חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
אומץ ניהולי
חזור לרשימה
 
תאריך: 18/10/2012
כותב: נירית אטלס-דביר
כתובת דוא"ל: 
 
דלק נדל"ן בסוף דרכה. עשרות עובדים הולכים לאבד את מקום עבודתם, בעלי האג"חים הפסידו מילארדי שקלים, ורשימת הנפגעים ארוכה. הרבה כסף שהלך לאיבוד ונעלם, הרבה אנשים שנפגעו.


בואו נביט על זה רגע, זה קרה כי היה מינוף יתר ואת זה אנחנו יודעים להגיד היום. בשנים 2003-2007 דלק נדל"ן ביצעה מסע רכישות ועסקאות ענק של נכסים  ונסחרה בשווי של 4.3 מיליארד. ב-2008 המשבר שפרץ בפגע בערך נכסיה של החברה וכדור השלג יצא.  אז האם יצחק תשובה איליק רוז'נסקי שהיה אז מנכ"ל החברה –

היו אמיצים או פזיזים וחסר אחריות?

סוקרטס, הסתובב ברחבי אתונה ושאל- מהו אומץ לב? מה המאפיין לכל הפגנת אומץ לב, מה הדבר שהופך אנשים להיות אמיצים? לאכס, החייל, עונה לו שאומץ לב משמעותו לעמוד איתן בשדה הקרב. סוקרטס עונה שחייל שעומד בשדה הקרב מתוך בטחון עצמי  מופרז כשהוא מסכן את חייו וחיי אחרים אינו יכול להיחשב כאמיץ. אז מתי נדע שהמנהל שלנו סובל מ"ביטחון עצמי מופרז" ומסכן את הארגון? המשקיעים, ספקים, בעלי העניין? 
אנשי העלייה שניה חשבו שפעילות המחתרת של ניל"י היא מעשה הרפתקני ואף פזיז שמסכן את היישוב היהודי בארץ. השאלה היתה האם פעילות המחתרת היא אמיצה- הצלת היישוב היהודי בארץ או פזיזה ומיותרת- סיכון הישוב היהודי בארץ. שרה אהרנסון, לא נחשבה אמיצה בעיני חלק ניכר מהיישוב היהודי בזמנו. תפיסתה כאישה בעלת אומץ לב, תעוזה וגבורה, נכנס לנרטיב הציוני מאוחר יותר, רק לאחר הקמת מדינת ישראל. ואולי נכון יהיה להגיד רק לאחר שהיה ברור שאכן קיומה של המחתרת סייע להצלתו ושמירתו על המשך קיומו של היישוב היהודי. אז האם אומץ נמדד בתוצאה? רק לאחר מעשה? אז מה נעשה- נשב ונראה? הרי ברור לנו שאנחנו לא יכולים להיות חכמים אחרי מעשה בעסקים וארגונים, או שמה אנחנו קוראים לו חכמת חדר המדרגות.

אפלטון מגדיר ארבע מידות טובות. המידות הטובות הן תכונות מהותיות לאדם. ארבע המידות הטובות הן: חוכמה, אומץ לב, מתינות וצדק. לפי אפלטון אומץ היא  היכולת לשלוט ברגשות. הרגשות שצובעים את האמת ומעוותים אותה. הבודהיסטים יגידו שאפלטון מדבר על צלילות. או מה שאנו ביום-יום אומרים לראות נכוחה.
ברור לכולנו כי אומץ היא תכונה ראויה להערכה, אנחנו אוהבים אומץ, אנחנו מועצמים מאומץ, אומץ מעורר בנו השראה. בן גוריון, צ'רצ'יל, בגין, אנשים אמיצים שעשו מעשים אמיצים שמעוררים השראה, מעשים שהובלו לצמיחה וגדילה של החברה. אומץ עוזר לנו לגדול, לאנשים ולחברות. בזכות אנשים אמיצים אנחנו טובים יותר תבוניים יותר. העולם העבודה היום, נראה כמו רכבת הרים וברכת הרים יש צורך באומץ. קצב השינויים, חוסר הוודאות, קושיי להעריך סיכונים, מיתון, משברים גלובאליים עם כל אילו מנהלים צריכים להתמודד בסיטואציות מורכבות. לנהל אנשים, לנהל משימות לנהל סיכונים לנהל... לנהל.. ויותר מכל לקבל החלטות. אמר לי מנהל אחד " בשביל לנהל צריך אומץ. אומץ לעמוד מול הבוס שלך, אומץ כלפי העובדים שלך, אומץ לעמוד על שלך, אומץ לוותר". אז מה זה אומץ? ומתי נדע שזו לא פזיזות, או חוסר אחריות? ואיך עושים את זה? מה זה אומר לדעת לעמוד מול הבוס שלך? מה זה אומר להיות זה שאומר שהמלך העירום? להיות זה שיוצא מול כל הנהלה ומציג אלטרנטיבה אחרת שונה משל כולם? מי אתה צריך להיות בשביל להיות אמיץ? ואיך מפתחים את זה?

בסוף החודש 31/12/2012 אנחנו מקיימים כנס בנושא האומץ ניהולי. נדבר על אומץ בכלל ונדבר על אומץ בארגונים, נשמע סיפורים אישיים של אומץ, על אומץ בניהול משאבי אנוש, על אומץ בתהליכי גיוס, אומץ אצל מנהלים, נשוחח עם מנהלים בכירים על המושג אומץ וכיצד הם היו רוצים לראות אומץ אצלהם בארגון.  אתם מוזמנים! 


נירית אטלס –דביר
M.B.A    מנהל עסקים תואר שני .
מרצה באוניברסיטאות ובמכללות בנושאי ניהול
בעלת חברה ליעוץ ופיתוח אירגוני – SIFGT  -רואים רחוק

 
תואר 2:M.B.A מנהל עסקים מוסד לימודי:אוניברסיטה עברית ירושלים
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798