חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
19/01/2020
 
 
 
שכרו של עובד יכול שישתלם על בסיס אחר מיחידת זמן כל עוד עונה שיטת התשלום על דרישות חוק שכר מינימום
חזור לרשימה
 
תאריך: 27/09/2010
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 
תע"א 4696/08 שירי סגל נ' ארקיע קווי תעופה ישראליים בע"מ, ניתן ביום 13.6.2010, ע"י כב' השופט ש' טננבוים.


עובדות
1.התובעת, גב' שירי סגל (להלן – שירי), עבדה בנתבעת, ארקיע קווי תעופה ישראליים בע"מ (להלן – החברה), כדיילת אוויר החל מיום 13.3.1997 ועד ליום 21.8.2006. תנאי עבודתה הוסדרו בהסכמים אישיים.

2.מתוקף תפקידה כדיילת אוויר, נדרשה שירי להתחיל בביצוע עבודתה לפני ההמראה, ולהמשיך בביצוע עבודתה גם לאחר נחיתת המטוס וכיבוי המנועים ("שעות קרקע").

3. על פי הסכם העבודה קיבלה שירי שכר רק עבור שעות טיסה בפועל, קרי: מרגע שבו נע המטוס בכוחות עצמו מעמדת החניה לצורך המראה ועד להדממת מנועיו לאחר הנחיתה.
4.שירי הגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה וטענה, כי היא זכאית לתשלום שכר בגין שעות קרקע הנלוות לשעות הטיסה ולפיכך להפרשי פיצויי פיטורים וגמול עבודה בשעות נוספות.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו פסק
1.הסכם העבודה שנחתם עם שירי קבע מתכונת של תשלום שכר המבוסס על ביצוע משימת טיסה, להבדיל משעות עבודה, ומשתלם בעיקר לפי מפתח של שעות טיסה בפועל. הצדדים נהגו על פי הסכם זה משך למעלה מ- 9 שנים. כעת מבקשת שירי לבטל את הסכמת הצדדים ולקבוע שיטה חדשה לתשלום השכר, אלא שהיא לא מצביעה על כל מקור שבדין המצדיק היענות לכך.
2.תשלום השכר לדיילים במתכונת האמורה עומד בדרישות החוק. המחוקק הכיר באפשרות כי שכרו של עובד יכול להשתלם שלא על בסיס יחידת זמן. לדוגמה - סעיף 10 לחוק הגנת השכר, התשי"ח–1958 (להלן – חוק הגנת השכר) וכן תקנה 9 לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), התשכ"ד–1964.
3.המחוקק גם הכיר בכך שלעבודתם של אנשי צוות אוויר מאפיינים מיוחדים המבדילים אותם מרוב סוגי העובדים, ולפיכך הוחרגה קבוצת עובדים זו מתחולתו של חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951.

4. גם הפסיקה הכירה בכך, כי שכרו של עובד יכול שישתלם על בסיס אחר מיחידת זמן, כל עוד עונה שיטת התשלום על דרישות חוק שכר מינימום, התשמ"ז-1987 וחוק הגנת השכר. באשר לדיילי אוויר כבר נפסק, כי אין כל פסול בשיטת תשלום שכרם לפי מפתח של שעות טיסה בלבד, כאשר התעריף של שעת טיסה כולל בחובו את זמן הקרקע הנלווה לכך. על פי הפסיקה כל עוד שיטת התשלום עומדת במגבלות שכר מינימום, הרי שאין בה כל פסול, אף אם אינה משולמת על בסיס יחידת זמן.

5.הוכח כי התעריף של שעת טיסה אשר שולם לשירי הינו גבוה יחסית (למעלה מ- 70%) מתעריף שכר מינימום בכל נקודת זמן. שירי השתכרה מעבר לשכר המינימום הקבוע בחוק. לכן, מתכונת תשלום השכר לדיילים ובכללם לשירי, לפי מפתח של שעות טיסה, עומדת בדרישות חוק שכר מינימום ואינה נוגדת את ההלכה הפסוקה, ועל כן אין בה כל פסול.

6.סוף דבר – התביעה נדחתה. שירי תשא בהוצאות החברה ובשכ"ט עו"ד בסכום כולל של 7,500 ₪ בצירוף מע"מ. * עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא", ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798