חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
על הפוליגרף ככלי עזר לתחום משאבי האנוש
חזור לרשימה
 
תאריך: 26/02/2008
כותב: צפריר עפרוני
כתובת דוא"ל:  imut1@walla.co.il
 
העוסקים בתחום משאבי האנוש נדרשים מעת לעת לערוך אבחון של עובדים ושל מועמדים לעבודה בארגון בו הם מועסקים כדי שיסייע להם לקבל החלטות לגביהם הנוגעות לקבלתם לעבודה, המשך או הפסקת העסקתם. אחד הכלים שעשויים לסייע בכך הינו מכשיר הפוליגרף והבדיקות שניתן לבצע באמצעותו. מאמר זה נועד לספק לעוסקים בתחום משאבי האנוש מידע רלוונטי אודות מכשיר הפוליגרף, שימושיו והאופן בו ניתן לעשות בו שימוש מושכל בכלל ובארגונים, חברות ומקומות עבודה בפרט.

קודם כל מה זה פוליגרף?:

מאז עמד האדם על דעתו קיים הרצון האנושי לדעת האם דברים שנאמרים הינם אמת או שאומרם הינו דובר שקר. לאורך ההיסטוריה נוצרו שיטות שונות לגילוי האמת ברמת אמינות כזו או אחרת (על פינוקיו כולנו שמענו...). אצל הבדואים למשל, ידועה שיטה המתבססת על הצמדת סכין או כפית מתכת מלובנים באש ללשון החשוד באמירת שקר ושטיפת הפה במים לאחר מכן. ההנחה היא שלשונו של דובר השקר תיבש ותיכווה בעוד שדובר האמת לא יפגע. ממומלץ כמובן לבעלי לב חזק בלבד...


עם ההתפתחות הטכנולוגית והרפואית בעידן המודרני הוחל בניסיונות לפתח שיטות ומכשירים אמינים שיעזרו באבחון של דוברי שקר מתוך הנחה שיש ביטוי פיסיולוגי לאמירת השקר. ההתפתחות המואצת בתחום היתה במהלך שנות ה-20 של המאה הקודמת. חוקר בשם וויליאם מרסטון פיתח מכשיר הקורא בו זמנית שינויים בנשימה ובלחץ הדם בתגובה לשאלות אותן נשאל הנבדק ובכך יצר את מכשיר הפוליגרף האמיתי הראשון. חוקרים נוספים דוגמת קילר, בקסטר, ריד ועוד הוסיפו נדבחים מחקריים ופרקטיים לתחום.


אז מה זה באמת פוליגרף?

השם הינו חיבור של שתי מילים שמקורן יווני:

Poly – הרבה, רב

Graph – כתב, כתיבה, רישום

השם מעיד למעשה על האופן בו פועל המכשיר שהינו רישום בו זמנית של מספר משתנים פיסיולוגיים בתגובה להתרגשות של הנבדק.


מכשירי הפוליגרף המקובלים כיום רושמים בו זמנית במהלך הבדיקה, לפחות 3 פרמטרים פיסיולוגיים: נשימה (בשני ערוצים), הזעה ושינויים בלחץ דם/דופק (סה"כ לפחות 4 ערוצי בדיקה).

עיקרון ושיטת הבדיקה מתבססים על ההנחה שאמירת שקר גוררת בעקבותיה תגובה ריגשית הבאה לידי ביטוי בתגובות פיסיולוגיות שחלקן לפחות לא ניתנות לשליטה. מבלי להיכנס לפרטי שיטות וטכניקות בדיקות הפוליגרף, ברמת העיקרון, במהלך הבדיקה נשאל הנבדק שאלות הנוגעות לעצם העניין ושאלות נוספות המסייעות לבודק באבחון אמירת האמת או השקר והתגובה האמוציונאלית (ריגושית) עליהן באה לידי ביטוי פיסיולוגי הנרשם באמצעות מכשיר הפוליגרף.


תהליך בדיקת הפוליגרף:

בדיקת הפוליגרף הינה תהליך מובנה ומורכב אותו יש להכין ולערוך בקפידה. חשוב לזכור שאין דין בדיקה אחת כדין בדיקה שניה גם אם מדובר באותו אדם ובאותו נושא. הנבדק או הנבדקת הינם עולם ומלואו העוברים חוויות יומיות המשפיעות עליהם ועל הבודק העושה עבודתו נאמנה, לאמוד ולעמוד על המסתתר מאחורי החזות אותם הם מציגים לפניו.


זימון לבדיקה - תהליך הבדיקה מתחיל למעשה עם קבלת הזימון לבדיקה על ידי הנבדק או הנבדקת וקבלת הסכמתם המפורשת לעבור בדיקה בנוגע לנושא ספציפי. כאן חשוב להבהיר שהדבר יהיה לפחות יום לפני מועד הבדיקה כדי למתן לחצים וחששות אצל הנבדק העלולים לגרום להטיה בבדיקה. חשוב לציין כי לא ראוי לבצע בדיקה בהתרעה קצרה (מעכשיו לעכשיו). בדיקה כזאת עשויה להיות חשודה מראש כמוטה מאחר והנבדק נמצא תחת לחץ ומתח מעל הרצוי והמקובל (Stress).


סביבת הבדיקה - בדרך כלל רצוי שבדיקת הפוליגרף תיערך במכון בדיקות פוליגרף מתוך כוונה להבטיח סביבה ניטרלית ותנאי בדיקה אופטימאליים תוך נטרול גורמים סביבתיים העלולים להשפיע על הנבדק ולגרום להטיה בבדיקה (כיסא נבדק מיוחד, שקט, העדר גורמים מסיחים בחדר, טמפ' ולחות מבוקרים ועוד).


מידע מוקדם - על בודק הפוליגרף העורך את הבדיקה לקבל ככל הניתן את מרב האינפורמציה הנוגעת לעניין אותו הוא אמור לברר. על בסיס המידע והחשדות הוא אמור לנסח ולבנות סט של שאלות שיהיו רלוונטיות ומוכוונות למקרה ולנבדק. כמות השאלות הינה מוגדרת ומוגבלת לסוג הבדיקה ורצוי לצמצם את מספרן ככל הניתן כדי להבטיח רמת דיוק גבוהה. כאן ראוי לציין שתפקיד ניסוח השאלות מוטל בלבדית על בודק הפוליגרף מאחר ועליו לנסחן בהתאם לשיקולים ולהגיון מקצועיים שהוא פועל לפיהם. הגורם המזמין יכול ורשאי לבקש לברר את הנושא והבודק ינסח את השאלות הרלוונטיות לנושא.


ראיון מקדים - לאחר מכן בודק הפוליגרף יקבל את הנבדק ויקיים ראיון/שיחה לשם היכרות ועמידה על טיבו, מצב בריאותו הפיסית, מצבו הנפשי, הלך רוחו, ובחינה של כל גורם העשוי לדעת הבודק להשפיע על הבדיקה. תוך כדי הראיון יעבור הבודק עם הנבדק על הידוע לו לגבי מהות העניין והסיבה מדוע הוא נבדק. לאחר מכן יעבור עימו הבודק על השאלות אשר יוצגו לנבדק במהלך בדיקת הפוליגרף. חשוב שבודק הפוליגרף יוודא שהשאלות ברורות ונהירות לנבדק והנבדק אכן מבין אותן. לאחר מכן יחתים הבודק את הנבדק על הסכמה להיבדק ספציפית בכל הנוגע לשאלות הרלוונטיות.


הבדיקה - בעת הבדיקה מוצמדים לגוף הנבדק חיישנים הקוראים את מהלך הנשימה שלו (נשימת חזה ונשימת סרעפת), שינויים בהזעה (התנגדות חשמלית של העור), וכרית לחץ דם הנותנת קריאה של שינויים בלחץ הדם ובפעימות הלב. כמו כן, בשנים האחרונות נכנסו לשימוש גם חיישנים המראים את השינויים בזרימת הדם.


פענוח - עם סיום הבדיקה, על הבודק לפענח את הקריאות השונות שהתקבלו לגבי כל שאלה ושאלה ועל בסיס פענוח התוצאות יכתוב חוות דעת מסכמת למזמין הבדיקה ובה יפרט את ממצאיו. כאן חשוב לציין שיש לתת לבודק לעשות את עבודתו בניחותא כשהוא משוחרר מלחץ של זמן, במיוחד בעת פענוח התוצאות.


שימושי הפוליגרף:

בדיקת הפוליגרף יכולה לשמש בתחום משאבי האנוש כמכשיר עזר בשני תחומים עיקריים:

  1. בדיקות מהימנות עובדים תקופתיות ובעת קבלה לעבודה

  2. מכשיר לאימות או הזמת חשדות בעקבות ארועים.


בדיקות מהימנות עובדים

מכשיר הפוליגרף יכול להיות כלי עזר למיון וסינון מועמדים לקבלה לעבודה או בעת מועמדות למשרות בארגון. כמו כן, ניתן לבצע בדיקות מהימנות תקופתיות לעובדים בארגון, במיוחד בתפקידים רגישים. לעיתים קיימת רתיעה בענפים מסויימים (למשל בהיי-טק) מעריכת בדיקות פוליגרף ככלי לבדיקת מידת המהימנות והיושר של עובדים על בסיס טענות כי הדבר פוגע באווירה הנוחה ונוגד את התרבות הארגונית המקובלת. דווקא בחברות בהן הידע הנצבר בתוכן הוא המשאב העיקרי עליו הן מתבססות ומתקיימות, יש חשיבות גדולה לבדיקת טוהר המידות והיושר של עובדים הבאים במגע עם מידע פנימי חיוני ומסווג. כבר אירעו תקדימים בהם עובדי מו"פ, שיווק וכיוצ"ב בחב' היי-טק העבירו מידע רגיש לגורמים מתחרים וכמעט הביאו להתמוטטות החברה בה הם עבדו.


בדיקות מהימנות בקבלה לעבודה - בבדיקות אלה השאלות מנוסחות על פי אופי וצרכי הארגון, מאפייני הפעילות, מידת הסיכונים וכיוצ"ב. בודק הפוליגרף יבנה סט של שאלות הנוגעות בין השאר למידת כנות הנבדק במסירת הפרטים בעת הליכי הקבלה לעבודה, עבר פלילי, גניבות ממעסיקים בעבר, רקע של אלימות, התמכרויות להימורים, סמים אלכוהול, הסתבכות בחובות כספיים, קשרים עם גורמי חוץ העלולים להזיק לארגון ועוד.


בדיקות המהימנות התקופתיות – יש להן חשיבות רבה מאחר וקיימים כלים מעטים המאפשרים עמידה על טיבו של המועמד למשרה ועל עברו מבחינת יושרו ומהימנותו לאורך זמן. מצד שני, קיימת הנחה בסיסית שעובדים ותיקים כבר מוכרים בארגון ולא סביר להטיל בהם ספק. ועם זאת, כולנו בני אדם ועוברים בחיינו תהפוכות העלולות לגרור לסטייה מדרך הישר ולהתפתות למעשים שליליים (למשל העברת מידע פנימי ללא רשות לגורמים מתחרים, מעילות, גניבות ועוד).


בדיקות מהימנות העובדים לסוגיהן מהוות כלי סינון המצביעות על סימני שאלה ותהיות לגבי נושאים מסוימים. את אותם נושאים ספציפיים יש לבדוק ולברר בבדיקה נוספת מעמיקה יותר המתמקדת בסוגיות הטעונות בירור.


בדיקות לאימות או הזמת/הפרכת חשדות וגרסאות

הבדיקות הללו נעשות כדי לברר נושא מסוים בו התעוררו חשדות או סימני שאלה: בעקבות ארועים פליליים דוגמת גניבות, פריצות, מעילות, מעשי אלימות, הטרדות מיניות וניצול מיני, בעת חשד להעברת מידע פנימי לגורמים לא מורשים ועוד.


בדיקות הפוליגרף בראי המשפט הישראלי:

במשור המשפטי חשוב לערוך הבחנה בין המשפט הפלילי לבין המשפט האזרחי. בדין הפלילי הישראלי, בדיקת הפוליגרף לא התקבלה כראיה קבילה לבית המשפט. עם זאת, בשנים האחרונות ארעו מספר תקדימים בהם נעשה שימוש בבדיקת הפוליגרף בהליכים מקדמיים, טרם הגשת כתבי אישום על ידי הפרקליטות או לפני העברת תיקי חקירה מהמשטרה לתביעה. בשלבי חקירה לפני גיבושה הסופי, בדיקת פוליגרף עשויה לשמש כמכשיר לסינון חשודים פוטנציאליים ולהכוונת ולמיקוד החקירה (גיא חסיד נ' מדינת ישראל בש"פ 1000/5).


במישור ההליכים המשפטיים האזרחיים נקבעה הלכה על פי יתקבלו תוצאות בדיקות פוליגרף על ידי בתי משפט ובלבד שיתקיימו התנאים הבאים: הסכמת שני הצדדים מפורשות לקיום וביצוע בדיקת הפוליגרף והיות תוצאות הבדיקה מובהקות וחד משמעיות (ע"א 61/84 ביאזי ואח' נ' אברהם לוי).


בדיקת הפוליגרף כמכשיר לבדיקת המהימנות וטוהר המידות בקרב מועמדים לעבודה עמדה למבחן מצד הכנסת בעקבות הצעת חוק שהגישה ח"כ זהבה גלאון ממר"צ. בבסיס הצעת החוק האמורה היה איסור גורף לביצוע בדיקות מהימנות באמצעות פוליגרף למועמדים למקומות עבודה על בסיס הטענה שמדובר בכלי החודר לפרטיות ופוגע במועמד. בסופו של דבר, לאחר דין ודברים ארוך ולאחר שחה"כ גלאון נוכחה שיש קואליציה רחבה של חברי כנסת מקיר לקיר נגד היוזמה שלה, היא הסירה את הצעת החוק שלה בועדת העבודה והרווחה של הכנסת ונכון להיום אין כל מניעה חוקית לביצוע בדיקות מהימנות.

על תקפות בדיקת הפוליגרף:

אחת הסיבות לאי קבלת בדיקת הפוליגרף כראיה במשפט הפלילי היא העובדה שניתן להגיע רק לכ- 95% דיוק בתוצאות בדיקת פוליגרף במידה והבדיקה נעשתה בצורה נאותה ועל פי הכללים המקובלים. הטענה שמוצגת בפני הדוגלים בשימוש בפוליגרף שהנה קימות שתי שיטות אחרות: טביעות אצבע ו-DNA בהן הזיהוי הוא כמעט 100%. דבר אחד לא מזכירים כאשר מדברים על טביעות אצבע ו-DNA והוא, שקרוב ל-50% מהמקרים נפסלים מראש מאחר ואין מספיק פרמטרים המאפשרים ביצוע בדיקה נאותה. סטטיסטית, פירושו של דבר שלו היו עושים שימוש גם באותן בדיקות שנפסלו מראש, אחוזי הדיוק היו מתרחקים משמעותית מאותם 100%. לעומת זאת בבדיקת פוליגרף יש אחוז מזערי של פסילות מראש, לדוגמא על רקע של חוסר התאמה בריאותית או פסיכיאטרית. למעשה, על בודק הפוליגרף בעת ההכנה לבדיקה של הנבדק מוטלת האחריות להכווין ולהתאים את הבדיקה לנבדק על בסיס ההיכרות עימו והמידע העומד לרשותו ועל ידי כך להגדיל את דיוקה.


בודק הפוליגרף מול הגורם המזמין:

בודק הפוליגרף פועל בעת ביצוע בדיקת הפוליגרף למעשה בשני מישורים לעיתים מנוגדים: מצד אחד, הוא מתפקד כשלוח של מזמין הבדיקה ולו הוא מחויב אתית ומבחינת מתן התשובות וחוות הדעת המסכמת. מאידך גיסא, בודק הפוליגרף חייב להיות כפוף באופן מוחלט לנורמות של אתיקה וכללי ביצוע בדיקה נאותים על מנת שלא יחטא לביצוע לא תקין של הבדיקה ויגרום לכך שנבדק יוכתם שלא באשמתו כדובר שקר. מטבע הדברים קיימים לחצים ומגבלות העשויים להפריע לביצוע תקין של הבדיקה (לחצי זמן ומקום לדוגמא). לשם ביצוע בדיקת הפוליגרף בצורה נאותה העומדת בכללים המקובלים של ביצוע בדיקות פוליגרף חשוב להקפיד על התנאים הבאים:

  1. הודעה על מועד ומקום הבדיקה לנבדק לפחות יום מראש.

  2. מסירת כל האינפורמציה הרלוונטית לבודק הפוליגרף מצד הגורם המזמין כדי שיוכל לנסח שאלות מוכוונות המתאימות למקרה ספציפי.

  3. ביצוע הבדיקה במכון פוליגרף תוך הקפדה על סביבה ניטראלית נקייה עד כמה שניתן מגורמים העשויים "לזהם" את הבדיקה.

  4. ניסוח שאלות מוכוונות ומותאמות למקרה.

  5. קיום ראיון מובנה ומסודר עם הנבדק על מנת להכינו לבדיקה.

  6. ביצוע הבדיקה המותאמת לנבדק ולנסיבות המקרה ועל פי הכללים המוכרים וההיגיון המקצועי של הבודק.

  7. פענוח תרשימי הבדיקה (צ'ארטים) וניסוח חוות דעת מסכמת למזמין הבדיקה.


 צפריר עפרוני הינו בעל מכון לבדיקות פוליגרף ומשמש כבודק פוליגרף המתמחה בין השאר בביצוע בדיקות מהימנות תעסוקתיות לעובדים ולמועמדים למשרות וכן, בבדיקות לאימות או הפרכת חשדות וגרסאות בעקבות אירועים.

טל': 03-6121784
 http://www.imut.co.il


 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798