חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
מדריך למעסיקים בשעת חירום (עדכונים)
חזור לרשימה
 
תאריך: 19/01/2009
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל:  info@hilaporat.co.il
 
תושבי הדרום שפונו או שעזבו את ביתם בעקבות המצב הביטחוני, נאלצים לעיתים גם להעדר ממקום עבודתם באופן מלא או חלקי. להלן מדריך למעסיקים בשעת חירום הנותן מענה, בין היתר, לשאלות הנוגעות לזכאות עובדים לשכר עבודה בגין הימים בהם נאלצו להעדר באופן מלא ו/או חלקי ממקום עבודתם.


היעדרות מהעבודה במצבי חירום – על הזכאות לשכר עבודה
 
תושבי הדרום שפונו או שעזבו את ביתם בעקבות המצב הביטחוני, נאלצים לעיתים גם להעדר ממקום עבודתם באופן מלא או חלקי.
 
עובד שנעדר מעבודתו אינו זכאי לשכר עבודה, אלא אם נעדר עקב מחלה, חופשה, מילואים או סיבה אחרת המזכה אותו בשכר מכח הסכם קיבוצי, צו הרחבה או חוזה אישי.
 
במקביל, עפ"י ההלכה שנקבעה בבתי דין לעבודה, עובד זכאי לשכרו גם אם לא עבד בפועל, כאשר הוא מוכן ומזומן לעבוד והמעסיק לא סיפק לו עבודה.
 
במקרה של העדרות עקב מצב ביטחוני, אין מדובר במצב בו המעסיק מונע מצדו מן העובד לעבוד, אלא באי יכולת להתייצב לעבודה עקב "כח עליון".
 
כל עוד אין התייחסות של המחוקק לסוגיה זו, המעסיק אינו חייב לשלם שכר עבודה לתושב הדרום שנאלץ להעדר ממקום עבודתו באופן מלא/חלקי כתוצאה מהמצב הביטחוני.
 
יצוין כי בימים אלה הממשלה, ארגוני העובדים וארגוני המעסיקים עוסקים בנסיון לגבש הסדר לגבי תשלום השכר לעובדים שנעדרו ממקום עבודתם. כשיוחלט על אופן הפיצוי תמסר הודעה .
 
חובת התייצבות עובד במקום עבודה במצבי חירום (מפעלים ושירותים חיוניים וגיוס על פי חוק שירות העבודה)
 
עובדים במפעלים ובשירותים המוגדרים כשירותים חיוניים חייבים להגיע לעבודה על פי חוק, גם בשעת חירום. בין המפעלים והשירותים המוגדרים כשירותים חיוניים: רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, שירותי חירום, בתי חולים, בתי זיקוק, תחנות כוח, מתקני התפלה, תעשייה ביטחונית, מפעלים בענף המזון, חנויות מכולת שכונתיות, בתי מרקחת, נמלים, תחבורה ציבורית ואחרים.
מרבית ממקומות העבודה הללו מוגנים, אך העובדים חייבים להתייצב גם במתקנים שאינם ממוגנים.
 
את רשימת המפעלים החיוניים ניתן לקבל במשרד התמ"ת – ביחידה לכוח אדם לשעת חירום ומל"ח (משק לשעת חירום 03-5634224).
מוקדי המידע של משרד התמ"ת:
בירושלים  1-800-802-100
בבאר שבע 1-800-200-702
Moked.tamat@moital.gov.il
 
אי הגעה לעבודה במפעל חיוני שהוכרז ככזה ע"י פיקוד העורף מהווה עבירה פלילית.
יצוין כי ישנה חובת התייצבות במקומות עבודה גם כאשר העובד מגויס על פי חוק שירות העבודה.
 
 הגבלת פיטורים במצב חירום
 
בהתאם לחוק הגנה על עובדים בשעת חירום, תשס"ו-2006:
 
1.       חל איסור על מעסיק לפטר עובד בשל היעדרותו מהעבודה או אי ביצוע העבודה, מחמת הוראה שניתנה בשעת התקפה, או הוראה שניתנה בעת מצב מיוחד בעורף, אשר בשלה נמנע מן העובד להתייצב לעבודתו או לבצעה, לפי הענין, ולענין אדם עם מוגבלות – לרבות בשל מוגבלותו.
 
2.       חל איסור על מעסיק לפטר עובד בשל היעדרותו מהעבודה לצורך השגחה על ילדו (ילד= מי שטרם מלאו לו 14 וכן ילד בעל צרכים מיוחדים), הנמצא עמו, עקב סגירת מוסד החינוך שבו לומד או שוהה הילד מחמת הוראה שניתנה בשעת התקפה או בעת מצב מיוחד בעורף, או עקב הוראה של השר האחראי שניתנה בשעת התקפה או בעת מצב מיוחד בעורף אשר מכוחה מחויב העובד לשהות במוסד החינוך שבו לומד או שוהה הילד, ובלבד שבתקופת היעדרותו של העובד התקיים אחד מאלה:
(א)    הילד נמצא בהחזקתו הבלעדית של העובד או שהעובד הורה יחיד של הילד.
(ב)    בן זוגו של העובד הוא עובד או עובד עצמאי, ולא נעדר מעבודתו, מעסקו או מעיסוקו במשלח ידו, לצורך השגחה על הילד, ואם בן הזוג אינו עובד או עובד עצמאי – נבצר ממנו להשגיח על הילד.
 
הגבלות הפיטורים לענין היעדרות מהעבודה עקב סגירת מוסד החינוך שבו לומד או שוהה הילד של העובד, לא יחולו אם היה במקום העבודה של העובד או של בן זוגו, בעת היעדרות העובד, סידור נאות להשגחה על הילד.
 
הגבלת פיטורים עקב שירות מילואים
 
בהתאם לחוק חיילים משוחררים (החזרה לעבודה), התש"ט-1949:
 
1.   חל איסור על מעסיק לפטר עובד בשל שירותו במילואים, קריאתו לשירות מילואים או שירותו הצפוי בשירות מילואים, לרבות בשל תדירותו או משכו, ואם פיטרו - בטלים הפיטורים.
 
הערה: בהתאם לסעיף 24(ד) לחוק שירות עבודה בשעת חירום, התשכ"ז-1967, דין שירות עבודה של מגוייס חוץ כדין שירות מילואים.
מגוייס חוץ = מי שנקרא בצו לשירות עבודה במפעל חיוני או במפעל למתן שירותים קיומיים (כהגדרתם בחוק) שאינו מועסק במפעל כשכיר או כעצמאי.
 
2.   במקרה בו שירות המילואים עולה על יומיים רצופים, חל איסור על מעסיק לפטר עובד גם בתקופה של 30 ימים לאחר תום שירות המילואים, אלא בהיתר של ועדת תעסוקה. הוועדה תיתן היתר אם יוכיח המעסיק כי הפיטורים המבוקשים אינם בשל שירות המילואים.
 
3.   במנין ימי ההודעה המוקדמת לפיטורים לא יבואו ה-30 יום הנ"ל, כלומר לא ניתן לחפוף את ימי ההודעה המוקדמת עם 30 הימים מתום שירות המילואים, בהם חל איסור לפטר את העובד.


_________________________________________________________________________________
* עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא", ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798