חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
הבטחנו זה לזו... שאם זה ייגמר נגמור את זה יפה
חזור לרשימה
 
תאריך: 15/04/2010
כותב: מיכל שמר-דהן
כתובת דוא"ל:  dahand1@netvision.net.il
 

הגיע הזמן שנכיר בלגיטימציה לסיים יחסי עובד-מעביד באופן מכובד ואנושי

חתימת הסכם העסקה היא אירוע מרגש. תמה תקופת החיפושים המייגעת - הן מבחינת המועמד והן מבחינת המעסיק. שני הצדדים מעוניינים לסגור את הדברים באופן משביע רצון, תוך לחיצת יד ואיחולי הצלחה הדדיים.

הראיה היא קדימה, לעבר העתיד הוורוד, וכמו בנישואין - 'מדלגים על הסכם ממון על מנת לשמור על שלום בית' - כי מי בכלל מעלה על דעתו שיחסים אלו אי פעם יסתיימו?!

במעמד זה, לעתים קרובות נאמרים הדברים באוירה אופטימית ובליווי הבטחות (בע"פ, בד"כ) הנוגעות להשקעה, מוטיבציה, נאמנות וכו'. מועמדים ומעסיקים אמיצים בלבד שוזרים ברפרוף אמירות מגומגמות הנוגעות - לא נוגעות בסעיף סיום העבודה, ומבקשים - במידה ו...חלילה...יחליטו הצדדים על סיום ההעסקה - לקבל הודעה ארוכה יותר מראש, להעביר את כל החפיפה והמידע הנדרשים, לשמור על סודיות וכו' וכו'.

הסכם ההעסקה עבר תהליך הדומה לנישואין; כיום, עובדתית, הסכמים אלו מופרים באופן תדיר מאוד, התקופה השתנתה ללא הכר - אולם בעוד שההתייחסות הסלחנית של החברה מקבילה לאבולוציה זו, התייחסות העובד והמעביד לסיום הסכמי ההעסקה נותרה הרחק הרחק מאחור.

בתקופה זו, בה ממוצע ההעסקה בארגון הוא 2-3 שנים, תקופה בה נדיר לפגוש במועמדים בעלי יציבות תעסוקתית ארוכת טווח, עלינו לשים סוף סוף את הדברים על השולחן:-

לגיטימי לסיים יחסי עובד-מעביד.

לגיטימי להתפטר.

לגיטימי להיות מפוטר.

אם נכיר בכך שעולם העבודה השתנה, נתייחס בסלחנות רבה יותר הן למעסיקים אשר בוחרים להיפרד מעובדיהם והן לעובדים הבוחרים לסיים את תקופת העסקתם ולהמשיך הלאה, לאתגר הבא.

אם נכיר בכך, יימנעו מצבים בהם תהליך סיום העבודה יהיה מעליב וטראומטי. סיום העבודה יכול שיהיה בוגר, כנה וענייני. סיום העבודה יכול וצריך להיות בראש ובראשונה אנושי.

כלפי 2 הצדדים.

אם נכיר בכך שלגיטימי שעובד יתפטר ושהארגון רשאי לרענן את שורותיו, ניתן יהיה להגיע להבנה לגבי מועד סיום ההעסקה, תקופת החפיפה, חיפוש המועמד החדש וחיפוש העבודה החדשה יהיו קלים בהרבה מאחר שלא תידרש דיסקרטיות, העובד העוזב יקבל המלצות, הארגון המפטר יהנה משם טוב, ה"רעש" הארגוני יימנע, סיום העבודה ייעשה באופן המכבד את העובד והן את הארגון, מגייסים יתייחסו בסלחנות ובהבנה למועמדים מפוטרים - שלא ייאלצו להמציא תירוצים שונים ומשונים על מנת להסביר את נסיבות סיום עבודתם.

בעולם אידיאלי זה, יקבל העובד העוזב את כל האינפורמציה וההדרכה הנדרשים לו ואף את ברכת הדרך להצלחה בהמשך הקריירה והחברה תרויח שגריר נוסף שישווק אותה ויחזק את המוניטין שלה כלפי חוץ, תרויח את אהדת העובדים הנשארים, את גאוות היחידה, את המוטיבציה שלהם, את תחושת השייכות והרצון להישאר.

ארגונים רבים עדיין אינם נותנים את הדעת לכך שתהליך סיום העבודה משמעותי ומשפיע על האקלים הארגוני אף יותר מגיוס עובדים!

העובדים הנשארים, שעל פי הסטטיסטיקה מודעים לכך שרוב הסיכויים שיעברו תהליך דומה בשנים הקרובות, נושאים עיניהם ובוחנים היטב את התהליך, שמעיד -  יותר מכל תהליך ארגוני אחר - על היחס לעובד.

עובד שיודע שהארגון מתייחס בהוגנות ובאנושיות למי שמסיים את עבודתו - יודע שהארגון עושה כן גם כלפי שאר העובדים.

מעסיקים ועובדים - זיכרו את אשר הבטחתם ו/או חשבתם, גם אם בלבכם, במעמד חתימת החוזה

והטמיעו זאת.


מיכל שמר-דהן בעלת ניסיון רב בניהול משאבי אנוש, יועצת ארגונית ומרצה בתחומי ניהול ומשאבי אנוש. 
הדברים הכתובים במאמריה מבוססים על הניסיון והידע המקצועי הרב שצברה כמנהלת, במסגרת תהליכי ייעוץ ארגוני ופיתוח מנהלים בחברות ובארגונים בתחומי ההייטק והתעשייה, ובעבור אנשים פרטיים. הדברים מיועדים להעשרת הידע בלבד, אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי אישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להסתמך עליהם ככאלה.


 

 
תואר 1:B.S.W בעבודה סוציאלית / לימודי LL.B במשפטים מוסד לימודי:אוניברסיטת ת``א / מכללת שערי משפט
תואר 2:.M.A במנהל ומדיניות ציבורית מוסד לימודי:אוניברסיטת תל-אביב
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
אמת ויציב - 04/05/2010 - ענת
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798