חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
26/01/2020
 
 
 
``בואו נדבר בכנות`` – על הטרדה מינית במקומות עבודה (מתוך פינה מהסרטים - חלק 23)
חזור לרשימה
 
תאריך: 12/06/2011
כותב: גיא רונן
כתובת דוא"ל: 
 
 איך היינו מחזיקים מעמד בלי קצת מגע אנושי במשרד? כיצד היינו צולחים שבוע עבודה אפור אחד בלי לקשור קשרים, לרקום יחסים, לרכל קצת ביחד על הבוס והממונים – ואולי, פה ושם, גם להכיר למטרות אחרות, לאו דווקא מקצועיות? הבעיה היא שהגבול בין מחמאה להטרדה, בין מבט וחיוך ל"פלירט" מתמשך והרסני, הוא לעתים דק מאוד. לכן בבואנו למשרד, אנחנו נדרשים להכניס למקפיא את המיניות, המרכזית והדומיננטית כל-כך בכל אספקט אחר של חיינו. אבל איך עושים את זה?

רבים מצהירים, לפחות בינם לבין עצמם: "אני מי שאני – זה מה יש". לכאורה, זוהי דרך חיים כנה וישירה. האמנם? האם אף פעם איננו משנים את ההתנהגות, מצנזרים מחשבות ונמנעים מאמירות ומעשים, כדי להימנע מפגיעה באחר? מובן שלא. רובנו מתאימים באופן אינסטינקטיבי את התנהגותנו כדי להשתלב בסביבה; מסננים את מה שאנחנו אומרים או עושים. בהקשר שלנו, מציע סרט חדש מבחן חשוב ויעיל, "מסנן הסבתא": אם אתה סבור שמישהו בעבודה ייהנה מסרטון או דוא"ל בעל אופי מיני, רגע לפני ה-send שאל את עצמך: הייתי שולח דבר כזה לסבתא שלי? ונניח שאחד העובדים הכפופים לךְ נראה בעיניך מושך במיוחד. במקום להעיר הערה סקסית על גופו, תחשוב רגע: איך הייתי מחמיא לסבתא שלי? במקום על המראה או הגוף, אפשר למשל להחמיא על עבודה, סגנון ואפילו בגד.

כולכם בטח מכירים אותם: את זה שחייב לספר לכל העולם ואשתו על מה שאירע בינו לבין אשתו; את ההיא שחייבת לדעת כל פרט עסיסי מחיי המיטות של הקולגות. לטיפוסים האלה כדאי להזכיר: רק משום שאתם מרגישים נוח לשלב את החיים האישיים שלכם בחיי העבודה, אין זה אומר שכולם כמוכם. וכאן מומלץ להפעיל מסנן נוסף: אם לא מדובר בעסקים – זה לא העסק שלכם!

רבים ודאי אומרים לעצמם: "בקושי יש לי זמן לחיי חברה – אם אני לא יכול לפלרטט בעבודה, מה כבר נותר לי?". אבל יש הבדל עצום בין מסיבה על חוף הים לבין סביבת העבודה שלנו. שם, כשידידות תמימה הופכת לפלרטוט בלתי רצוי, אין לנו לאן ללכת; אי-אפשר לנטוש, לצעוק, "לעשות סצנה", לשפוך מים צוננים על המטריד – ודאי לא כשהוא בכיר מאיתנו. לכן, מצד החוק, הנהלים וגם ההיגיון הבריא, כללי המותר והאסור במישור הרומנטי-אישי מקבלים משנה תוקף בסביבת העבודה: "לא" זה לא כבר בפעם הראשונה, ומאותו רגע, אם החיזור נמשך – הוא הופך להטרדה.

ככלל, קיימים שני סוגי מטרידים: הראשונים הם חסרי המושג – אלה הפוגעים בכם או באחרים מבלי לשים לב (בוהים בהיסח דעת בחזה של אחת העובדות, למשל). מול אלה חשוב שתהיו כנים: תנו להם מושג. השמיעו את קולכם. מגיע להם צ'אנס לתקן. סוג המטרידים השני אינו חסר מושג כלל – הוא נהנה לפגוע, להפחיד, להפוך אנשים לקורבן. הוא לא בוחל באיומים, בשיטות של "מקל וגזר" או "דבר תמורת דבר", וסומך על שתיקת העדים בדיוק כמו על שתיקת הקורבן עצמו. הטיפוס הזה הוא הטורף, וטורפים צריכים להיעלם. אם אתם יודעים או חושדים, דווחו לממונה עליכם, למנהל של המטריד או למחלקת משאבי אנוש בחברה. כמוכם, גם החברה שלכם רוצה להרחיק טורפים שכאלה ולספק לכם תחושה של ביטחון וכבוד. אבל לשם כך, היא זקוקה לכם: גם אם אתם לא חלק מהבעיה, אתם המפתח לפתרון.

תביעות על הטרדה מינית הן הוצאה עצומה, ולא משנה מה התוצאה. אפילו טענה או תלונה על הטרדה מינית פירושה הררי ניירת ואובדן שעות עבודה עבור מנהלים ועובדים. אם שמו של עובד יעלה בתלונה על הטרדה מינית, הוא יעבור בן-רגע ממעמד של עובד מוערך לנטל פוטנציאלי. ובעבודה, תמימות היא לא תירוץ: "מבחן האדם הסביר" הוא הקובע. חשוב כיצד פירשה המתלוננת את מעשיו של הצד השני, גם אם לטענתו נהג בתמימות גמורה. כך, חיזור מיני, פלרטוט ורמזים מיניים עלולים להתפוצץ לך בפרצוף. הם עלולים לעלות לך בקשרי העבודה; הם עלולים לעלות לך בעבודה עצמה.

עובדים הם קודם כל בני-אדם, והאדם הוא יצור חברתי – ומיני. הסרט החדש מבקש להשאיר את המיניות במגרש החניה, או לפחות, להטמין אותה עמוק-עמוק בראש. אם מישהו בקרבתכם שוכח את הכלל הזה ופוגע בכם או באחרים, במתכוון או שלא במתכוון, זה לא הזמן לשתוק – זה הזמן להיות כנים. זה מתחיל במילים: השמיעו קול!  


גיא רונן, עיתונאי, עורך תוכן ויועץ סרטי הדרכה במולטידע.          
מולטידע סרטי-הדרכה
 multyeda@inter.co.il לקטלוג הסרטים: www.multiyeda.co.il


 
תואר 1:מדעי המדינה מוסד לימודי:אונ` תל אביב
תואר 2:מדעי המדינה מוסד לימודי:אונ` תל אביב
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798