חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
23/01/2020
 
 
 
האפשרויות השונות בהסדרת מעמד בישראל לזכאי חוק השבות
חזור לרשימה
 
תאריך: 04/01/2012
כותב: עו``ד דותן כהן
כתובת דוא"ל:  ISRlegal@Relocation-Law.com
 
זכאי חוק השבות ובני משפחותיהם, הנמצאים בישראל זכאים לקבל מעמד חוקי בישראל, אשר יאפשר להם לשהות, לעבוד וללמוד בישראל. מאמר זה סוקר את האפשרויות השונות העומדות בפני זכאי חוק השבות בהסדרת מעמדם בישראל, וזאת לאחר שמשרד הפנים אישר את הזכאות של אותו מועמד.


 לאחרונה, פירסם משרד הפנים הנחיות חדשות ובעקבותיהן מדריך חדש בנושא הסדרת מעמד לזכאי חוק השבות. על-פי ההנחיות והמדריך באותו עניין, המעמד החוקי בישראל של זכאי חוק השבות, יוסדר בהליך מזורז, גמיש ואף יהיה פטור מתשלום אגרות בכל הקשור להנפקת אשרות עבודה, אשרות סטודנט ואשרות לתושבות זמנית.

על פי חוק השבות, כל יהודי, בנו, נכדו, במקרים מסויימים גם נינו של יהודי ובני־זוגם זכאים לעלות לישראל ולהתיישב בה. בהתאם לחוק האזרחות הישראלי, תעודת עולה מזכה מיידית באזרחות ישראלית. ישנם מקרים רבים בהם זכאי חוק השבות מגיעים לישראל על מנת לעבוד או ללמוד בישראל, אולם אינם מעוניינים לעלות מייד עם הגעתם לישראל. הסיבות לכך הינן שונות ומגוונות: אם זה על מנת לבחון השתקעות בישראל בטרם עלייה; אם זה לדחות את מועד העלייה למועד מתאים יותר עם המשפחה; אם זה על מנת לדחות את מועד קבלת סל הקליטה והזכאויות השונות מכוח מעמד עולה חדש, מאחר וההטבות וההקלות במס הינן קצובות לתקופה של שלוש שנים מיום קבלת תעודת העולה ועוד.
במאמר זה אין אנו נכנסים לרבדים הסבוכים של השאלה "מיהו יהודי?", אלא נסתפק בלתאר את האפשרויות השונות העומדת בפני אדם המגיש בקשה למעמד מכוח חוק השבות ומשרד הפנים אישר את זכאותו של אותו מועמד כ"זכאי תיק שבות".

יש להבהיר כי הוכחות יהדות לצורך הסדרת מעמד במשרד הפנים אינה הוכחת יהדות לצורך נישואין כדת וכדין בישראל ברבנות הראשית לישראל. כידוע, האפשרות החוקית היחידה העומדת בפני בני זוג יהודים המעוניינים להינשא בישראל הינה מול הרבנות. לשם כך, בני הזוג צריכים להוכיח את יהדותם בפני הרבנות. ההוכחה ואף הקביעה כי המועמד הינו זכאי חוק השבות מול משרד הפנים, אינה מספיקה לצורך הכרתו כיהודי מול הרבנות הראשית לצורך נישואין כדת וכדין בישראל. בבג"ץ בעניין אליאן (חוה) פסרו גולדשטיין (בג"ץ 1031/93 פסרו (גולדשטיין) נ' שר הפנים, פ"ד מט (4) 661), משנת 1995, הפריד למעשה בית המשפט העליון בין הקביעה ההלכתית האורתודוקסית בנושא "מיהו יהודי", לבין הקביעה המנהלית.

לשם קבלת זכאות למעמד מכח חוק השבות, על המועמד למלא טופס בקשה לאשרה הרלוונטית ולהגיש בקשה למשרד הפנים בצירוף מכתב חתום מאת רב העומד בראש קהילה מוכרת, המאשר את ההיכרות עם המועמד ו/או בני משפחתו. מה זו "קהילה מוכרת"? קהילה מוכרת היא קהילה יהודית בתפוצות, לאו דווקא קהילה אורתודוקסית, אשר נמצאת ברשימות הסוכנות היהודית לעניין רבנים וקהילות מוכרות בתפוצות.


להלן האפשרויות השונות העומדות בפני זכאי חוק השבות בהסדרת מעמד בישראל:

א. אשרת תייר מסוג ב-2:
ההנחיות החדשות קובעות כי זכאי חוק השבות הנמצא במעמד תייר בישראל ומעוניין להאריך את השהות שלו כתייר בישראל, רשאי להגיש בקשה משרד הפנים על מנת להאריך את אשרת התייר שלו לתקופה של 27 חודשים ברצף (שנתיים ושלושה חודשים!!). בנוסף, בהתאם לנהלי רשות האוכלוסין, אדם הנמצא במעמד תייר והינו "זכאי תיק שבות" יכול לשנות את הססטוס שלו ולהגיש בקשה לעלייה, ללא הצורך לצאת מגבולות ישראל או לעבור הליך קונסולרי לשינוי המעמד (בשונה ממקרים של שינוי סטאטוס מתייר לעובד/מומחה זר).

ב. אשרת עבודה מסוג ב- 1:
אשרה זו מיועדת לזכאי חוק השבות המעוניין לעבוד בישראל בהליך מזורז וללא הצורך בתשלום אגרות. עם אישור הזכאות תונפק אשרה מסוג ב-1 לזכאי חוק השבות, באופן הבא:
1. המועמד יקבל אשרת עבודה מסוג ב-1 לשנתיים רצופות ולאחר מכן תוארך האשרה ל- 3 שנים נוספות.
2. לאחר תקופה של 5 שנים (מצטבר מיום קבלת האשרה הראשונה) ניתן להגיש בקשה למעמד "עולה" או מעמד של תושב ארעי מסוג א-5, לתקופה של שנתיים. בתום התקופה (שנתיים), ניתן להאריך את התקופה לשנתיים נוספות.
3. עם קבלת האשרה ניתן לעבוד בישראל ללא הגבלה למעסיק כזה או אחר, בשונה מהליך הנפקת אשרה למומחים זרים.

ג. אשרת סטודנט מסוג א-2 עבור סטודנטים, תלמידי ישיבה ומשתלמים:
אשרה זו מיועדת לזכאי חוק השבות המעוניין ללמוד ולעבוד בישראל. תנאי מקדמי לקבלת אשרת סטודנט הינו הבאת אישור קבלה למוסד להשכלה גבוהה מוכר או לישיבה. עם אישור הזכאות תונפק אשרה מסוג א-2 לזכאי חוק השבות, באופן הבא:
1. המועמד יקבל אשרת סטודנט מסוג א-2 לתקופה של 3 שנים ברצף.
2. לאחר תקופה של 3 שנים (מצטבר מיום קבלת האשרה הראשונה) ניתן לאשר הארכות נוספות, בהתאם לתקופת הלימודים.
3. על פי משרד הפנים, אשרת הסטודנט לזכאי חוק השבות מתירה לעבוד במסגרת משרה חלקית בלבד ובאופן שלא יפגע בסדר הלימודים התקין.

ד. אשרה מסוג א-1 "בודק עלייה":
מעמד זה מיועד לזכאי חוק השבות המעוניין לבדוק השתקעות בישראל עובר להחלטה להתחיל בתהליך של העלייה. עם אישור הזכאות תונפק אשרה מסוג א-1, באופן הבא:
1. ראשית, תונפק אשרה ל- 3 שנים רצופות בהם ניתן לעבוד וללמוד.
2. עם קבלת המעמד תונפק תעודת זהות ארעית (תעודה כתומה).
3. בתום 3 שנים ניתן להגיש בקשה למעמד "עולה" או להאריך את האשרה לשנתיים נוספות.
4. בתום 5 שנים (במצטבר) באשרת "בודק עלייה" מסוג א-1, ניתן להגיש בקשה למעמד ”עולה“ או לקבלת מעמד של תושב ארעי מסוג א-5, לתקופה של שנתיים. בתום התקופה (שנתיים), ניתן להאריך את התקופה לשנתיים נוספות.
5. מעמד זהה יינתן גם לבני המשפחה, לאחר הוכחת קשר משפחתי באמצעות תעודת לידה ו/או תעודת נישואין.
6. בעלי רישיון תושבות כ"בודק עלייה" מסוג א-1 או תושב ארעי מסוג א-5, אינם זכאים לסל קליטה, אולם עם קבלת האשרה מסוג א-1, ניתן לקבל זכויות סוציאליות, ביטוח לאומי וביטוח בריאות.

ה. אשרה מסוג א- 4 - נלווה לבעל אשרת סטודנט/תלמיד ישיבה:
מעמד זה ניתן לבן/בת זוג זכאי שבות הנשוי לבעל אשרת שהייה מסוג א-2 ולילידיהם הקטינים. עם הוכחת קשרי המשפחה באמצעות תעודת נישואין ו/או תעודות לידה, תונפק אשרת נלווה מסוג א-4 :
1. עם קבלת האשרה רשאים בני הזוג לעבוד בישראל.
2. המעמד יינתן לאותה תקופה של בעל אשרה מסוג א-2.
מעניין מאוד לראות שעל פי ההנחיות החדשות שפירסם משרד הפנים, בעלי אשרת א-4, קרי בני הזוג של סטודנטים ותלמידי ישיבות בעלי אשרות א-2, רשאים לעבוד בישראל. מדובר בהקלה יוצאת דופן מצד משרד הפנים, המאפשרת למחזיקי אשרות אלה לעבוד בישראל על אף שבתקנות הכניסה לישראל, התשל"ד- 1974 ישנו סעיף איסור עבודה המתייחס לאשרה א-4, אלא אם השר התיר לו את הדבר.*הכותב הינו עורך דין, ממשרד עו"ד דותן כהן, המתמחה בדיני ההגירה בישראל, ארה"ב אוסטרליה ומדינות נוספות. המשרד הינו משרד נישה המלווה חברות ישראליות וגלובאליות רבות במתן אשרות עבודה למומחים זרים במגזר העסקי.

ליצירת קשר: 03-753-4000   |   ISRlegal@Relocation-Law.com

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798