חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
08/12/2019
 
 
 
הגנת פרטיות – זהותו של אדם
חזור לרשימה
 
תאריך: 29/02/2012
כותב: יצחק ספיר
כתובת דוא"ל:  sapadv@gmail.com
 
החוק קובע כי לא יפגע אדם בפרטיות זולתו ללא קבלת הסכמה. המצב המקובל היום, במערכת המשפט ובעולם העסקי כי יש מידע אישי מזוהה ויש מידע שאינו מזוהה כאשר במידע שאינו מזוהה ניתן להשתמש ללא מגבלות והשימוש במידע מזוהה מוגבל לפי חוקים שונים. אם תגיד כי חברי הכנסת מושחתים ככל הנראה לא תתבע לדין, מה שיקרה לך אם תציין שם מפורש של מי מחברי הכנסת בהקשר זה.
לכאורה אין כל בעיה בפניה שיווקית לכל האנשים הגרים בתל אביב אולם פניה אישית לאדם תוך שימוש במידע מאפיין כפופה למגבלות חוק הגנת הפרטיות.

נראה לי כי הגיע הזמן לרענן את המונחים זיהוי וזהות.
זיהוי אדם היא היכולת להגיע לאדם מסוים ולהצביע עליו. כיצד מזוהה אדם. כתשובה אינטואיטיבית יגידו רוב האנשים כי שם האדם מזהה אותו. ג'ון דו, ביל קרטר, פטריק קים וכך כל השמות. לעיתים ניתן להסתפק בשם ותואר כמו הנשיא לינקולן הנשיא קרטר ולעיתים ניתן להסתפק בשם או בכינוי בלבד כמזהה אדם – סוקרטס, אפלטון, אריסטו, איינשטיין, פרויד או הרמב"ם. כמובן שלצורך אבטחה, זיהוי מסוג זה אינו מספיק היות ושמות רבים מופיעים מספר רב של פעמים ודי אם נעיין בספר הטלפון ונמצא כמה מעטים הם השמות שאינם חוזרים על עצמם. כמובן שאדם יכול גם להחליף את שמו ועדיין הוא יישאר הוא – "זהותו" לא השתנתה. מדינות רבות "ממספרות" אנשים בצורה זו או אחרת. מדינת ישראל נותנת לכל תושב עם לידתו מספר זהות שאינו משתנה, צמוד לאדם מלידתו ונשאר עמו גם אחרי מותו. בארה"ב נהוג להשתמש במספר הביטוח הלאומי כמספר מזהה אולם קיימים בארה"ב אנשים רבים שאין להם מספר כאמור, כגון מהגרים בלתי חוקיים ועדיין הם עובדים בארה"ב, מקבלים משכורת ונכנסים למתקנים מאובטחים שונים.

זהותו של האדם באה לביטוי בסך הפרטים המתייחסים לאותו אדם. כולל אך לא רק שמו, בן כמה הוא, תחביביו, באיזה בנק יש לו חשבון וכד'. במקביל לחיינו בעולם הממשי, הפיזי, בו אנו חיים, אנו מתנהלים ופועלים בעולם נוסף בעולם הסייבר, במרחב הווירטואלי. בעולם זה נוצרות לאדם זהויות רבות. המחשב בהפעלתו מזהה את האדם על פי קוד גישה שהוא בוחר לעצמו. בעת הכניסה לאינטרנט הזיהוי מתבצע עם שם משתמש הניתן על ידי חברת האינטרנט. אדם יכול להיות חבר באתרים שונים בשמות שונים ובזהויות שונות. פעם הוא מציג עצמו כתלמיד תיכון, פעם כעורך דין ופעם כאישה. פרטים אודות אדם יכולים להתייחס גם לכתובת הדואר האלקטרוני שלו, לכתובת הזיהוי הפיזי של המחשב שלו או לתפקידו במשחק רשת.  אדם יכול להציג עצמו כבעל זהות אחרת. כתלמיד תיכון, עורך דין ואף כאישה. זהותו השלמה של האדם כוללת את פעילותו בשני העולמות והיא תמיד אחת ויחידה.

תארו לכם כי מידע שנאסף על ידי אתרים שונים אודות הרגלי גלישה באינטרנט נצבר ומרוכז בהתאם לכתובת i.p. של המחשב. המידע מנותח והצעות שיווקיות ממוקדות נשלחות לכתובת המייל של הגולש מבלי ששמו, מספר הזהות שלו, כתובתו או כל פרט מזהה אחר ידוע למי מהמעורבים. לכאורה המידע אינו מזוהה, ומותר בשימוש.

אני בטוח כי כל אדם שיקבל לתיבת המייל שלו הצעה לקבלת הלוואה מגורם פרטי, תוך אזכור יתרת החובה של האדם בחשבון הבנק שלו והעובדה כי בקשת הלוואה מהבנק סורבה יחוש כי נפגעה פרטיותו. כנ"ל אם התקבלה הצעה מאד מדויקת לרכש מוצר מסוים כל שהוא אחר, טיטולים למבוגרים, שירותים ארוטיים מסוימים וכד'.

פעילותו של אדם ברשת היא חלק מזהותו, המידע מאופיין במסגרת ניתוח פעילות זו ומתווסף לזהות האדם. בהכללה ניתן להגיד כי כיום רוב המידע המרכיב את זהותו של האדם נצבר מהפעילות בעולם הווירטואלי. בתי המשפט חייבים להרחיב את מושג הזיהוי לכל מקום בו ניתן להגיע לאדם מסוים גם ללא קשר לשמו או מספר הזהות שלו, ויפה שעה אחת קודם.


יצחק (צחי) ספיר - מומחה להגנת פרטיות ומידע אישי, איש הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע, מוסמך כמפקח מטעם משרד מהמשפטים – רמו"ט
בעל ניסיון של 30 שנה בתחומי הביטחון ומחבר הספר תורת האבטחה 773
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798