חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
השבת המוחות - קלישאה פוליטית או כוונות אמיתיות ומה חלקו של מנהל משאבי אנוש בעניין ???
חזור לרשימה
 
תאריך: 16/02/2010
כותב: אייל כהן
כתובת דוא"ל:  eyalc@hrglobalservice.com
 

אם רק נעצור רגע ונתבונן לעומק נבין שלא נוכל לסמוך על המערכת הפוליטית אשר אולי באמת רוצה לעשות מעשה אך לא יודעת איך. באין מנוס, האחריות להחזרתם של אותם אנשים איכותיים ומוכשרים, שתורמים כעת לחברות רבות בעולם מהידע שנצבר בעת שהותם בישראל ומכיסם (באמצעות תשלום המס), נופלת כעת על כתפי כל אחד ואחת מאיתנו.


בריחת המוחות או השבת המוחות, תקראו לזה איך שתרצו, ביטויים שעולים לאחרונה לכותרות בתדירות יתר מעוררים דאגה לאומית ומביאים להתנצחויות פוליטיות בין משרדי הממשלה השונים בניסיון להטיל את האחריות לכך. משרד החינוך מאשים את משרד האוצר, משרד האוצר מגלגל את הכדור חזרה למשרד החינוך ולמשרד הקליטה, משרד הקליטה מפנה אצבע מאשימה למשרד המדע ומעל כולם מנצח ראש הממשלה בכבודו ובעצמו אשר מדרבן את כל המשרדים לעבוד יחד במציאת פתרון "הקסם" אשר יגרום למניעת בריחת המוחות ולהחזרת המדענים אשר כבר "נשרו", וכל זאת כמובן ללא עלויות כספיות נוספות כי הרי אסור לחרוג מהמסגרת התקציבית.

אם רק נעצור רגע ונתבונן לעומק נבין שלא נוכל לסמוך על המערכת הפוליטית אשר אולי באמת רוצה לעשות מעשה אך לא יודעת איך. באין מנוס, האחריות להחזרתם של אותם אנשים איכותיים ומוכשרים, שתורמים כעת לחברות רבות בעולם מהידע שנצבר בעת שהותם בישראל ומכיסם (באמצעות תשלום המס), נופלת כעת על כתפי כל אחד ואחת מאיתנו.

ביקורו של שר האוצר, יובל שטייניץ  ופגישתו עם למעלה ממאה מדענים ואנשי הייטק ישראלים לפני ימים מספר בבוסטון חידד אצלי נקודה זו ביתר שאת.  הפגישה אשר נערכה באוניברסיטה היוקרתית MIT זכתה לביקורות שונות. שר האוצר מיעט לדבר והעדיף לשמוע רעיונות מפי הנוכחים כיצד ניתן להחזירם ארצה. היו כאלה שיצאו מעודדים ומלאי תקווה והיו שאמרו שלמעט הקלישאה הפוליטית והפרסום היפה בעיתון לא קבלו את ההרגשה שמשהו באמת עומד להשתנות בקרוב. מיותר לציין שאני משתייך לקבוצה השניה (ולא בגלל שאני חושב ששר האוצר בא לפזר קלישאות...)..

היום, ממרחק של כ 17 שנות ניסיון בתחום משאבי אנוש, אני מבקש להכות על חטא. שנים רבות עסקתי בגיוס עובדים עבור משרות שונות ומגוונות. מקורות הגיוס אשר בד"כ היו מונחים על "מפתן" החברה היוו עבורי קרקע נוחה וזמינה למציאת עובדים טובים ואיכותיים ואפשרו לי לנוח "על זרי הדפנה". לא אחת נתקלתי בבקשה לאתר תפקיד עבור ישראלי החי בחו"ל ומבקש לשוב ארצה או עבור יהודי, תושב חוץ, המבקש לעלות לארץ הקודש אולם מתנה זאת במציאת תעסוקה. ברוב המקרים היוו בקשות אלו מטרד עבורי. אני מניח שכמנהלי משאבי אנוש וודאי תסכימו איתי שגיוס עובד שאיננו זמין בטווח של ימים בודדים איננו אטרקטיבי. מעבר לקשיים הלוגיסטיים הכרוכים בתהליך המיון והגיוס יהיה עליכם גם לעבור את המשוכה של המנכ"ל וזו האחרונה לפעמים גבוהה מדי בכדי להתאמץ!. התירוץ התמידי שנתתי במקרים אלו היה פשוט: הסביבה הקרובה מספקת לנו אנשים טובים ואיכותיים ולכן אין צורך להרחיב את המעגל לסביבה הרחוקה.

היום, כפי ציינתי קודם, אני מבין את גודל הטעות. היכולת לראות את השלם התפתחה אצלי רק לאחר שעברתי עם משפחתי להתגורר שנים מספר בחו"ל. שם נתקלתי מדי יום ב"נתונים הסטטיסטיים" עובדים לצידי באותה חברה ושולחים את ילדיהם לאותו בית ספר בו לומדים ילדיי. שם גם למדתי על בשרי כמה גדולה הכמיהה לחזור הביתה וכמה המכשול התעסוקתי מהווה משוכה גבוהה בקבלת ההחלטות.

מנהל משאבי אנוש המתיימר להיות "ביזנס פרטנר" אמיתי חייב להבין שהכלכלה העתידית של מדינת ישראל מונחת על כתפיו. גיוס אנשים איכותיים לחברות בישראל הנו המפתח להמשכיותו של  דור ההייטק והביוטק  המוצלח שאנו חווים כעת. גאוותנו הלאומית בדור הנוכחי נשענת על הצלחתן הגלובאלית של חברות ההיטק והביוטק הישראליות ועל השליטה שלנו בבורסות המובילות בעולם. אולם לא לעולם חוסן. אותם ישראלים איכותיים המבקשים לשוב ולחזק את הקהילה העסקית והמדעית לא יכולים "לשבת של הגדר" לאורך זמן. הם יאלצו בקרוב מאוד למצוא את מקומם הקבוע ועלינו כמנהלי משאבי אנוש לעזור להם ולכוונם לשוק העבודה הישראלי. נכון, זה דורש מאיתנו סבלנות, גיוס עובד כזה יכול לארוך גם 3 עד 4 חודשים, אולם רק אז בהסתכלות כוללת נוכל לומר שתרמנו את חלקנו למאמץ הלאומי הציוני.

לסיכום, פסיביות והמתנה לדרג המדיני פוליטי לא יביאו לתוצאות בטווח הקרוב. אם רק כל אחד ואחת מאיתנו יקבל החלטה אסטרטגית לגייס 10% מכוח האדם השנתי שלו מקרב הקהילה העסקית / מדעית החיה בחו"ל נוכל לאזן את הנתונים הסטטיסטיים ("מאזן בריחת המוחות") בטווח הקרוב.אייל כהן, CEO, HR Global Service
הכותב משמש כמנכ"ל ובעלים של חברת HR Global Service, Boston MA USA eyalc@hrglobalservice.com)) המשמשת כערוץ גיוס ישיר לחברות ישראליות הפועלות בשוק הבינלאומי ומבקשות לגייס עובדים ישראלים החיים בחו"ל, מתחומי ההיטק, הביוטק והכספים, לתפקידי מפתח בישראל.
החברה פועלת בישראל באמצעות חברת    Corporate Resources Group (Israel) Ltd (doron.neev@crg-ltd.co.il)

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798