חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
ידע הוא כח - לעתים גם חולשה
חזור לרשימה
 
תאריך: 08/04/2010
כותב: מיכל שמר-דהן
כתובת דוא"ל:  dahand1@netvision.net.il
 
לאנשי משאבי האנוש בארגון כח רב, הנובע - בין השאר - מהנגישות הרבה והבלתי אמצעית עם מידע; מידע לגבי עובדים, מנהלים, שכר, משרות פתוחות, מועמדים, מידע עסקי, פיננסי, אסטרטגי, ניהולי, פוליטי.
האם מידע הוא תמיד כח? האם ייתכן שלעתים עשוי הוא להוות מכשול?

לכאורה, הזמינות למידע מקרבת ו"יוצרת קשרים", מאפשרת לנהל ולהתנהל באופן שיקדם את האינטרסים של המערכת, לייעץ ולגשר, לצפות קדימה ולמצב את עצמנו בעמדה אטרקטיבית.

בפועל, אף מבלי שרבים מאיתנו מייחסים לכך חשיבות או תשומת לב ראויה, הזמינות למידע הגורמת להצלחה היא גם הגורם הראשון לכישלון;

חשיפה למידע רב גורמת לבלבול, לא תמיד אנו יודעים ומודעים מה לסנן, מה נכון, מה בגדר שמועות ומהן העובדות. לא תמיד אנו בודקים זאת ולעתים פועלים בפזיזות. מידע רב מושך לא רק ידידויות אינטרסנטיות אלא גם "מושך אש". התחושה שהאדם העומד מולך נחשף לידע כמעט בלתי מוגבל ועל כן וודאי ידועים לו תנאי ההעסקה/ עמדות המנהלים כלפיך/ הקידום העתידי שלך, למעשה עתיד הקריירה שלך בידיו - תחושה זו איננה פשוטה ומאחר שהיא כמעט בלתי נמנעת יש לתת עליה את הדעת.
מידע רב מזמין תחרות, עוינות, סקרנות והרבה מאוד צביעות.
חשיפה למידע רב עשויה להטות החלטות למקום של קידום אינטרסים שלאו דווקא מתיישרים עם האינטרסים של הארגון. לעתים, מידע עשוי להתנגש עם ערכים אישיים וככזה, להעמיד אותנו בפני קונפליקטים בלתי אפשריים.

אם נחלוק במידע - יהא זה כח רגעי וחולשה לטווח ארוך. נזכה לחוסר אמון ולחוסר הערכה אישית ומקצועית. אם לא נחלוק במידע ניחשב לאנטיפטים, אגואיסטיים ולא חברותיים.
המידע הוא חלק מאיתנו גם מחוץ לשעות העבודה, גם בארוחת הצהרים, בטיסה ובין חברים.
משפט אחד, מילה מיותרת, עשויים להתפרש באופן בלתי רצוי ולהוביל לכאוס. המילים היוצאות מהפה של פונקצית משאבי האנוש נמדדות ונשקלות וכל טעות היא כמעט בלתי נסלחת.

מקצוע משאבי אנוש הוא אחד המקצועות הבודדים הקיימים ומי שלא מבין ומפנים זאת איננו מבין את משמעותן של המילים ומשמעות האחריות המוטלת על כתפינו.

אחד התפקידים המרכזיים שלנו כאנשי מקצוע הוא לדעת לסנן;

לסנן ולבדוק היטב את המידע המגיע אלינו.
לסנן ולבדוק היטב את המידע היוצא מאיתנו.
אין להבדיל בין "שיחת מסדרון" לשיחה רשמית - מידע הוא מידע.
עלינו להבין את התרבות הארגונית, תרבות הדיבור, ה'סלנג' הארגוני, המשמעויות והרגישויות.
חשוב ביותר לומר דברים בטאקט.
לשמור על כבוד הזולת וכבודנו אנו.
להיות נאמנים לערכי החברה אולם גם לערכינו אנו.
חשוב לא פחות גם לסלוח לעצמנו - אולם ללמוד מהטעויות להמשך.

ואם קיים ספק - עדיף לא להגיב.
לשתוק.
ללמוד.
להקשיב.

מאשר להתחרט.

 


מיכל שמר-דהן בעלת ניסיון רב בניהול משאבי אנוש, יועצת ארגונית ומרצה בתחומי ניהול ומשאבי אנוש. 
הדברים הכתובים במאמריה מבוססים על הניסיון והידע המקצועי הרב שצברה כמנהלת, במסגרת תהליכי ייעוץ ארגוני ופיתוח מנהלים בחברות ובארגונים בתחומי ההייטק והתעשייה, ובעבור אנשים פרטיים. הדברים מיועדים להעשרת הידע בלבד, אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי אישי המתאים למידותיו של כל אדם ואדם, ואין להסתמך עליהם ככאלה.

 
תואר 1:B.S.W בעבודה סוציאלית / לימודי LL.B במשפטים מוסד לימודי:אוניברסיטת ת``א / מכללת שערי משפט
תואר 2:.M.A במנהל ומדיניות ציבורית מוסד לימודי:אוניברסיטת תל-אביב
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
הסכמה לדברייך - 20/04/2010 - rachele
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798