חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
26/01/2020
 
 
 
בשם האיזון
חזור לרשימה
 
תאריך: 03/06/2008
כותב: תרי ווינברג
כתובת דוא"ל:  terry@fleximent.co.il
 
בשנים האחרונות אנו עדים לדיון גובר והולך בקרב הורים עובדים אודות האופן בו הם מתפקדים תחת שני כובעים מורכבים של "להיות הורים" מחד ו"מועסקים" מאידך, הרצון שלא לוותר על אף לא אחד משני כובעים אלו ואף לעשותם באופן הטוב ביותר. הורים רבים חשים כי מציאות זו מוציאה את חייהם מאיזון. תחושות חוסר האיזון מובילות לתסכול, תחושות חוסר מסוגלות וחוסר ערך, תחושה של "שמיכה קצרה" וצורך בוויתורים כואבים. 

איזון, או אקוויליבריום בלעז, קיים כמעט בכל מנגנון בטבע, ואם הוא מופר - הטבע ישאף להשיגו במהירות האפשרית. גם בגוף האדם פועלים מנגנונים רבים ומתוחכמים של ויסות עצמי כגון בעת חום וקור, רעב וצמא, עייפות, כאבים ופציעות או בעת מצוקה נפשית. כאשר אחד ממנגנונים אלו משתבש מסיבה כלשהי הדבר עלול להביא לסכנות בריאותיות עד כדי סכנת חיים. למשל, אורח החיים המודרני הביא עמו במקרים רבים ל"קלקול" מנגנון השובע הקיים בכל אחד מאיתנו באופן טבעי, וכך אצל רבים מאיתנו האכילה אינה מופעלת מצורך גופני אלא כתוצאה מכניעה לשפע הטעמים, ריחות וצבעים בהם נמצא המזון סביבנו. אכילה שלא על פי מנגנון השובע מביאה להשמנה ניכרת ולסכנות בריאותיות, או לחילופין לאנורקסיה וסכנת קריסת מערכות כתוצאה מהעדר מזון חיוני לגוף.

למעשה, איזון בית-עבודה אינו אמור להיות ערך או משאת חיים אלא תוצר מובן וטבעי של אורח חיים בדיוק כמנגנוני ויסות עצמי אחרים. הצורך שלנו בשעות מנוחה ורגיעה בבית, בשעות בילוי עם הילדים, הצורך בנוכחות זוגית – אינם לא עוד אלא סוג נוסף של צורך באיזון טבעי של הגוף והנשמה וחלק טבעי במעבר האדם מסטטוס רווק לבעל משפחה והורה לילדים. איזון טבעי זה הופר ככל הנראה מתי שהוא במעבר מחברה שבטית חקלאית, כאשר הורים וילדים חיו ועבדו בסביבה אחת, והקשר בין עבודת ההורים למזון, כסות ומדור המשפחתי היו ישירים. כיום עבודת ההורים התרחקה מעולם המשפחה לא רק מבחינה גיאוגרפית, אלא גם מבחינה מהותית וערכית; הקשר בין עבודת ההורים להשגת מזון-כסות-דיור אינו ישיר ועובר דרך עבודה  משכורת  בנק אמצעי מימון  מוצר סופי. התרחקות זו והנתק שנוצר בין שני העולמות מהווים היום אתגר לא פשוט הן לעובדים והן למעסיקים בשל העומס הרגשי הרב שהוא מטיל על כתפיהם של מגזרי עובדים שונים.

העולם המודרני יצר בנוסף לכך סט נוסף של ערכים אשר גם אותו אנו מנסים לאזן; הצורך שלנו בהגשמה עצמית דרך לימודים וקריירה הינו במקרים רבים צורך בסיסי עליו חונכנו ואליו אנו מחנכים, ועל כן רובנו שואפים למצוא עצמו במשרה מתגמלת רגשית וחומרית כאחד, גם כאשר צורך זה נמצא בקונפליקט מול צרכים אחרים אותם אנו מנסים לאזן ולווסת. 

אם נצלול מעט יותר לעומק הקונפליקט, נגלה כי לבית ועבודה יש גם קונוטציות עמוקות יותר המשפיעות על הצורך באיזון: ברמה הרגשית בית מתקשר באופן טבעי לסביבה מוגנת, בטוחה, חמימה, מכילה בה אני יכול להיות אני בלא שישפטו או יבקרו אותי. בית ומשפחה מייצגים פעמים רבות את האני הפנימי שלי והצרכים הרגשיים העמוקים ביותר. עבודה לעומת זאת מתקשרת לחיצוניות, תדמית, מעמד, כושר התפרנסות, יכולת השפעה, כריזמה ועוד.  הצורך באיזון בין שני חלקי אישיות אלו לפיכך שונה מאד מהותית בין אדם למשנהו ועל כן מבנה נפשי, ולא רק גיל או מצב משפחתי יבחינו בין אלו שישאפו להיות יותר בסביבת הבית המגוננת או להפך – אלו שבקיצוניות יזדקקו תמיד ל"במת" מקום העבודה.
הבטים נפשיים-רגשיים נוספים המבחינים בין אנשים ומשפיעים על מידת הצורך באיזון בית עבודה הם מידת הפעלתנות והתזזיתיות של האדם, הצורך באינטראקציות חברתיות, יכולת המיקוד הפנימית וכן ריסון ושליטה עצמית ועוד פרמטרים מייצגים נוספים הקשורים לטמפרמנט ומאפייני אישיות.
 בשל סיבות פיזיולוגיות ונפשיות, יציאה מאיזון גורמת לנו במקרה הטוב חוסר נוחות ותסמינים חמורים יותר במקרה הגרוע. אולם, כבדוגמת האוכל – גם כאן מידת הויסות שונה מאדם לאדם, ועל כן רצוי ראשית שכל אחד מאיתנו יהיה קשוב לעצמו ויכיר את מידת האיזון לה הוא זקוק על פי מאפייני אישיותו וצרכיו.
מתוך הכרות ותובנות אלו, רצוי שכל אחד מאיתנו יכניס ל"ארגז הכלים" שלו את אותם כלים אשר יאפשרו לו לשמור על מצב מאוזן. הווה אומר ראשית, הבחירה במקצוע המתאים לאישיותו וכישוריו. שנית, הבחירה בין להיות שכיר או עצמאי אשר תשפיע במידת רבה על מידת גמישותו ויכולתו לנהל באופן עצמאי את העדפותיו. שלישית, כשכיר, היכולת לבחור במקום עבודה המאפשר תעסוקה גמישה על הבטיה השונים, כך שבמצבים שונים בחיים או על פי מאפייני אישיות יגיע לאיזון הדרוש בין נוכחותו בביתו ובקרב משפחתו למקום העבודה. 
הבנת הצורך באיזון מהווה חלק משמעותי בפתרונות ובכלים אותם ישאפו העובדים לאמץ. למעשה, כפי שאנשים שונים ברמה ובדרך בה הם מווסתים רעב-שובע כך גם אנשים שונים זה מזה בצורך באיזון בין בית-עבודה. לא רק זאת, בתקופות חיים שונות יהיו לאדם צרכים ורצונות שונים, ועל כן ישאפו לפתרונות שונים ליצירת האיזון; לדוגמא, עובדים צעירים זקוקים פעמים רבות לדרגות חופש גבוהות יותר ובשלב זה עבודה מהבית עשויה להתאים להם. יהיו עובדים שרק בעת הופכם להורים ישאפו להיות יותר בקרבת הבית והילדים. לפיכך לא ניתן לדבר על "איזון בית-עבודה" כאקסיומה מוחלטת אלא על מהות טבעית פשוטה בחיי כל אחד ואחד מאיתנו המשתנה לפי גיל, מאפייני אישיות ומצב בחיים.
ארגונים מועדפים אלו המאמצים דפוסי תעסוקה גמישה באופן מלא, קרי, היכולת לבחור שעות תחילת וסיום עבודה, היקפי משרה משתנים, עבודה מהבית, שבוע עבודה דחוס וכד', מאפשרים לעובדיהם שמירה על אורח חיים בריא ומאוזן ולעצמם מנגון שימור עובדים יעיל ואיכותי ביותר. 


תרי וינברג הינה פסיכותרפיסטית ויועצת ארגונית אשר התמחתה בארצות הברית בייזום וניהול פרוייקטים ארגוניים של מעבר לתעסוקה גמישה.
לתרי נסיון של למעלה מ- 20 שנה בעבודה עם צוותי ניהול, עבודה אישית עם מנהלים ופיתוח מערכי הדרכה וסדנאות
לצד עבודה דינמית עם מטופלים בקליניקה פרטית.

 
תואר 1:תואר ראשון בפסיכולוגיה וקרימינולוגיה מוסד לימודי:UNISA - University of South Africa
תואר 2:תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית יישומית מוסד לימודי:Northeastern University, Boston, USA
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798