חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
22/01/2020
 
 
 
פריון במגזר החרדי - רק בילודה או גם בעבודה?
חזור לרשימה
 
תאריך: 14/05/2015
כותב: שמואל וינגרטן
כתובת דוא"ל:  drushim001@gmail.com
 
חרדי, האם הוא בכלל יודע לעבוד?
תפילת שחרית, מנחה ומעריב. ברכת המזון אחרי כל ארוחה, אסור עם נשים, אסור לעבוד בערב חג, לא יכול להשתתף בישיבות צוות, רוצה לקבל כסף בלי לעבוד, להמשיך?..
 
הסטיגמות הם חלק אינטגרלי מחיינו, כל מה שנולדנו איתו, הסביבה, המשפחה, הארץ, התקשורת משפיעים עלינו בתת מודע וגורמים לנו להירתע ולחוש ניכור כלפי דברים זרים שלא עולים בקנה עם מה שהורגלנו.
 
אנשים בוגרים יודעים להבחין בין טוב לרע ולהתנתק ממחשבות קדומות.
 
אז בא נביט על העובדות, על המציאות בשטח.
 
חרדי ממוצע מבלי להיכנס לעשרות העדות ותת המגזרים הקיימים במגזר החרדי, הוא אדם רגיל נורמטיבי שמחפש להתפרנס בכבוד, להרוויח לחמו ביושר. יש לו מגבלות דתיות אך הוא לומד להתרגל אליהם ואף ליהנות מהן, ההלכה הינה חלק מחייו ולעיתים הוא מקיים אותה מתוך הרגל ולא מתוך בחירה.
 
מבחינה תעסוקתית לשמירת הדת באדיקות יש יתרונות לצד חסרונות.
 
החסרונות:
  1. חופשות - זמני תפילה, ימי שבת וחג, העדפה שלא לעבוד עד שעות מאוחרות בערבי שבת וחג. אצל נשים דתיות ישנם יותר לידות בממוצע ורצף העבודה נקטע מידי שנתיים לשלושה - ארבעה חודשים.
  2. נוקשות וחוסר זרימה - העובד הדתי האדוק יסרב להשתתף במסיבות עם סממני בידור וקלות ראש. ימעט בשיחה עם נשים וכן לחילופין עובדת דתיה תמעט בדיבור עם גברים.
  3. הסתגלות - חרדי ממוצע מתקשה להסתגל למנטליות הישראלית, הוא חסר מושגים בסיסיים של העולם הגדול, ולעיתים לא מכיר חוקים אתיים במקומות עבודה.
היתרונות:
  1. פרקטיות - העובד הדתי בא לעבוד ולקבל משכורת בסוף בחודש, בדיוק מה שמעסיק צריך, אינו מחפש לבלות, ליהנות או ליצור קשרים במקום העבודה.
  2. רצינות - בדרך כלל העובד החרדי לא מחזיק ברשותו סמארטפון ואינו מחובר למידע מרתק ומסיח דעת כמו תחרויות שירה, משחקי כדורגל, ועוד. הראש שלו יותר נקי ומוקדש לעבודה ולא לדברים אחרים.
  3. ערכים - החרדי הממוצע (בדגש על ממוצע כי לעולם יש חריגים לכאן ולכאן) גדל ומתחנך על ערכי אמת ויושר הכתובים בתורה, הוא מרגיש מחויב להם כמו מצוות הנחת תפילין ושמירת שבת.
עכשיו ברשותכם ובמטרה לשמוע את תגובתכם נעבור קצת על הסטיגמות הישנות ונבחון אותם מחדש.
  • החרדי מחפש עבודה הוא לא רוצה לעבוד
ראיתם מישהו שרוצה לעבוד? אף אחד לא רוצה לעבוד אבל כל אדם מבין שבשביל להתפרנס הוא מחויב להשקיע את כוחו ומרצו במקום העבודה. חרדי שעוזב את ספסל הלימודים עושה זאת מתוך הכרח, הצורך לפרנס משפחה לא מותיר בפניו ברירה והוא יעשה הכל בכדי שיוכל להביא משכורת בסוף החודש.
  • שיבוץ חרדים בעבודה גורם למתח מיותר
לכל אדם ישנם נישות פחות נחמדות, כל עוד שהוא לא מתנשא ומחפש להתבדל, יוכל הוא להתערות בסביבתו בקלות והסביבה תסלח ואף תכבד את השונות שבו. 
  • צריך לשנות את כל החברה בכדי להתאים אותה לחרדים
ממש לא. ההלכה היבשה אינה מחייבת הפרדה במחיצות במקום העבודה, וכל עוד שהיחסים מתנהלים בצורה מקצועית ועניינית אין בכך כל בעיה. יתכן שרבנים ומנהיגים יוסיפו מעצמם חומרות נוספות בכדי ליצור גדר וסייג והדבר תלוי בעניין שמוצא המעסיק בכוח העבודה היעיל של המגזר החרדי. כמו כן אף הרבנים המחמירים ביותר נוקטים בגישה פרגמטית בכל הנוגע למקום העבודה.
 
לסיכום: 
 
חרדי ששומר על כללי ההלכה באדיקות יכול להשתלב בחברה חילונית בהצלחה, יש לו כמו כל אחד חסרונות ויתרונות. מעסיק שמחפש תוצאות בשטח ובוחן בשכל קר את אפשרויות הרווח מול ההפסד עלול למצוא ענין בהעסקת עובדים מהמגזר החרדי ולקבל בסופו של דבר תוצרת מבורכת לא פחות ואולי יותר מהעסקת עובדים מהמגזר הכללי.
 

 

אם הנכם מעוניינים בבחינת אפשרות העסקת עובדים מהמגזר החרדי, אנו כאן בשבילכם ללא תמורה. ניתן ליצור קשר במייל drushim001@gmail.com
 
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798