חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
06/12/2019
 
 
 
כיצד ניתן לעודד נשים לצאת לעבוד? בעזרת השקעה בהשכלה
חזור לרשימה
 
תאריך: 06/03/2011
כותב: פרופ` תמר אלמור
כתובת דוא"ל: 
 
מדי פעם עולה לדיון הציבורי השאלה כיצד אפשר לעודד נשים רבות יותר להשתתף בכח העבודה תוך עידוד השוויוניות. אחד האמצעים המדוברים ביותר בשנים האחרונות הוא החזר על הוצאות המטפלת.

בישראל, כמו במדינות אחרות, נשים מרוויחות משמעותית פחות מגברים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הרוויחו נשים שכירות בשנת 2008 כ- 63% מהשכר של הגברים, וזאת למרות שהן היוו 47% מכלל השכירים בארץ. חלק מההסבר לכך טמון בשעות העבודה: נשים עובדות רק 35.6 שעות בשבוע ואילו גברים עובדים 45.8 שעות בשבוע. למרות שכמעט 60% מהנשים הנשואות משתתפות בכח העבודה האזרחי, רובן בוחרות במסלולי קריירה שונים מאלו של גברים ומעדיפות לעבוד במשרה חלקית, או בעבודה שתאפשר להן לגדל את הילדים ולהיות אחראיות על המשפחה והבית במקביל לעבודה.

תופעה זאת קיימת בכל המדינות בעולם בצורה זו או אחרת. מחקר שהתבצע בקרב מדינות ה- OECD  מדווח על כך שמדיניות ממשלתית יכולה בהחלט להשפיע על שיעורי ההשתתפות של נשים נשואות ואמהות לילדים צעירים במעגל העבודה. נמצא שישנם מספר אמצעים שהממשלה יכולה לנקוט להגדלת ההשתתפות של נשים אלו, כמו למשל קידום מערכת מסים המעודדת את שני ההורים לעבוד, הטבות וסיוע בגידול הילדים, וחופשות לידה לשני ההורים. כך למשל, נמצא שמעונות-יום לילדים בגיל צעיר וצהרונים לילדים בגיל בית ספר השפיעו על ההחלטה של אימהות אם לעבוד במשרה מלאה או חלקית.

בנוסף, דווח שבתנאים מסוימים החזר הוצאות המטפלת יכול להגדיל ב- 10% את ההשתתפות של אימהות בכח העבודה. אלא שיחד עם זאת, מזהירים החוקרים כי קיים קשר בין האמצעים השונים - ולכן קשה לבודד ולהעריך את ההשפעה של אמצעי אחד בלבד.

גורם נוסף שמעודד שיווין מגדרי בשוק העבודה לטווח הארוך הוא השכלה. ישנו קשר ברור בין רמת ההשכלה לבין רמת ההכנסה לאורך זמן. נשים בעלות השכלה גבוהה מרוויחות יותר ולכן כדאי להן יותר לשלם עבור הטיפול בילדיהם ולצאת לעבוד. נשים משכילות גם מושפעות פחות מערכים תרבותיים מסורתיים שקובעים את חלוקת העבודה בין בני הזוג. לכן, מדיניות ממשלתית של השקעה בהשכלה ומערכת מסים שמעודדת נשים להשתתף בכח העבודה נראית על פניו כיעילה יותר להגדלת השוויון המגדרי בטווח הארוך, הרבה יותר מאשר הכרה בהוצאות המטפלת. וזאת על אף שהדבר נשמע בהחלט אטרקטיבי עבור כל הורה שמשלם כסף רב עבור הטיפול בילדיו.פרופסור תמר אלמור היא דיקאן הסטודנטים של המסלול האקדמי המכללה למינהל ומרצה לאסטרטגיה עסקית ויזמות בינלאומית בבית הספר למינהל עסקים, במסלול האקדמי המכללה למינהל.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798