חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
מיון משאבי-אנוש: פרקטיקה מבוססת ראיות
חזור לרשימה
 
תאריך: 25/09/2011
כותב: מוטי כהן
כתובת דוא"ל:  psychol@zahav.net.il
 
תהליכי מיון וגיוס משאבי-אנוש מהווים אחד מהצירים המרכזיים בתחום העיסוק של משאבי-אנוש. מנהלים ומנהלות משאבי-אנוש משקיעים ומיישמים בתהליך שיטות וטכניקות שונות, תוך שימוש באמצעים פנימיים או חיצוניים (פסיכולוגים מומחים, מכונים וכד'). המטרה, כמובן, ליישם תהליך מיון וגיוס תקף, אפקטיבי ואיכותי.


בתחום הפסיכולוגיה מושם בעולם דגש הולך וגדל על פרקטיקה מבוססת ראיות (Evidence Based Practice). בתחום הטיפול הפסיכולוגי למשל, בולטת בעולם התפתחות של גישות פסיכותרפויטיות מבוססות ראיות, כמו הפסיכותרפיה הקוגניטיבית-התנהגותית, כלומר – שנחקרו באמצעות מחקרים אמפיריים-מדעיים, ושנמצאה הוכחה לתקפותם היישומית. גם המיקוד בתהליכי אבחון והערכה (פסיכודיאגנוסטיקה) הולך ומתרחב לכלים מבוססי ראיות. באופן דומה, בניהול בכלל, ובתוך כך גם בניהול משאבי אנוש, שומא עלינו ליישם תהליכים ומערכות מיון, שנחקרו ונבנו בצורה אמפירית.

ארגונים משקיעים במגוון של כלים וטכניקות כדי לעבות ולשפר את הבחירה בגיוס משאבי אנוש. בין הכלים השכיחים – ראיון, מרכזי הערכה, אבחונים פסיכולוגיים חיצוניים, מבחני מחשב בתוך הארגון וכד'. מנסיוני בעבודה מול חברות וארגונים, קטנים כגדולים, מעטים הם שביצעו מחקר תוקף מקצועי, שבחן אלו מהכלים ומהטכניקות מנבא טוב יותר את איכות משאבי האנוש שגויסו לארגון. אלו שעשו כן, לא פעם נחשפו למציאות שונה משהעריכו. הבחינה המעשית בשטח מבוססת בעיקרה על תחושות והערכות אינטואיטיביות, שלרוב משקפות תמונה חלקית של המציאות. התפיסה של שימוש כללי בטכניקות ידועות אינה מבטיחה אופטימיזציה של תהליכי מיון לארגון ספציפי. זאת ועוד, לעיתים ניתן לחסוך במרכיבים אחדים בתוך התהליך, מבלי לפגוע בתקפותה הכוללת של המערכת. במקרים אחרים, חשוב להוסיף טכניקות שלא נעשה בהן שימוש והן עשויות לשפר את התהליך. חשוב להדגיש, כי לכל סביבה ארגונית יש מערכת מיונית שונה, שתהווה עבורה מערכת אופטימאלית.

בדיקת תקפות של מערכת מיונית בארגון נתון הינה הליך מקצועי בתחום הפסיכולוגיה התעסוקתית והפסיכומטריקה (תורת המדידה והערכה). התהליך מבוצע על-סמך הנתונים המצטברים שקיימים בארגון ("תוקף מקביל") וכן על-סמך איסוף נתונים עכשווי ובדיקתם בעתיד ("תוקף ניבוי"). הוא כולל שיטות סטטיסטיות ומתמטיות מתקדמות, שביכולתן לבחון הן את המערכת המיונית בכללותה והן את המרכיבים הבודדים שלה. כך מתאפשרת הרכבה של מערכת מיון אופטימאלית, או לפחות משופרת ותקפה יותר. ניתן לבחון כל מרכיב ואת המערכת כולה במונחים של עלות-תועלת.

יישום של כלים אמפיריים מבוססי ראיות אינו רק נחלתו של המחקר בפסיכולוגיה, אלא גם פרקטיקה ניהולית רחבה, שכוללת גם את תחום מיון משאבי-אנוש. 


לפרטים נוספים:
מוטי כהן
פסיכולוג תעסוקתי-ארגוני ופסיכותרפיסט מומחה
טל' 050-7676704
אתר:  www.psychol.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798