חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/02/2020
 
 
 
הצהרת בריאות לפנסיית נכות
חזור לרשימה
 
תאריך: 05/07/2011
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  [email protected]
 
חובת הגילוי המוטלת על קרן הפנסיה כוללת את החובה להבהיר לעמית המצטרף באופן ברור ומפורש מה תהיה התוצאה על פי תקנון הקרן של אי גילוי מידע רפואי. שאלה כללית על מצבו הרפואי של העמית, הינה בלתי סבירה בהיותה גורפת ולא ממוקדת.

 
התובע בפרשה זו הצטרף לקרן הפנסיה המנוהלת על ידי הנתבעת באמצעות סוכן ביטוח אשר החתים אותו על טפסי הצטרפות. בטפסים אלו אישר התובע, על פי הנוסח שבטפסים, כי מצבו הבריאותי תקין וכי אינו סובל ולא סבל ממחלות כלשהן.

כארבע שנים לאחר מכן הורע מאד מצבו הרפואי של התובע על רקע בעיות לבביות. ואולם, קרן הפנסיה דחתה את דרישתו להכיר בו כנכה בטענה, כי מבדיקת תיקו הרפואי עולה, כי סבל מיתר לחץ דם ואף מאיוושה בלב בעבר, ומשלא גילה זאת עומדת בתוקפה ההוראה שבתקנון הקרן המאפשרת ביטול זכויות.

בית הדין סבר אחרת, וקיבל את טענות העמית. נפסק, כי על העמית והקרן חלות חובות גילוי ההדדיות. לעניין חובת הגילוי המוטלת על המבטח – הקרן, הרי חרף היותו של המובטח מוחזק כמי שיודע קונסטרוקטיבית את תוכן תקנון הקרן, מוטלת על המבטח החובה לא רק לגלות את כל הפרטים המהותיים לביטוח, אלא אף לוודא את ערנותו של המבוטח לתנאים המוקדמים ולסייגים של הכיסוי הביטוחי.

נפסק, כי ההצהרה עליה התבקש התובע לחתום כי לא סבל ואינו סובל "ממחלה כלשהי" היתה גורפת ולא סבירה בנסיבות העניין מבחינת רמת ההכללה שלה. מדובר בשאלה לקונית, כללית ובלתי מפורטת. הטופס אינו מבהיר לאיזו מידה של פירוט נדרש העמית המצטרף בהצהרתו; הוא אינו נותן דוגמאות למחלות אשר ראוי לציינן בטופס; אינו מתייחס לשאלה האם יש הכוונה גם למחלות עבר מהן כבר החלים המבוטח או שהן במצב פסיבי וכיוצ"ב.

בית הדין שקל לחובת הקרן את הימנעותה מלעשות שימוש בכתב ויתור על סודיות רפואית עליו חתם התובע עם הצטרפותו לקרן. ובנוסף וכאמור, בית הדין קבע, כי על הקרן המבטחת היה להבהיר לעמית המצטרף, במפורש את השלכות אי הגילוי ואת תניית הפטור המצויה בתקנון הקרן. משלא עשתה היא כך לא יכולה הקרן להיבנות מטענה של אי גילוי.

עב (ת"א) 3668/06 מושקטל נ' עתידית אישית, ניתן על ידי מותב בראשות כב' השופט איטח, ביום 04/05/11.עו"ד עודד ערמוני
http://armoni-law.co.il

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798