חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
17/02/2020
 
 
 
זכאות לפיצויי פיטורים מותנית בניתוק יחסי עובד ומעביד
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/03/2011
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 

בעקבות צמצום בהיקף פעילות של מרפאת שיניים פרטית, החליט רופא השיניים להקטין את היקף המשרה של הסייעת שלו - מהיקף של 43 שעות בשבוע להיקף של 25 שעות בשבוע. האם זכאית הסייעת לפיצויי פיטורים בגין חלק המשרה שצומצם?
האם רופא השיניים יכול לפטרה ולשלם לה פיצויים מלאים, ולאחר מכן לחדש עימה את יחסי העבודה?
באם ימשיכו יחסי העבודה ללא תשלום כלשהו של פיצויים, כיצד יחושבו הפיצויים בעתיד לכשתפוטר אותה עובדת?

הזכאות לפיצויי פיטורים קמה בעקבות ניתוק ביחסי עבודה (לאחר שעובד עבד שנה אחת ברציפות לפחות, ובעובד עונתי - 2 עונות בשתי שנים רצופות).

לפיכך, אין מושג שנקרא פיטורים חלקיים, ועובד שצומצם היקף משרתו לא זכאי לקבל פיצויי פיטורים על חלק משרתו שצומצם במקרה בו הוא ממשיך לעבוד בהיקף מישרה חלקי.

במקרה זה, אם תבחר הסייעת להמשיך ולעבוד בהיקף של 25 שעות בשבוע, היא לא תהיה זכאית לפיצויים כלשהם, בשלב זה, בגין חלק משרתה שצומצם.

לענין זה יש לציין כי הסייעת תוכל לטעון כי צמצום היקף המשרה שלה כאמור לעיל מהווה הרעה ממשית בתנאי עבודתה והיא נאלצת להתפטר מעבודתה עקב כך. במקרה כזה, עפ"י סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, התפטרותה תחשב כפיטורים לענין זכאות לפיצויי פיטורים.

באשר לאפשרות לפטרה ולאחר מכן לחדש את חוזה העבודה עימה:
סעיף 2(9) לחוק פיצויי פיטורים קובע כי "הפסקה ארעית ללא ניתוק יחסי עובד ומעביד או הפסקה תוך ניתוק יחסי עובד ומעביד שאינה עולה על שישה חודשים" - לא תנתק את הרציפות בעבודה לענין סעיף 1 לחוק פיצויי פיטורים (שקובע זכאות לפיצויים לעובד שעבד שנה אחת ברציפות, ועובד עונתי - 2 עונות בשתי שנים רצופות - ופוטר).

כלומר, במקרה בו ישלם רופא השיניים לסייעת פיצויי פיטורים בגין תקופת עבודתה במשרה של 43 שעות בשבוע, ולאחר מכן יחדש את קשר העבודה עימה, מבלי שחלפו 6 חודשים לפחות -

בעתיד אם וכאשר יפטר את הסייעת, היא תהיה זכאית לפיצויי פיטורים בגין כל תקופת עבודתה, והתשלום ששולם לה כ"פיצויים" במועד הקטנת המשרה, יתפרש כאילו מדובר בבונוס, מענק וכיוצ"ב. בנסיבות מסוימות, יותר למעסיק לקזז סכום זה מסך הפיצויים הכולל שיהיה חייב בו בעתיד.

במקרה בו תמשיך הסייעת לעבוד בהיקף מישרה של 25 שעות:
אם בעתיד היא תפוטר או תתפטר בנסיבות המזכות אותה בפיצויי פיטורים, פיצוי הפיטורים שיגיעו לה יחושבו כדלקמן:

תקנה 7 לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), התשכ"ד-1964, קובעת כי: עבר עובד מעבודה מלאה לעבודה חלקית או מעבודה חלקית לעבודה מלאה, יחושב שכרו האחרון לגבי כל אחת מתקופות העבודה לפי שכרו ערב פיטוריו באופן יחסי למידת החלקיות של עבודתו.
 
 


* המאמר באדיבות עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : " דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"חוזים והסכמים בדיני עבודה".
לאתר האינטרנט של עו"ד הילה פורת: http://www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798