חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
פיתוח מנהלים באמצעות הערכת 360
חזור לרשימה
 
תאריך: 03/02/2010
כותב: אורן אדלר
כתובת דוא"ל:  oadler@westwind-global.com
 
למד כיצד תוכנית פיתוח מנהלים באמצעות משוב 360 יכולה לסייע למנהל ולצוות הניהולי השגת אפקטיביות ניהולית רבה יותר תוך התפתחות וצמיחה האישית

פיתוח מנהלים באמצעות הערכת 360 הינו תהליך של למידה ושינוי דרכי התנהלות באמצעות משוב מפורט המתקבל מן הסביבה הפנים והחוץ ארגונית של המנהל: ממונים, עמיתים, כפיפים, לקוחות, בעלי עניין ואחרים משמעותיים ( ראה תרשים).  פיתוח עצמי מתחיל ברכישת ידע עמוק יותר על עצמנו. לכן, עיקרו של התהליך נשען על למידה עצמית מחודשת על סמך נתוני ההערכה שמתקבלים מן הממשבים השונים בהיבטי הניהול השונים. התהליך עשוי להגדיר מחדש את תחומי החוזקה ניהוליים, תחומי חולשה ניהוליים ותחומי ה "עיוורון". לעיתים נוצרת בתהליך "התעמתות" המנהל עם נתונים שקשה לו לקבלם. אך כאן גם נוצרת ההזדמנות לתחילתו של מסע השינוי.

מדוע זה חשוב?
מנהלים עוסקים מרבית מזמנם בעשייה( doing) ולא בהתבוננות ( being) . לכן נדירות ההזדמנויות שהם יכולים לקבל השתקפויות אמיתיות על  דרך התנהלותם. יתר על כן, משוב שהם מקבלים מידי פעם מהסביבה הוא חלקי ולא תמיד נטול אינטרס ופוליטיקה ארגונית.
תהליך פיתוח מנהלים 360 , או משוב 360, מאפשר למנהל  לקבל את ההשתקפות העצמית שלו דרך עיניהם של משיבים בעלי פרספקטיבות שונות בסביבתו הוא מאפשר למנהל לקבל הצצה אמיתית פנימה לדרך בה הוא מתנהל להבין כיצד הוא נתפס בעיני סביבתו ולערוך שינויים נחוצים בדרך התנהלותו שזה למעשה תחילתה של הצמיחה האישית.

יחיד או בקבוצה?
פיתוח מנהלים 360 באופן טבעי מבוסס על תהליך של שיפור המודעות העצמית ולמידה אישית. לכן הוא מבוצע לבד. רצוי ביותר שמנהל המתנסה בתהליך בפעם הראשונה ילווה על ידי מאמן או יועץ ארגוני כדי להפיק את המיטב מניתוח התוצאות ויסייע לו ביצירת תוכנית פיתוח אישית לשינוי.
יחד עם זאת ישנו יתרון לא מבוטל להחלת תהליך פיתוח קבוצתי לצוות הניהולי של החברה.

  • הגברת סינרגיה ניהולית באמצעות התהליך. ניתן ואף רצוי להשתמש במתודולוגיה המוכחת של פרופ' יצחק אדיגס לסינרגיה ניהולית (paei ו- capi ). 
  • גיבוש תהליכים אסטרטגיים בחברה ( במקום שהיחיד עובר אנליזה הארגון עבור עובר אנליזה).
  • מציאת מכנים משותפים רוחביים לצוות הניהול והצפת בעיות וקשיים, נקודות עיוורון של צוות ניהולי.

יש לשים לב טרם יישום כי ישנה פתיחות לתהליך וכל מה שהוא עשוי להציף. תהליך 360 חייב להיות מותאם לתרבות הארגונית. ארגונים רבים מתקשים לאמצו בשל האיום הרב שהתהליך מייצג ( חשיפה, פתיחות) . יתר על כן, לא תמיד ההנהלה רוצה לראות את הדברים נכוחה. וגם כשרואים נכוחה, לא תמיד רוצים לשנות את הסטטוס קוו.

מדוע כיום זה פשוט ביותר לביצוע?
תהליך פיתוח מנהלים באמצעות הערכת 360 הוא אפקטיבי, מהיר ביותר ונוגע בלב העניין. הוא לא מצריך סדנאות ארוכות, הדרכות מרובות ושיטות מתוחכמות כדי להשיג תוצאות. כיום ניתן למצוא כלים אינטרנטיים אשר ממנהלים את תהליך הפיתוח מה שמסייע רבות לקיצור זמן העבודה המוקדש לתהליך, ניתוח התוצאות והפקת תוכנית הפיתוח האישית.


אורן אדלר הינו יועץ ארגוני ומנכ"ל חברת Westwind-global אשר מתמחה בייעוץ, תכנון וניהול תהליכי הערכת עובדים, משוב 360 וסקר ארגוני באמצעות פלטפורמות ממוחשבות. אני מאמין שתהליך הערכת עובדים הוא אחד הכלים הניהוליים החשובים ביותר, ומשוב הינו כלי עוצמתי בידי המנהל. שמנו לנו למטרה להפוך את המשוב ואת תהליך הערכת עובדים לכלים פשוטים לשימוש וזמינים לכל מנהל וארגון. כתבו אלי ל- oadler@westwind-global.com
 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798