום החקיקה במרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר אילן, הייתה אחראית להוצאתו לאור של קובץ החקיקה "נשים בחוק" ושמשה כעוזרת מחקר לפרופ' רות הלפרין-קדרי, כעוזרת הוראה לד"ר שירי רגב-מסלם (משפט ושינוי חברתי) ומתרגלת לד"ר ינון הימן (דיני עונשין).  
 
התמחתה בפרקליטות המדינה, במחלקה הפלילית, בדגש על עבירות סחר בבני אדם וייצוג המדינה בתיקי ערעורים על פשעים חמורים.
 
מגשרת מוסמכת מטעם מרכז "גבים" לגישור.
 

 

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.

 

 
http://www.hrm.co.il | Powered by Tafnit Websystems 972-54-4780798