חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/02/2020
 
 
 
ניתן לתבוע מהמעביד פיצוי בגין הנזק שנגרם לעובד כתוצאה מאי העברת כספי התגמולים לקרן הפנסיה בגין כל תקופת ההעסקה, שכן נזק זה מתגבש רק עם סיום יחסי העבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 27/01/2011
כותב: הילה פורת, עו``ד
כתובת דוא"ל: 
 
עפ"י פסיקת בית הדין האזורי לעבודה, אין למנוע מעובד לתבוע מהמעביד פיצוי בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מאי העברת כספי התגמולים לקרן הפנסיה, בגין כל תקופת ההעסקה. בית הדין קבע, כי הנזק התגבש רק עם סיום יחסי העבודה ולפיכך, אין מקום לטענה כי עילת התביעה התיישנה.

ע"ב 6837/03 חיים גפן נ' בתי מלון מאוחדים בע"מ ואח', ניתן ביום 11/10/2007.
 
עובדות
חיים הועסק במלון אמבסדור, אשר מנוהל על ידי הנתבעת 1 (להלן – הנתבעת), החל מחודש יולי 1987 ועד ליום 10.10.2002. הנתבע 3 הוא מנהל הנתבעת והנתבעת 2.
 
חיים מבקש לחייב את הנתבעים 2-4 בתשלום זכויות שונות בגין עבודתו, ובין היתר, תשלום בגין הפסדי פנסיה. כמו כן, קיימת מחלוקת בנוגע לשאלת הרמת מסך ההתאגדות מעל הנתבעת וחיובם של הנתבעים 2-4.
 
בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו פסק
במצב שבו מעביד אינו עומד בחובתו להעביר תשלומים עבור העובד לקופת גמל, עומדת בפני העובד האפשרות לבחור בין שני נתיבי תביעה: האחד, תביעה לפי עילת אכיפה שבה הסעד המבוקש הוא חיוב המעביד לשלם לקופת הגמל את הסכומים שהוא חב לקופה; והשני, תביעה לפי עילת הפיצויים שבה הסעד המבוקש הוא תשלום פיצוי לעובד עצמו, בגין הנזק שנגרם לו בשל אי ביצוע תשלומי המעביד לקופת הגמל. הלכה פסוקה היא שיש להעדיף את עילת האכיפה על פני עילת הפיצויים. אולם, הפסיקה הכירה באפשרותו של העובד לתבוע פיצויים ממעבידו כשקבע כי עילת האכיפה מוצתה.
 
חיים עבד אצל הנתבעת במשך 15 שנים, כאשר במשך תקופה ארוכה זו ניכתה המעסיקה משכרו את הסכומים המיועדים למבטחים. בהגיע התובע לגיל 70 ולאחר שפרש, מצא במבטחים סך של 22,786.66 ₪ בלבד, וזאת בגין תקופת העבודה מחודש יולי 1995 ועד יולי 1999. לא נצברו כל זכויות לזכות התובע בקרן הפנסיה הוותיקה. לפיכך, אין למנוע מהתובע לתבוע מהמעביד פיצוי בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מאי העברת כספי הגמולים. נזק זה הוא הפסד הפנסיה, אשר התגבש רק עם סיום יחסי העבודה, בהגיע התובע לגיל 70. לפיכך, אין מקום לטענה כי עילת התביעה התיישנה.
 
מתקבלת טענת הנתבעים בנוגע להתיישנות בקשר להפקדות כספים לקרן ההשתלמות "כנרת", ככל שהן עולות על 7 שנים מיום הגשת התביעה. התביעה הוגשה ביום 16.10.2003. לפיכך, זכאי התובע לפיצוי בגין העברת חלקו של המעביד לתקופה מיום 16.10.1996 ועד לסיום עבודתו, ובסך הכל 72 חודשים.
 
העילה הקלאסית להרמת מסך היא מבחן השימוש לרעה במסך ההתאגדות. התובע מבקש להרים מסך באשכול של חברות. הרמת מסך באשכול של חברות אפשרית, בין היתר, במקרה שקיימים: חוסר תום לב מטעה מטעם המעסיקה; ערבוב נכסים, לרבות שימוש בנכסים שלא לצרכי החברה או העברת נכסים כדי להתחמק מתשלום חובותיה; מעשים פליליים ומצג שווא לגבי זהותו של המעסיק.
 
הפסיקה הכירה באי העברת ניכויים שנוכו משכר העובדים לקופת גמל כעילה מספיקה להרמת מסך ההתאגדות. לאור האמור, ראוי להרים את המסך מעל הנתבעת ולחייב את הנתבע 3 בתשלום זכויותיו של התובע. לא הוכח הקשר בין הנתבעת לנתבעים 2 ו-4.
 
התביעה התקבלה חלקית. הנתבעת והנתבע 3 חויבו לשלם לתובע שכר טרחת עו"ד בסך של 20,000 ₪ בתוספת מע"מ כדין.
 
הערת המחברת
חיים הגיש ערעור לבית הדין הארצי לעבודה אשר נדחה (ע"ע 647/07 חיים גפן נ' בתי מלון מאוחדים בע"מ ואח', ניתן ביום 6.7.2009).
 
 
 


* עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר דיני עבודה המדריך המלא – מהדורה חדשה דצמבר 2010, ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים בדיני עבודה

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798