חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
התפטרות עובדת בהריון בשל סירובה לשנות את מתכונת העסקתה דינה כדין פיטורים שלא כדין
חזור לרשימה
 
תאריך: 24/09/2012
כותב: עו``ד הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 
בית הדין האזורי לעבודה פסק כי התפטרותה של עובדת בהריון בשל סירובה לשנות את שעות עבודתה הינה התפטרות שדינה כפיטורים וכי מדובר בפיטורים שלא כדין.


תע"א 3683/09, 3909/09 רבקה (ריקי) הנובר נ' חברת החדשות הישראלית בע"מ, ניתן ביום 5.9.2011, ע"י מותב בהרכב כב' הנשיאה ד' פרוז'ינין ונציגי הציבור מר וורמברנד ומר חיות. 
 
עובדות

 1. התובעת, רבקה (ריקי) הנובר (להלן – ריקי), עבדה אצל הנתבעת, חברת החדשות הישראלית בע"מ (להלן – החברה) מיום 18.12.2000 ועד יום 28.8.2009 בתפקידים שונים. בתפקידה האחרון עבדה ריקי במחלקת התוכן הסלולארי.
   
 2. העובדים במחלקת התוכן הסלולארי בחברה עובדים במשמרות בוקר, ערב ושבת. ריקי עבדה במשמרות בוקר בלבד. בחודש יולי 2007 הודע לריקי כי עליה לעבוד גם במשמרות ערב ושבת, ואולם בשל הריונה הראשון הוסכם כי השינוי במתכונת העבודה ייעשה לאחר שתחזור מחופשת הלידה. בחודש 4/2009 נתבקשה ריקי להחליף את אחת ממשמרות הבוקר במשמרת ערב. הצדדים הגיעו לפתרון מוסכם וריקי המשיכה לעבוד בבקרים בלבד. בסוף חודש 6/2009 צויינה בפני ריקי הבעייתיות הכרוכה בכך שהיא עובדת רק במשמרות בוקר וריקי התבקשה להחליף שתי משמרות בשבוע במשמרות ערב. ריקי ביקשה למצוא פתרון חלופי לעבודה במחלקות אחרות.
   
 3. ריקי טוענת כי פוטרה במהלך פגישה עם החברה מיום 29.7.2009, בעודה בהריון, בעוד שהחברה טוענת כי ריקי היא שביקשה להפסיק את עבודתה. 
   
 4. ריקי הגישה תביעה וטענה כי פוטרה שלא כדין עקב הריונה, מבלי שניתן לכך היתר הממונה על חוק עבודת נשים, התשי"ד-1954 (להלן – החוק), ותבעה סעדים שונים בשל כך. 
   

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים פסק

 1. ריקי היא שהתפטרה מעבודתה בחברה.
   
 2. עובדת בהיריון המתפטרת בנסיבות שבהן רואים את התפטרותה כפיטורים, וכך הוא הדבר בענייננו, יש לראות את התפטרותה כפיטורים על כל המשתמע מכך לגבי פיטורי עובדת בהיריון, ובכלל זה המסקנה כי מדובר בפיטורים שלא כדין.
   
 3. סעיף 9(א) לחוק קובע כי לא יפטר מעביד עובדת בהיריון אלא בהיתר מאת שר העבודה והרווחה. סעיף זה מעניק לעובדת בהיריון הגנה אבסולוטית. כל עוד לא ניתן היתר לפיטוריה, הרי פיטוריה בטלים. תכלית החוק הינה, בין היתר, להבטיח שוויון זכויות לנשים בשוק העבודה, ולמנוע אבדן הזדמנויות תעסוקתיות, ופגיעה בכבוד האישה כאדם. איסור על פיטורי עובדת בהיריון נועד  להבטיח כי לעובדת יהיה מקום עבודה לשוב אליו לאחר הלידה. 
   
 4. בשל תכליותיו אלה של החוק יש ליתן להוראות החוק פרשנות רחבה, המצדיקה את הרחבת יריעת ההגנה שמקנה החוק לעובדת בהיריון מכוח סעיף 9(א) לחוק אף על התפטרות שדינה כפיטורים, בנסיבות המתאימות.
   
 5. דרישת המעביד לשנות מתכונת עבודה של עובד, שעבד במשך תקופה ארוכה במתכונת עבודה מסוימת, הינה למעשה הצעה לחוזה עבודה חדש. אכן, בענייננו הוכח כי העובדים האחרים בחברה עבדו במשמרות, ואילו ריקי עבדה במשמרת בוקר בלבד. אולם החברה השלימה עם מתכונת עבודתה זו של ריקי במשך תקופה ארוכה. 
   
 6. לפיכך הדרישה לשנות את מתכונת העבודה דווקא במהלך תקופת הריונה של ריקי פוגעת בתכליתו של סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים. ההגנה הניתנת לעובדת בהיריון מחייבת מניעת מצב שבו יידרש ממנה להסכים לשינוי משמעותי במתכונת העסקתה, שהינה בבחינת חוזה עבודה חדש, בשל האפשרויות המוגבלות העומדות בפניה למצוא עבודה חלופית. משכך, למעשה תיאלץ העובדת להסכים לשינוי בתנאי עבודה בלית ברירה, ובשל מצבה המיוחד בכלל, ובשוק העבודה בפרט. לנוכח כל אלה ההגבלה על שינויים משמעותיים בעבודתה של עובדת בהיריון הינה מתבקשת. 
   
 7. מן האמור לעיל עולה כי למרות שריקי התפטרה יש לראותה כמתפטרת בדין מפוטרת, ומאחר שמדובר בעובדת בהיריון, בנסיבות העניין מדובר בפיטורין שלא כדין. 
   
 8. סוף דבר – התביעה התקבלה בחלקה. ריקי זכאית לתשלום שכר עבודה ממועד הפיטורים ועד ללידה, בסך של 18,000 ₪ בניכוי דמי האבטלה ששולמו לה, ובתוספת הוצאות בגין שכ"ט עו"ד בסך של 4,000 ₪.* המאמר באדיבות עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".
לאתר האינטרנט של עו"ד הילה פורת: http://www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798