חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
17/02/2020
 
 
 
מעביד אשר פיטר עובדת בשל גילה חוייב לשלם לה פיצוי בגובה 24 משכורות
חזור לרשימה
 
תאריך: 14/06/2012
כותב: עו``ד הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 

בית הדין האזורי לעבודה פסק פיצוי בגובה 24 משכורות וכן פיצוי בגין נזק לא ממוני בסך 25,000 ₪ לעובדת אשר פוטרה בשל גילה.

 

עב' 2312/06 סגל רחל נ' שבי שומרון אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית בע"מ, ניתן ביום 6.3.2008, ע"י כב' השופטת ש' שדיאור.

עובדות

התובעת, גב' רחל סגל (להלן – רחל) עבדה בנתבעת, שבי שומרון אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית בע"מ (להלן – האגודה), בתפקיד מזכירה, מיום 30.6.1987 ועד ליום 31.1.2006.בחודש אוקטובר 2004 הודיעה האגודה לרחל, כי עקב הגעתה לגיל פרישה, היא מעוניינת לסיים את עבודתה. רחל שלחה לאגודה מכתב ביום 1.11.2004 ובו כתבה כי מאחר וגיל הפרישה אינו מחייב אותה לפרוש אלא מעניק לה את זכות הבחירה, היא מודיעה כי היא מעוניינת להמשיך לעבוד ואין בכוונתה לפרוש מעבודתה בשלב זה.
 


ביום 26.11.2004 הודיעה האגודה לרחל והבהירה לחברי הישוב, כי לאור הודעתה של רחל העסקתה באגודה תימשך. ביום 30.12.2005, כשנה לאחר מכן, החליט ועד ההנהלה על הפסקת עבודתה של רחל ביום 31.1.2006. רחל קיבלה פיצויי פיטורים כדין.
 


המחלוקת העיקרית בין הצדדים נוגעת לשאלה האם רחל פוטרה שלא כדין על רקע אפליה בגין גילה הקרוב לגיל פרישה, כטענתה, או שמא פיטוריה נבעו מאיכות עבודתה ומאחר שלדברי האגודה, גרמה לה לנזקים. כמו כן, ובמידה ויקבע, כי רחל פוטרה על רקע גילה, כטענתה, האם רחל זכאית לפיצוי בגין הפסד משכורות עד לגיל 67 ובאיזה שיעור. מכאן התביעה.

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים פסק


עקרון השוויון במקום העבודה והיחס השווה לכל עובד, הם תנאי מובנה ובסיסי ביחסי עבודה. חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988 (להלן – חוק שוויון ההזדמנויות), אוסר על הפליה בין עובדי המעביד ומתייחס במפורש גם למרכיב הגיל בכלל ולפיטורי עובד בפרט.

 

האגודה לא הוכיחה כי פיטוריה של רחל נגרמו עקב איכות תפקודה, ואף לא הוכיחה כי נגרם לאגודה נזק כלשהו, כספי או אחר, בעקבות תפקודה של רחל. לפיכך, האגודה לא עמדה בנטל ההוכחה כי פיטוריה של רחל היו מוצדקים. מאחר שהוכח כי לא היו במעשיה או בהתנהגותה של רחל סיבה לפיטוריה, הרי שעל האגודה מוטל נטל השכנוע כי רחל לא פוטרה מחמת גילה.
 


משנדחה הנימוק שניתן לפיטורי רחל ולא הובא על ידי האגודה כל נימוק אחר לפיטוריה, מתחייבת התוצאה שיש לקבל את טענת רחל כי פוטרה מחמת גילה.
 


כאשר מעביד מפעיל את הכוח שבידו לפטר עובד, עליו לעשות כן בתום לב ומשיקולים רלבנטיים. כחלק מהחובה לקיום בתום לב של חוזה העבודה יש להקפיד על הליכי הפיטורים שיעשו כדין. 
 


בנסיבות המקרה, רחל הועסקה אצל האגודה תקופה ארוכה וממושכת בת 20 שנה. במהלך תקופה זו השקיעה והעמידה את כוח עבודתה ואת מירב מרצה לרשותה של האגודה. יציאתה של רחל לשוק העבודה, לאחר תקופת עבודה ארוכה ובגיל הקרוב לפרישה, ותוך כדי הכתמת שמה הטוב, מהווה פגיעה קשה במעמדה ובפרנסתה אשר הינה מעבר לפגיעה הכלכלית המיידית הנובעת מעצם פיטוריה. כמו כן, אין להתעלם מכך שלתובעת הייתה ציפייה להמשיך את עיסוקה במקום העבודה עד לגיל פרישתה. 

האגודה פיטרה את רחל בשל גילה, תוך הכתמת שמה בדבר קשיי תפקודה בדיעבד, לרבות רמיזות בוטות בעניין התנהלות שלא כדין בענייני כספים, ללא מתן זכות שימוע ובחוסר תום לב. 
 


כמו כן, הפגמים בהליך הפיטורים של רחל, גם מחמת הפליה מטעמי גיל, גרמו לפגיעה בכבודה של רחל כאדם, שלא לצורך. התנהלותה של האגודה כלפי רחל אף לקתה בהפרת חובת האגודה לנהוג כלפי עובדיה בתום לב. לפיכך מוצדק לפסוק פיצוי לרחל בגין עוגמת הנפש שנגרמה לה, למרות שסעד זה לא נתבע, בנוסף לפיצוי בגין פיטורים שלא כדין. 
 


סוף דבר – התביעה התקבלה. האגודה תשלם לרחל פיצוי בגין נזק ממוני שנגרם לה כתוצאה מפיטוריה שלא כדין בשל גילה, בסך של 24 משכורות וסך הכל 86,448 ₪. כמו כן, תשלם האגודה לרחל פיצוי בגין נזק לא ממוני בסך של 25,000 ₪, בגין פיטוריה שלא כדין. ובנוסף, האגודה תשלם לרחל הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 2,000 ₪ + מע"מ.

הערת מערכת אתר עולם העבודה:
 


האגודה ערערה על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה ורחל הגישה ערעור שכנגד (ע"ע 261/08 שבי שומרון אגודה שיתופית להתיישבות נ' רחל סגל). בית הדין הארצי לעבודה פסק ביום 29.1.2009, כדלקמן: 


 
1. דין ערעור האגודה לענין עצם חבותה על פי חוק בגין אפליה מחמת גיל – להידחות. אין מקום להתערב במסקנת בית הדין האזורי המעוגנת היטב בממצאיו העובדתיים ואין מקום להתערב בשיעורו של הסכום הנפסק.
2. מבלי שנתבקש בכתב התביעה פסק בית הדין האזורי לרחל פיצוי כספי, לאור נסיבות פיטוריה, בגין נזק לא ממוני – בסך של 25,000 ₪. לעניין זה דין ערעור האגודה להתקבל מאחר ולא נמצא צידוק לחריגה מהכלל לפיו אין בית דין זה פוסק מעבר לנתבע על פי עילה שלא נטענה ולא התאפשר לצדדים להתייחס אליה. לאור האמור יש לבטל את חבות האגודה לרחל לתשלום סך של 25,000 ₪ בגין פיצוי על נזק לא ממוני.
3. משבית הדין מגיע למסקנה, כי מעסיק פיטר עובדו בגין אפליה בניגוד לחוק, מן הראוי ככלל לחרוג בשיעור פסיקת שכר טרחת עורך דין מרמת פסיקתם המקובלת בבית דין זה במקרה רגיל. במקרה שלפנינו מיעט בית הדין קמא בפסיקת שכר טרחת עורך דין לרחל והעמידו על סך של 2,000 ₪ בלבד בתוספת מע"מ. לאור האמור דין הערעור של רחל לעניין זה – להתקבל. יחד עם זאת, לאחר שנלקחו בחשבון תוצאות הערעור – יש להעמיד את חיובה הכולל של האגודה בגין שכ"ט בשתי הערכאות על סך כולל של 7,000 ₪ בתוספת מע"מ. לאור האמור, רחל חויבה להחזיר לאגודה תוך 60 יום סך של 18,000 ₪.


 

* המאמר באדיבות עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".

לאתר האינטרנט של עו"ד הילה פורת:  http://www.hilaporat.co.il 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798