חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
הריון ולידה – מדריך לעובד/ת ולמנהל/ת משאבי אנוש
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/11/2009
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  oded@var-law.co.il
 
הריון ולידה הינם אחד מן התחומים בהם משפט העבודה מתעדכן ומשתנה באופן תדיר. רשימה זו סוקרת את המצב המשפטי הקיים תוך התמקדות - בחופשת הלידה, בהיעדרות בעת הריון ולידה ובסוגית הפיטורים. 

מהי חופשת לידה, ומה אורכה?
חופשת לידה הינה חופשה אותה המעביד חייב לתת לעובדת הקרובה ללדת. אורך חופשת הלידה הינו 14 שבועות. חופשת הלידה מתחילה ביום הלידה. העובדת רשאית להקדים לצאת לחופשת הלידה, עד 7 שבועות קודם ליום הלידה המשוער.

החוק מכיר במספר חריגים בהם תוארך חופשת הלידה. ריכזו את עיקריהם בטבלה שלהלן:-

האירוע

השינוי באורך חופשת הלידה

הערות

לידת תאומים / שלישייה / וכן הלאה... 3 שבועות נוספים בעל כל ילד, החל מהשני.
היולדת חלתה ואושפזה לשבועיים או יותר תוספת באורך תקופת האשפוז, אך לא יותר מ- 4 שבועות.

אשפוז משמע שהות של לפחות 12 שעות בבית חולים.
האשפוז אינו חייב להיות רצוף.
היולדת רשאית לפצל את חופשת הלידה, כך ששלושה שבועות יהיו לאחר הלידה, והיתרה לאחר או במהלך האשפוז, כך שתוכל לנצל מכסת ימי מחלה צבורים.

הילוד אושפז לשבועיים או יותר תוספת באורך תקופת האשפוז אך לא יותר מ- 4 שבועות תקפות כל ההערות לעיל, ביחס למחלת היולדת.
באשפוזים ארוכים במיוחד של הילוד החוק קובע ארכות נוספות לחופשת הלידה.


האם ומתי מותר לקצר את חופשת הלידה?
ניתן לקצר את חופשת הלידה, אך רק בהתקיים כל התנאים הבאים:-

  1. הקיצור הינו אך ורק לאחר שהיולדת קיבלה חופשה בת 3 שבועות לאחר הלידה.
  2. היולדת מסכימה לקיצור.
  3. יש לכך אישור בכתב מאת רופא.
  4. מדובר ביולדת שהנולד שלה אינו בחיים, או באם שמסרה את הנולד לאימוץ, או באם פונדקאית.

חוץ מזאת – אין ולא ניתן לקצר!

מה הם הכללים בעניין יציאת עובד זכר לחופשת לידה?
ובכן, ישנם שני מצבים:-

האחד הוא זה בו היולדת אינה מסוגלת לטפל בילד בשל נכות או מחלה. במקרה כזה יהיה העובד, במידה והילוד נמצא בחזקתו, זכאי לצאת לחופשת לידה שאורכה כאורך חופשת הלידה לה הייתה זכאית היולדת.

המצב השני הוא זה בו היולדת מוותרת על חלק מחופשת הלידה, ובלבד שהויתור הוא לאחר שישה שבועות לפחות מיום הלידה. במקרה כזה, ובמידה ובת הזוג חוזרת לעבודה, רשאי העובד לצאת לחופשת לידה ביתרת התקופה.

מה הן זכויותיה הכספיות של העובד/ת בעת חופשת לידה?
העובד/ת אינה מקבלת שכר מהמעביד אלא דמי לידה מהמוסד לביטוח לאומי. ואולם על המעביד להמשיך ולהעביר כספים לקופות גמל וביטוח בעד התקופה בה שולמו דמי לידה, בתנאי שהעובד/ת עבדה אצל המעביד לפחות 6 חודשים לפני תחילת ההיריון.

האם תקופת חופשת הלידה נחשבת כוותק לצורך זכויות שונות של העובד/ת?
כן. סעיף 5(ט) לחוק עבודת נשים קובע, כי היעדרות לרגל חופשת לידה לא תפגע בזכויות התלויות בוותק אצל המעביד.

האם מותר להעסיק עובדת שמסכימה לכך בתקופת חופשת לידה?
לא ולא! האיסור לכך הוא חד משמעי. הפרה של האיסור הינה עבירה פלילית שלצידה עונשים כבדים.

להוציא חופשת לידה - מתי וכמה זמן מותר להיעדר מהעבודה בקשר עם הריון ולידה?
שוב, ריכזנו את המצבים השונים בטבלה:-

הסיבה להיעדרות מהעבודה

משך תקופת ההיעדרות המותרת

הערות

הפלה שבוע רופא יכול לאשר היעדרות ארוכה יותר אך לא יותר מ-6 שבועות. דין ההיעדרות כדין מחלה.
בדיקות רפואיות במהלך ההיריון לעובדת במשרה מלאה - עד 4 שעות ביום ו- 40 שעות בכל ההיריון. מדובר בבדיקות אצל רופא נשים או בתחנה לבריאות אם וילד. אין לנכות שכר בשל היעדרות כזו.
הריון כאורך ההוראה הרפואית נדרש אישור רפואי בכתב. דין ההיעדרות כדין היעדרות מפאת מחלה. יחד עם זאת, אם הוראת הרופא לעובדת לא ניתנת על רקע מצבה אלא בנימוק שסוג העבודה/מקומה/אופן ביצועה אינם יכולים להתבצע על ידה בעת הריון, אזי דין ההיעדרות כדין חופשה ללא תשלום.
שמירת הריון כאורך ההוראה הרפואית הזכאות היא לגמלת שמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי (שכר העובדת או השכר הממוצע במשק לפי הנמוך מבין השניים). תקופת שמירת ההיריון נחשבת וותק לחישוב הזכויות השונות.
הנקה בכל תקופת ההנקה אך לא יותר מחצי שנה חייבים להתקיים כל התנאים הבאים - העובדת הודיעה שהיא מניקה; אסור להעסיקה בתפקיד המסוים בו עסקה בשל ההנקה; לא נמצא תפקיד אחר. ההיעדרות תחשב לחופשה ללא תשלום, והעובדת לא תצבור במהלכה וותק לזכויותיה השונות.
מצב רפואי לאחר לידה עד חצי שנה מחופשת לידה נדרש אישור רפואי בכתב. דין ההיעדרות כדין היעדרות מפאת מחלה.
שעת הנקה שעה ביום מתום חופשת לידה ובמשך 4 חודשים בתנאי שהעובדת מועסקת במשרה מלאה. אין לנכות שכר בגין ההיעדרות.
טיפולי פוריות עובדת - עד ארבע סדרות של טיפולים בשנה. בכל סידרה היעדרות של עד 16 ימים.
עובד - 12 ימים בשנה.
על העובדת למסור הודעה. דין ההיעדרות כדין היעדרות מפאת מחלה.
חופשה ללא תשלום 3 עד 12 חודשים הזכות קיימת רק לעובדת בעלת וותק של לפחות 12 חודשים. אורך החופשה הינו רבע מוותק העובדת אך לא יותר מ- 12 חודשים. הוותק נמדד מיום תחילת העבודה ועד ליום תחילת חופשת הלידה. בהיעדרות לא נצבר וותק לזכויות השונות. העובדת יכולה להקדים את חזרתה מהחופשה. במקרה כזה המעביד יכול לדחות את חזרתה אך לא יותר מ- 4 שבועות. גם עובד יכול להיעדר בתנאים כאמור, אם בת זוגו עובדת או שבת זוגו חולה או נכה.


מה הן התקופות בהן קיימת מגבלה על פיטורים בתקופת הריון ולידה?
בטרם נסקור את התקופות בהן קובע חוק עבודת נשים מגבלה על פיטורי עובדת חשוב לציין, כי האיסור לפטר עובדת בשל הריונה, לידה וכל כיוצא בזאת, קיים תמיד ובכל עת. האיסור תקף גם ביחס לעובדת שהוותק בעבודה שלה הינה פחות מ- 6 חודשים. למעשה האיסור תקף לא רק ביחס לפיטורים אלא ביחס לכל פעולה בתחום יחסי העבודה – קליטה לעבודה, קביעת תנאי עבודה וכל כיוצא בזאת. במקרה כזה גם אם העובדת לא חוסה תחת אחת מהוראות חוק עבודת נשים, הרי תהא היא מוגנת באמצעות הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

ולאחר הבהרה זו, טבלה נוספת...

הסיבה למגבלה

אורך התקופה בה המגבלה קיימת

הערות

הריון כל ההיריון ובלבד שלעובדת וותק של 6 חודשים לפחות אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה. כאשר מדובר בעובדת חברת כוח אדם, המגבלה תחול גם על המעסיק בפועל אם זה העסיק את העובדת במשך 6 חודשים לפחות.
חופשת לידה בכל תקופת חופשת הלידה

המגבלה חלה גם על עובד בחופשת לידה.
אסור לפטר ואסור לתת הודעת פיטורים.

לאחר חופשת לידה 60 ימים
היעדרות במהלך היריון בתקופת ההיעדרות ו- 60 יום לאחריה מדובר בהיעדרות על פי הוראת רופא
היעדרות לאחר לידה בשל הנקה בתקופת ההיעדרות ו- 60 יום לאחריה על התנאים להיעדרות זו - ראו לעיל
חופשה ללא תשלום בתקופת ההיעדרות ו- 60 יום לאחריה יש לשים לב - מדובר בחופשה ללא תשלום על פי חוק עבודת נשים, ולא כזו שהינה פרי הסכמה בין העובדת למעביד.
טיפולי פוריות לקראת ילד ראשון או שני בתקופת ההיעדרות המותרת לצורך טיפולים ובמשך 150 ימים לאחריה

כיצד ניתן לפטר עובד/ת בתקופה בה חלה מגבלה?
באשר לעובד/ת בחופשת לידה אין כל דרך לפטר - האיסור הינו קטגורי וגורף. באשר לעובד/ת שעל פיטוריה חלה אחת המגבלות האחרות, הרי יש לפנות בבקשה להיתר פיטורים מן הממונה על עבודת נשים.

כיצד מתנהל הליך הבקשה להיתר?
על מעביד המבקש היתר לפיטורי עובד/ת לפנות בכתב לממונה על עבודת נשים. ניתן להוריד טופס פנייה באתר משרד התמ"ת (www.tamas.gov.il) . מומלץ לצרף לטופס בקשה מפורטת ככל שניתן, ובה הנימוקים והסיבות לבקשה. יש למסור העתק הבקשה לעובדת ולשלוח לממונה על עבודת נשים אישור על מסירת הבקשה לעובדת. לאחר מכן תקבע הממונה על עבודת נשים מועדים לפגישות עם נציג המעביד ועם העובדת. ניתן להגיע לפגישות בליווי עו"ד ואולם הלה יהיה מנוע מלטעון בשם המעביד/העובדת. הממונה תשלים במידת הצורך בירור, ובסופו של תהליך תודיע את החלטתה.

מה קורה בתקופת הביניים עד למתן ההחלטה?
עד למתן ההחלטה יש להמשיך להעסיק את העובדת כמקודם. לא ניתן לפטר ורק לאחר מכן לפנות לקבלת אישור.

מה הם שיקולי הממונה על עבודת נשים בעת החלטה בבקשה להיתר?
בראש ובראשונה תבחן הממונה את השאלה אם יש קשר בין פעולת המעביד להריון, הלידה ההיעדרות בגינה וכל כיוצא בזאת. אם הממונה תמצא קשר כאמור לא ינתן היתר. גם אם לא ימצא קשר ההיתר לא ינתן באופן אוטומטי. במקרה כזה תשקול הממונה את מכלול הנסיבות הנוגעות לעניין ותחליט על פיהן.

האם ניתן לערער על החלטת הממונה על עבודת נשים?
כן. לבית הדין לעבודה בתוך 45 ימים מקבלת החלטתה.

האם במקום לפטר ניתן להעביר את העובדת לתפקיד אחר? האם ניתן להקטין את היקף העסקתה?
לא. סעיף 9א לחוק עבודת נשים קובע איסור לפגוע בהיקף המשרה או בהכנסה של העובדת בתקופה בה היא מוגנת ללא היתר לכך. אין לנקוט בכל פעולה אשר עולה כדין הרעה מוחשית בתנאי העסקתה של העובדת, שכן דינה דין פיטורים.

האם תוקפו של ההיתר הוא מהיום בו הוא ניתן, או קודם לכך?
ככלל תוקפו של ההיתר ממועד נתינתו ואילך. יחד עם זאת הממונה רשאית לתת היתר שתוקפו קודם בזמן אם התקיים אחד מהמקרים הבאים  - המעביד לא ידע על ההיריון בעת שהחליט לפטר / לפגוע בהיקף המשרה / וכו'; המעביד הוכיח שהתקיימו נסיבות חמורות המצדיקות תחולה קודמת בזמן; המעביד הוכיח כי הוא הוכרז כפושט רגל; המעביד הוכיח, כי עסקו הפסיק לפעול.

מה הם הסעדים להם זכאית עובד/ת שפוטרה בניגוד להוראות החוק הנ"ל?
בתי הדין לעבודה אינם מהססים להעניק סעדים מלאים בעת הפרת הוראות חוק עבודת נשים. בתי הדין משיבים, בנסיבות המתאימות, עובדות שזכויותיהן נפגעות כאמור לעבודה ואשר, כך קובע חוק עבודת נשים, סעד של פיצויים בלבד לא יהיה צודק בנסיבות העניין. וכמובן בתי הדין לעבודה פוסקים במקרים כאלו פיצויים. הבסיס לפיצויים הינו – השכר שהייתה מקבלת העובדת לו המשיכה בעבודתה המוגנת ודמי הלידה שאמורה הייתה היא לקבל מהמוסד לביטוח לאומי. ראוי להבהיר, כי מדובר בשכר בתוספת כל הזכויות הנלוות והסוציאליות, ובתוספת תקופת הודעה מוקדמת. גם הוותק בתקופה זו יובא בחשבון קביעת הזכויות השונות. אשר לדמי לידה, הרי פיצוי בגינם ישולם אם הפיטורים פגעו בתקופת ההכשרה של העובדת. במסגרת התיקונים שבוצעו בשנים האחרונות בחוק עבודת נשים נקבע, כי סכום הפיצויים יועמד על שיעור שלא יפחת מ- 150% משכר זה. בנוסף בתי הדין לעבודה מפעילים את מנגנוני הפיצויים הסטטוטוריים שבחוק עבודת נשים (עד 50 אלף ₪) ובחוק שוויון הזדמנויות בעבודה (עד 50 אלף ₪).


הנכם מוזמנים לפנות אלינו בשאלות נוספות – לחצו כאן.
במידה וקיימות לכם שאלות נוספות או ברצונכם לקבל הבהרות, הינכם מוזמנים להפנותן אלינו באמצעות דוא"ל:  oded@var-law.co.il (עודד),moshe@var-law.co.il    (משה). 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798