חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
22/01/2020
 
 
 
עובד שהתפטר לאחר תקופת העסקה קצרה חוייב בתשלום פיצוי מוסכם וסביר למעסיק בגין עלות הכשרה חיצונית
חזור לרשימה
 
תאריך: 22/09/2011
כותב: עו``ד הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 
בית הדין האזורי לעבודה קבע כי מעסיק זכאי לחייב עובד שהתפטר לאחר תקופת העסקה קצרה בפיצוי מוסכם בגין עלות הכשרה חיצונית ובלבד שהעלות היא ביחס נאות לסכום החוב.
  
 דמ"ר 46818-03-11 נאור יעקב נ' סופרבוס בע"מ, ניתן ביום 26.7.2011, ע"י כב' הרשם תומר סילורה.

 
עובדות
1. התובע, מר נאור יעקב (להלן – נאור) עבד בחב' סופרבוס בע"מ, חברה העוסקת במתן שירותי תחבורה ציבורית (להלן – החברה), בתפקיד נהג אוטובוס החל מיום 10.9.2009 ועד לסיום עבודתו ביום 20.11.2009.

2. נאור התקבל לעבודתו בחברה ללא רישיון נהיגה על אוטובוס. החברה שלחה את נאור, על חשבונה, לקורס נהיגה לקבלת רישיון לאוטובוס.

3. בהסכם העסקתו של נאור התחייב נאור לעבוד בחברה שנתיים לפחות וכן התחייב כי במידה שיסרב להיות מועסק בחברה ו/או אם תופסק מסיבה כלשהי העסקתו בחברה בטרם חלפו 9 חודשים מתחילת העסקתו, נאור ישיב לחברה את הסך שהושקע בהכשרתו בסך של 10,000 ₪.

4. תביעתו של נאור היא להחזר הסך של 6,500 ₪ שנוכה משכרו האחרון בחודש נובמבר 2010 בגין הפרת התחייבותו לעבוד בחברה 24 חודשים לאחר הכשרתו.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו פסק
1. אין כל מניעה שהמעביד יממן לעובדים קורס הכשרה מקצועית בתחילת עבודתם תמורת התחייבות להעסקה בזמן מוגדר. כאשר אותם עובדים מתפטרים לאחר תקופה קצרה זכאי המעסיק לחייבם בתשלום עלות הקורס ובלבד שהעלות היא ביחס נאות לסכום החוב.

2. יש לעשות הבחנה בין הכשרה חיצונית אליה נשלח העובד (הכשרה, שככלל, תזכה את המעסיק בהחזר עלות השקעתו והכול בהתייחס למתחם הסבירות של הפיצוי המוסכם) לבין הכשרה פנימית שעובר העובד במקום עבודתו (שככלל, לא תזכה את המעסיק בהחזר עלות השקעתו), שהרי כל מעסיק מחוייב לקחת בחשבון שעליו להשקיע משאבים כספיים וניהוליים בלימוד העובד החדש את מלאכתו ולא סביר שהכשרה פנימית תזכה את המעביד בהחזר עלויות ההשקעה והניהול.

3. אין תוקף לפיצוי המוסכם שעה שהפסקת עבודתו של עובד היא ביוזמת המעביד, שכן במקרה כזה הפסקת העבודה היא לא בשליטתו של העובד. לפיכך, להוראה בהסכם עם נאור שלפיה אם תופסק העסקתו מסיבה כלשהי יידרש להחזר הפיצוי המוסכם - אין תוקף משפטי. לפיכך, ככל שימצא שנאור פוטר מעבודתו לא יהא תוקף לניכוי הפיצוי המוסכם שבוצע בשכרו האחרון של נאור.

4. בענייננו, נאור לא הרים את נטל ההוכחה המוטל עליו להוכיח כי פוטר מעבודתו ולפיכך נדחתה טענתו של נאור באשר לנסיבות סיום עבודתו וניתן תוקף מלא לניכוי סכום הפיצוי המוסכם שנוכה משכרו האחרון של נאור.

5. סוף דבר – התביעה נדחתה. אין צו להוצאות.  
 * המאמר באדיבות עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".
לאתר האינטרנט של עו"ד הילה פורת: http://www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798