חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
הפרעות אישיות במסגרת התעסוקתית
חזור לרשימה
 
תאריך: 15/09/2011
כותב: מוטי כהן
כתובת דוא"ל:  psychol@zahav.net.il
 
במהלך הילדות והבגרות מתעצבות בקרב כולנו תכונות, סגנונות התמודדות, התנהגויות, דרכי פעולה חברתיות וכד', המתגבשות לכלל דפוסים קבועים, המרכיבים למעשה את האישיות שלנו. בקרב חלק מהאנשים תהליך ההתגבשות של האישיות יצר תכונות בלתי גמישות ובלתי מסתגלות, הגורמות לפגם ניכר בתפקוד החברתי-תעסוקתי או במצוקה אישית ונפשית. מקרים אלו אנו מגדירים כהפרעות אישיות.


 חשוב להבחין בין הפרעות אישיות לקווי אישיות, באותם מקרים שהתכונות אינן עומדות בצורה מובהקת בקריטריונים לאבחנה של הפרעת אישיות, אך עדיין ישנן תכונות בעלות אופי וגוון של הפרעת אישיות כזו או אחרת, אך ברמה מודגשת פחות.

בתוך סביבת העבודה ובמסגרת התעסוקתית אנו נתקלים גם בעובדים ובמנהלים עם הפרעות אישיות. במאמר זה אסקור את מרבית הפרעות האישיות, אציג את המאפיינים שלהן ואופן הביטוי שלהן במסגרת התעסוקתית. חשוב לזכור, כי גם בעלי הפרעות אישיות יכולים להיות מוכשרים ביכולות ובכשרים אחרים, שעשויים להיות בעלי ערך בתחום התעסוקתי והניהולי. חלק מהפרעות האישיות סביר יותר לפגוש במקום העבודה ובמסגרת תעסוקתית מחייבת, אחרים נדירים יותר.

ההבנה של הפרעות אישיות חשובה לא רק מהיבט עבודתו של פסיכולוג תעסוקתי, אלא גם מההיבט הניהולי בארגונים ובחברות, ובמיוחד מהיבט ניהול משאבי-אנוש. לכן חשוב להשקיע בתהליכי אבחון והערכה פסיכולוגית (פסיכודיאגנוסטיקה), המבוצעים רק ע"י פסיכולוג מומחה, כחלק אינטגראלי ממערך המיון והקליטה בארגון.

הפרעת אישיות פרנואידית באה לידי ביטוי בחשדנות וחוסר אמון מתמידים כלפי הזולת, בנטייה לראות עצמם כחפים מכל אשמה, תוך האשמת הזולת בשגיאות ובכשלונות שלהם, אפילו תוך ייחוס מניעים זרים ומגמתיות מצד אחרים. במסגרת העבודה ניתן לראות אנשים בעלי הפרעת אישיות פרנואידית עסוקים בתככים ובמזימות, טרודים בהטלת ספק במעשיהם ובכוונותיהם של אחרים, תוך נטירת טינה וחוסר מוכנות לסלוח על מה שנתפס בעיניהם כעלבונות וכפגיעה בכבודם. הרגישות הרבה שלהם יוצרת נטייה למצוא משמעות מאיימת בכל הערה תמימה, ובכל תנועה שלהם הם מחפשים רמזים לחוסר האמינות של הזולת כלפיהם. העמידה על המשמר עשויה בחלק מהתפקידים להוות יתרון מסויים, אך ההשתלבות הבינאישית תהיה בעייתית ובלתי מסתגלת.

הפרעת אישיות סכיזואידית מתאפיינת ביחסים חברתיים פגומים, אי יכולת וחוסר רצון ליצור אינטראקציות עם אחרים. קיים אצלם קושי להביע רגשות והם נתפסים כקרים, מרוחקים ומנוכרים. בשל התגובתיות הרגשית המצומצמת, הם נראים אדישים אפילו לשבחים או לביקורת מצד הזולת. ההתבודדות והבידול יוצרים חוסר במיומנויות חברתיות וחוסר יכולת להבין קודים חברתיים. עובדים עם הפרעת אישיות סכיזואידית אינם זקוקים לחברה ומעדיפים לבצע את המטלות בצורה עצמאית ולבד. במסגרת התעסוקתית עשויים בעלי הפרעת אישיות סכיזואידית להשתלב בתפקידים שאינן מחייבות אינטראקציה בינאישית. הם עשויים להיות מרוכזים במטלות עצמן, לבצע אותן בצורה ראויה, מבלי "לבזבז" זמן באינטראקציות חברתיות, בשיחות חולין וכד'.

הפרעת אישיות היסטריונית מאופיינת בדרמטיזציה, דאגה ועיסוק יתר במראה ובהופעה החיצונית, נטייה להתפרצויות כשלא משיגים את תשומת הלב. ההתנהגות והרגשיות באות לידי ביטוי בצורה תיאטרלית מוחצנת ומוגזמת, עם "קסם" מלאכותי, לעיתים אף מתגרה, מפתה ומניפולטיבית, מתוך מטרה למשוך ולהשיג תשומת לב. הם חשים כי הם אינם מוערכים, אלא אם נמצאים במרכז תשומת הלב. הם מרוכזים בעצמם, עסוקים בקבלת אישור מאחרים, אך גם מראים מידה רבה של תלות באחרים ונוחים להשפעה. הם תופסים את האחרים כקרובים ו"חברים" שלהם, יותר מכפי שהם באמת. הסגנון הקוגניטיבי נוטה להיות אימפרסיוניסטי, רדוד ושטחי. עבורם, מסגרת העבודה מהווה תשתית פוטנציאלית למשיכת תשומת לב. בהקשר תעסוקתי, בעלי הפרעת אישיות היסטריונית יצליחו יותר בתפקידים שה"קסם" האישי, עם ההתנהגות המוחצנת, המניפולטיבית והרגשית - מהוות יתרון.

הפרעת אישיות נרקיסיסטית מתאפיינת בתחושת גדלות וגרנדיוזיות, חשיבות עצמית מוגזמת, התעסקות מוגזמת בנסיונות לזכות בהערצה, לצד היעדר אמפתיה והתחשבות ברגשות הזולת. קיימת נטייה חזקה להעריך את יכולותיהם, כישוריהם והישגיהם, ובמקביל – לזלזל באחרים. יש להם תחושת זכאות מוגזמת ("מגיע לי"), הם מתרברבים, ויש להם פנטזיות עצמיות של עוצמה, הצלחה, מיוחדות. קשה להם לאמץ את נקודת המבט של האחרים והם רואים את הדברים רק עפ"י עמדתם. אחרים תופסים אותם כשחצנים, מניפולטיביים, מרוכזים בעצמם. מתחת לאותה גדלות מסתתרת לא פעם תחושת הערכה עצמית שברירית ופגיעה. במסגרת התעסוקתית ניתן לפגוש בעלי הפרעת אישיות נרקיסיסטית שהתקדמו לעמדות ניהול בכירות, למרות המחיר הבינאישי הכבד שמתלווה לכך. לרוב, הם יחלקו את הכפיפים שלהם לאלו שהולכים איתם, ואלו שהולכים נגדם. במקרים בהם לא מדובר בהפרעת אישיות, אלה בקווי אישיות נרקיסיסטיים מתונים, תחושת הגדלות עשויה להניע את המנהל להתקדם ולחתור לעמדות השפעה וניהול, גם אם הסגנון הבינאישי יוצר קשיים.

הפרעת אישיות גבולית מתאפיינת בחוסר יציבות ביחסים בינאישיים, באימפולסיביות, ובתנודתיות בדימוי העצמי ובמצבי הרוח. תחושת העצמי בלתי יציבה, וכך גם מערכות היחסים שלהם עם הזולת. קיימת אצלם תלותיות ופחד מנטישה. כשהם חשים זלזול הם עלולים להגיב בצורה אלימה מילולית, בהתפרצויות כעס אימפולסיביות ואף באיומי התאבדות. סף התסכול נמוך ביותר, וכל גירוי יכול להיות מלווה בתגובה עזה. חוסר היציבות הוא המאפיין הבולט ביותר בעל התחומים, ובתוך כך גם התחום התעסוקתי והחברתי. חוסר היכולת בעקביות, בהתמודדות יציבה, מקשים מאד על ההשתלבות התעסוקתית והחברתית של בעלי הפרעת אישיות גבולית.

הפרעת אישיות תלותית מתאפיינת בתלות קיצונית באחרים, כניעות וצורך מתמיד והיזקקות להיות סביב אחר משמעותי ולהישען עליו. יש חשש מתמיד מאפשרות של פרידה, ולכן גם הימנעות מהבעת כעס, שעלולה להפסיק את התמיכה בהם. בתוך המסגרת התעסוקתית קיים קושי בקבלת החלות בצורה עצמאית והם זקוקים לעצות, להכוונה ולעידוד. הם מפגינים חוסר ביטחון עצמי, תחושת מסוגלות נמוכה, ולכן הם נכונים לקבל תכתיבים מאחרים, ללא התנגדות. סביבת העבודה הרצויה להם תהיה כזו שאינה דורשת תפקוד עצמאי.

הפרעת אישיות נמנעת מאופיינת בעכבה חברתית קיצונית, המייצרת דפוסים של יחסים חברתיים מוגבלים, עם רתיעה וחרדה מאינטראקציות בינאישיות. חוסר הביטחון העצמי והחברתי גורם לרגישות יתרה וחשש כבד מביקורת ומדחייה חברתית, עם תחושת נחיתות חברתית מודגשת. בשונה מהפרעת אישיות סכיזואידית, בעלי הפרעת אישיות נמנעת אינם נהנים מבדידותם, וזו יוצרת אצלם מצוקה רבה, למרות ההשתוקקות לחיבה. יש הרואים בהפרעה זו ביטוי מוקצן של חרדה חברתית. במסגרת התעסוקתית ניתן לראות קושי ממשי מול סמכות או פיקוח הדוק, שנחווה כמאיים ביותר. ההימנעות מסיטואציות חברתיות אף היא תולדה של האיום הקיצוני שנתפס בסיטואציות אלו.

הפרעת אישיות אובססיבית-קומפולסיבית מתאפיינת בשמירה מוגזמת על הסדר, חתירה מתמדת לשלמות (פרפקציוניזם), תשומת לב קפדנית לכללים וללוחות זמנים. התפקוד בעבודה זהיר ומוקפד, תוך הימנעות מביצוע שגיאות. הם מבצעים בקרות חוזרות ונשנות על עבודתם, על מנת לעמוד בסטנדרטים גבוהים. החתירה לשלמות גוזלת זמן ומשאבים יקרים, ולעיתים אף מובילה אותם לעיסוק בטפל. התנהלותם נוקשה ביותר, והם מתקשים להגיע לרגיעה או להנאה. בתחום התעסוקתי ובסביבת העבודה הם ייתפסו כמצפוניים מאד, ערכיים, נצמדים לכללי אתיקה ומוסר. מאידך, יש להם קושי להאציל סמכויות ולסמוך על אחרים, הקפדנות שלהם מעייפת ומלאה, הם נאחזים בעיקשות בעמדותיהם, נוהגים להקפיד על חסכנות (ואף קמצנות) ונתפסים כפורמאליים וקרים באינטראקציה הבינאישית.מנהלי ומנהלות משאבי-אנוש המעוניינים בכך, מוזמנים להפנות אלי שאלות בכל הקשור לתהליכי מיון, אבחון והערכה בארגון שלהם,  דרך אתר הבית שלי שכתובתו מופיעה למטה.

לפרטים נוספים:
מוטי כהן
פסיכולוג תעסוקתי ופסיכותרפיסט מומחה
טל' 050-7676704
אתר:  www.psychol.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798