חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
23/01/2020
 
 
 
טקס: ישיבת צוות (כתבה שישית)
חזור לרשימה
 
תאריך: 25/07/2007
כותב: קרן איזיקסון
כתובת דוא"ל:  metodica@nana.co.il
 
מפרדוקס זה נוצר הביטוי: "יוצרים מסורת" מצד אחד אנו יוצרים, מצד שני המסורת היא שימור.
כך גם בישיבות צוות. מצד אחד זהו הליך קבוע, יש לו יום ושעה משלו, כולם עוזבים את כל עיסוקיהם ומגיעים אליו, לרוב יש לו גם סדר משלו. מצד שני מטרת הישיבה היא לחדש: לחדש ברעיונות, לחדש במידע, לחדש במסרים.

 

ה"טקס" הוא אירוע שמתקיים בו פרדוקס: מצד אחד זהו אירוע מיוחד שיש צורך בטקסיות על מנת להנציחו, מצד שני טקס הוא דבר שחוזר על עצמו. מפרדוקס זה נוצר הביטוי: "יוצרים מסורת" מצד אחד אנו יוצרים, מצד שני המסורת היא שימור.
כך גם בישיבות צוות. מצד אחד זהו הליך קבוע, יש לו יום ושעה משלו, כולם עוזבים את כל עיסוקיהם ומגיעים אליו, לרוב יש לו גם סדר משלו. מצד שני מטרת הישיבה היא לחדש: לחדש ברעיונות, לחדש במידע, לחדש במסרים.
תפקידה של ה"טקסיות" בישיבה היא ליצור משהוא מוכר למשתתפים, משהוא קבוע שקורה בכל ישיבה, שמאפשר למשתתפים להרגיש בטוח, שמאפשר לנו כמנהלים לדבוק בתבנית מסוימת. לצד ה"טקסיות" הזאת עלינו לדאוג לכך שהישיבה תהיה באמת משהוא מיוחד, אפילו חגיגי.
אפשר להקביל את ישיבת הצוות לארוחת ליל שבת המסורתית:
כולם מתכנסים ביחד,(כולם גם "מרכליםעל אלו שלא הגיעוכל אחד יודע איפה הוא יושב, מה הוא מכין לארוחה, וכמובן שבמהלך הארוחה מתעדכנים - אפילו יש מאחרים קבועים.
אז איך עושים את זה ? יוצרים את תחושת הביטחון והמשפחתיות מצד אחד, וגורמים לאירוע: " ישיבת הצוות" להיות מיוחד וחגיגי מצד שני ?

אחד הדברים שמאפיין טקס הוא ההתחלה הברורה. בטקסים רבים מתחיל הטקס בעמידת דום, בהעלאת הדגל, בקימה לכבוד נשיא המדינה. היות וזה נשמע יומרני במקצת להתחיל את הישיבה בכך שכולם יקומו לכבודנו (וכמה פעמים כבר אפשר להביא את הנשיא) או בהעלאת דגל החברהאולי כדאי לבחון התחלות של טקסים אחרים
טקס החתונה מתחיל בשיר שבחרו החתן והכלה - אפשר להתחיל את הישיבה כל פעם עם שיר אחר. כך אנו יוצרים ציפייה מה יהיה השיר הפעם ואיך הוא יתקשר לנושא הישיבה. אפשר גם שכל פעם עובד אחר יבחר שיר שלדעתו מתאים לפתוח את הישיבה. ארוחת ליל שבת מתחילה בהרמת כוסית - אפשר להתחיל את הישיבה עם הרמת כוסית וברכה. כל אחד צריך לברך מישהו או על משהו בתחילת הישיבה - כך נתחיל עם משהו חיובי.
סיום הישיבה יכול להתבצע באותה דרך - שיר שאותו אנו רוצים המשתתפים ייקחו לדרך והרמת כוסית שנייה בה כל אחד ירים כוסית לכבוד משהו שהוא היה רוצה שיקרה בעקבות הישיבה - כך גם נדאג לסימטריה בין ההתחלה לסוף.
הסדר ייצור את תחושת הביטחון, השירים והברכות ייצרו את המשפחתיות והחגיגיות.

מטרתו של הטקס היא להפוך יום שגרתי ליום מיוחד.
אם ברצוננו להפוך את ישיבת הצוות לאירוע מיוחד וחגיגי אנו צריכים להשתמש באירועים מיוחדים ולציינם במהלך הישיבה
על ידי טקס שנערוך בה:
-
מוצר חדש, פרסום חדש.
-
כל 1000 לקוחות או 100 או 10  תלוי מה המוצר.
-
חודש שבו לא היו איחורים.
-
עובד שמועסק כבר שנה.
-
כניסה של עובד חדש.
-
יום הולדת שנתי לארגון.
חצי שנה בלי מכתבי תלונה.
או לחילופין אם הגיע מכתב תודה כדאי להקריא בישיבת צוות.
-
עמידה ביעדים.
-
התחלה או סיום של שיפוצים.
-
אזכור בתקשורת.
וכמובן ימי הולדת, בר מצוות, חתונות וכו'

נתינת מקום לאירועים אלו וציונם במהלך הישיבה יעצים את המשתתפים ואת תחושת השייכות שלהם.
ציון אירועים אלו יכול להיעשות על ידי אלמנטים טקסיים:
-
זיקוקים.
-
חלוקת תעודות.
-
זריקת כובעים באוויר.
-
ברכות.
-
חיצרוץ , בייחוד אם אחד המשתתפים יודע  לחצרץ .

אפשר ומותר גם לצחוק על עצמנו מידי פעם ולציין אירועים היתוליים:
-
נגמר הקפה שאף אחד לא משתמש בו
-
השתמשנו ב1000 גלילי נייר טואלט מתחילת השנה.
-
סוף כל סוף השקו את העציץ המסכן בלובי,
-
המסעדה ליד החליפה תפריט.
-
מישהו בצוות הסתפר או קנה אוטו.

ציון אירועים כאלו מידי פעם יעזור לנו להימלט ממלכודת הציניות והחשיבות העצמית. מותר ורצוי להעלות חיוך ולהעביר את המסר שאנו שמים לב גם לדברים שלא קשורים ישירות לרווחיות ועמידה ביעדים.


דוגמא לטקס יום הולדת היתולי לארגון
-
תליית שלטים שיובילו לטקס
-
כל מחלקה תקבל סכום מסוים לקניית מתנה.
ברכות.
-
משחקי יום הולדת כמו הכנסת נר לבקבוק. וחבילה עוברת.
-
הדלקת נרות.
-
חלוקת שקית ממתקים בסיום.
-
אלבום תמונות.


לסיכום :
בישיבת צוות קיימים אלמנטים רבים של טקסיותבעזרת זיהויים ושימוש מושכל בהם. אנו יכולים לתכנן את הישיבה כך שיעצימו אותה, יהפכו אותה לאירוע בעל תבנית מצד אחד וייחודי מצד שני. 
בהצלחה.

 

____________________________
מאת : קרן איזיקסון
פורסם בעיתון פאזל – גיליון יולי 2007.

 
תואר 2:שילוב אומנויות בחינוך מוסד לימודי:אונ' לסלי
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798