חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
תמורת הודעה מוקדמת - התפטרות עקב הרעה בתנאי עבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 11/02/2010
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 
עובדת עבדה כאחראית צוות תיפעול בחברה פרטית מזה כשלוש שנים, כאשר שכרה החודשי היה 7,000 ₪ ברוטו.
 
בחודשים האחרונים נקלעה החברה לקשיים כלכליים והמנכ"ל הודיע לעובדת, כי הם נאלצים להפחית את שכרה ל-5,000 ₪ ברוטו לחודש, בעקבות המצב.
 
העובדת מצידה, חשבה על כל ההשלכות של המצב הכלכלי החדש אליו נקלעה החברה והודיעה למעבידה, כי באם החברה לא תוכל לעמוד בשכר של 7,000 ₪ לחודש, היא תאלץ להתפטר עקב הרעה בתנאי עבודתה.
 
באותו מכתב הבהירה העובדת, כי במידה ואכן תאלץ להתפטר, תהא החברה חייבת לה פיצויי פיטורים, וכן תמורת הודעה מוקדמת. האם צודקת העובדת בטענתה?


סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963, קובע, כי במקרה שעובד התפטר מחמת הרעה מוחשית בתנאי עבודתו יראו את התפטרותו, לענין חוק פיצויי פיטורים, כפיטורים.
 
במספר פסקי דין נקבע כי גובה השכר הוא אחד התנאים היסודיים והעיקריים שביחסי עובד ומעביד, והפחתת השכר היא אולי ההרעה המוחשית ביותר של תנאים אלה, ומשנעשה הדבר על פי הודעה חד צדדית מטעם המעביד, אין לדרוש מהעובד כי ימשיך בעבודתו.
 
לפיכך, נראה כי במקרה בו הופחת שכר העבודה מ-7,000 ₪ ברוטו ל-5,000 ₪ ברוטו, ניתן לראות בכך הרעת תנאי עבודה המאפשרת לעובד להתפטר באופן שהתפטרותו תחשב כפיטורים, לענין הזכאות לפיצויי פיטורים.
 
אך לא כך באשר לתמורת הודעה מוקדמת.
 
לענין זה, יש לשים לב לעובדה שמדובר כאן בהתפטרות ולא בפיטורים. סעיף 11 הנ"ל מעמיד אומנם התפטרות בנסיבות מסוימות על בסיס פיטורים, אך הוא עושה כן לענין פיצויי פיטורים בלבד.
 
אין כל אסמכתא לענין הזכות לתמורת הודעה מוקדמת מהמעביד במקרה של התפטרות עובד, ותהיה הסיבה אשר תהיה (כך נקבע בפד"ע לט/3-1185 וכן בפד"ע ל/3-15).


* עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא", ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798