חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
זהירות : פסיכופטים בעבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 26/07/2007
כותב: מוטי כהן
כתובת דוא"ל:  psychol@zahav.net.il
 

שמענו על מקרים לא מועטים של עובדים שנתפסו בגניבה, במעשי רמאות מול מעסיקים ושותפים, בשקרים ובחוסר אמינות – אך כשנתפסו – כולם הרימו גבה והביעו פליאה רבה  בנוסח – "האחרון שחשבנו שייעשה מעשה כזה"... איך זה קורה? מה מאפיין עובדים  בעלי הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית (פסיכופתים)? מה עומד בבסיס אישיותם? – להלן נסקור את המאפיינים העיקריים שלהם :...

 

את הפסיכופתים, או בהגדרה הפסיכולוגית המקובלת – בעלי הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית, אנו פוגשים לא רק במסגרת בתי הכלא ובמחלקות לשירותים חברתיים, אלא גם בתוכנו - במשרד, במקום העבודה, בגורמים עסקיים שעובדים מולנו, בשותפים שלנו. להפרעת האישיות האנטי-סוציאלית יש דרגות שונות, ודווקא אלו מהדרגות הפחות חמורות "מצליחים" להשתלב במסגרת העבודה, אם כי בדפוס התקשרות בעייתי בדרך-כלל. שמענו על מקרים לא מועטים של עובדים שנתפסו בגניבה, במעשי רמאות מול מעסיקים ושותפים, בשקרים ובחוסר אמינות – אך כשנתפסו – כולם הרימו גבה והביעו פליאה רבה בנוסח – "האחרון שחשבנו שייעשה מעשה כזה"...

איך זה קורה? מה מאפיין עובדים בעלי הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית (פסיכופתים)? מה עומד בבסיס אישיותם? – להלן נסקור את המאפיינים העיקריים שלהם:

  1. קלות לשון וקסם אישי – פסיכופתים נוטים להיות בעלי קסם אישי, בעלי אישיות "כובשת", לשון חלקלקה. הם אינם ביישנים, לא חשוב להם כיצד נתפסים ע"י אחרים, אך יודעים לייצר מצג שווא מתעתע באינטראקציה הבינאישית שלהם. חלקם אינטליגנטים מאד, אשר מנצלים בציניות את התחכום שלהם כדי להערים על אחרים, להבטיח הבטחות שווא, להעמיד פנים או להתחזות. בשל הקסם האישי והיכולת "להתחבר" ולשכנע הם מסוגלים להצליח בכך גם משך תקופות ארוכות. זו אחת הסיבות העיקריות לאותם מקרים של "הרמת גבה" כשפסיכופת נחשף במעשיו.
  2. שקרנות פתולוגית, הונאה ומניפולטיביות – מופיעות בדרגות שונות. בדרגה המתונה הדבר התבטא בערמומיות ובעיוות הדיווח, במטרה לשרת את האינטרסים שלהם. בדרגות הגבוהות הדבר יתבטא בחוסר יושר מוחלט, בהתחזות גורפת והולכת אחרים שולל. השקרנות הפתולוגית הופכת להיות דפוסית, לפעמים עד כדי אמונה של הפסיכופתים בשקרים של עצמם.
  3. צורך בגירויים ונטייה לשיעמום – לפסיכופתים יש צורך מוגזם בגירויים ובריגושים. לצד זאת, קיים אצלם קושי אמיתי להתמיד במטלות, להשלימם עד תום ולשמר ריכוז, וכן להתמיד במשרות ובמקומות עבודה.
  4. ערך עצמי גרנדיוזי – הפסיכופתים מתאפיינים ביהירות, הם בעלי חשיבות עצמית מופרזת, מציגים עצמם כבעלי יכולות אישיות מופרכות. יש להם תחושה פנימית שהם בני אנוש נעלים.
  5. שטחיות רגשית – לצד הקסם האישי המוחצן, קיימת אצל הפסיכופתים דלות רגשית, אנוכיות, חוסר בחרטה וחוסר תחושות אשמה, חוסר ברגשות כלפי אנשים. לא פעם קיים פער בין הצורה שבה פסיכופתים נתפסים ע"י אחרים ובין המבנה האישיותי האמיתי שלהם.
  6. סגנון חיים פרזיטי – בצורה מכוונת ומתוחכמת קיימת אצלם נטייה לתלות פיננסית באחרים, בצורה מניפולטיבית ונצלנית, שכן הם מתקשים לגלות המוטיבציה והיכולת להתמודד ולהשלים מטלות.
  7. שליטה עצמית נמוכה – הפסיכופתים מתאפיינים בדפוסי תגובה של חוסר סבלנות קיצוני, עצבנות, אלימות מילולית, וביטוי לא נשלט על כעסים.
  8. אימפולסיביות – נטייה להגיב ולבצע פעולות ללא תכנון וחשיבה, חוסר יכולת לדחות דחפים ופיתויים. ההתנהגות שלהם מתאפיינת בדפוס בלתי צפוי, נמהר ולא שקול.
  9. חוסר אחריות – הפסיכופתים מתאפיינים בכשלונות חוזרים ודפוסיים לעמוד בהתחייבויות שנתנו לאחרים. רמת המצפוניות שלהם נמוכה, קיימת אצלם התכחשות לאחריות.

מחקרים שנעשו בתחום, ניסו לבחון כיצד פסיכופתים מצליחים, ברוב כשרון, לשקר באופן "מוצלח" ומשכנע. אחת ההערכות היתה שקיימת אצלם יכולת להימנע מעוררות רגשית ש"תסגיר" את השקר או המניפולציה שהם מבקשים ליישם. במחקרים אלו עלה כי פסיכופתים נוטים לדבר בקול נמוך יותר מאחרים, ללא שינוי ברמת הקול כשמבטאים מילים טעונות רגשות. הדבר מעיד על הדלות הרגשית, והיכולת של פסיכופתים להתייחס לביטויים רגשיים כאילו הם משוללי רגש. בזמן שהם אומרים דבר שקר, הדבר עוזר להם להימנע מלהחצין סימנים שיסגירו אותם. לפסיכופתים אין בעייה להסתכל לאחרים בעיניים ולשדר כנות והגינות בזמן שהם משקרים.

מבחינה פסיכולוגית, לפסיכופתים יש "סתמי" עם יצרים חזקים מאד, "אני" חלש, ו"אני עליון" (סופר-אגו) חסר. אין להם כל מוטיבציה לטיפול ולשינוי, מאחר שהם אינם חווים כל סבל נפשי פנימי, והקונפליקטים שלהם הם העולם החיצון ולא עם עצמם. עקב חוסר היכולת להתמיד, ללמוד מהנסיון, או לגלות מוטיבציה אמיתית, אנו מוצאים לא מעט פסיכופתים ש"מתגלגלים" ממקום עבודה אחד למשנהו, בריטואל קבוע של הסתבכויות, מניפולטיביות ושקרנות פתולוגית. ההערכות מדברות על כ- 2-3% מהאוכלוסייה, המוגדרים כבעלי אישיות פסיכופתית. הייצוג של גברים בהפרעה זו גבוה פי 4 מייצוגן של הנשים.

 


מוטי כהן, פסיכולוג תעסוקתי - ארגוני, מנהל המכון לפסיכולוגיה תעסוקתית 

קוראים המעוניינים להציג שאלות ולקבל מידע נוסף בכל הקשור בתחום המיון והאיבחון מוזמנים לכתוב אל מוטי כהן, המכון לפסיכולוגיה תעסוקתית, בדוא"ל: psychol@zahav.net.il
03-9300021

 

 
תואר 2:פסיכולוג תעסוקתי - ארגוני מוסד לימודי:
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
כשהפסיכופת מנהל - 20/11/2008 - ymg
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798