חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
הסכם עבודה לתקופה קצובה- גלגל הצלה או מקל בגלגלי עגלה?
חזור לרשימה
 
תאריך: 24/11/2008
כותב: עו``ד, דליה אפרת-לוי
כתובת דוא"ל:  ofer@kel-law.co.il
 
אחת מהשלכותיו של המשבר כלכלי הינו גל של פיטורים. עובדים רבים חוששים שישלחו לביתם  וממהרים לחפש גלגל הצלה על מנת לשרוד את הגל המתרגש ו/או ממהרים להחליף את מקום העבודה "המסוכן" במקום אחר הנראה "בטוח" יותר. גם מן העבר השני רוחשים הדברים, ומעבידים מתחילים בהכנת רשימות המפוטרים.

 
אלו וגם אלו נוטים, לעיתים, לשכוח/להתעלם או שאינם מודעים למשמעות של סוג מיוחד של הסכם הקיים לעיתים במערכת יחסי העבודה והמכונה "חוזה לתקופה קצובה" אשר עשוי להשפיע על החלטתם בבחינת "לתקוע מקל" בגלגלי עגלת הפיטורים/ההתפטרות הדוהרת.

חוזה עבודה לתקופה קצובה הינו הסכם מיוחד הקובע מועד לסיומו של החוזה ואינו כולל הוראה המתירה לצד לחוזה לסיימו בכל עת לפני המועד שנקבע. דהיינו, במהלך התקופה שעד למועד הנ"ל אף צד אינו יכול להשתחרר מההסכם (המעביד אינו יכול לפטר את העובד והעובד אינו יכול להתפטר מעבודתו) מבלי שהדבר ייחשב כהפרת ההסכם. במקרה וצד כלשהו מביא לסיומו של ההסכם הוא עשוי להחשף לתביעה מהצד השני לתשלום פיצוי כספי – בין פיצוי בגובה מוסכם, במידה והדבר נקבע בחוזה או פיצוי בשל הנזק שגרם בשל הפרת החוזה. כך, למשל, אם קיים בין הצדדים הסכם לתקופה קצובה של שנה והמעביד פיטר את העובד לאחר שלושה חודשים, עשוי המעביד להידרש לשלם לעובד את מלוא שכרו עד תום תקופת החוזה בניכוי הסכום שהשתכר העובד באותה התקופה  או שיכול היה להשתכר (הנזק שיכול היה העובד להקטין) – למשל, סירובו לעבודה אחרת שהוצעו לו.
לחוזה לתקופה קצובה יש השפעות משפטיות מיוחדות ובלתי רגילות הן מבחינת הגבלת החופש המקובל להשתחרר מחוזה העבודה והן מבחינת הנטל במקרה של הפרת החוזה. משום כך, כאשר אחד הצדדים טוען לקיומו של חוזה לתקופה קצובה, עליו להוכיח כי אכן כך. יודגש כי בתי הדין לעבודה בוחנים את הטענה בדבר היות חוזה לתקופה קצובה בקפידה ובכלל זה, קיומה של  תניה ברורה בחוזה אשר משקפת את כוונתם החד משמעית של הצדדים להתחייב לתקופה האמורה בחוזה וליטול על עצמם את החובות הנובעות מכך. כל ספק בעניין יטה את הכף לכיוון היותו של החוזה לתקופה בלתי קצובה.
משכך, מוצע לכל עובד ולכל מעביד, טרם עשיית צעד אשר מביא לסיום יחסי העבודה לקרוא בעיון את חוזה העבודה עליו הוא חתום. לעיתים, כאמור, עשוי ההסכם לשמש לעובד כגלגל הצלה ופעמים אחרות על הצד המעוניין לסיים את מערכת יחסי העבודה בין הצדדים לנהוג משנה זהירות שכן   תחת להיטיב את מצבו עשוי למצוא עצמו מכניס יד לכיסו ומשלם לצד השני פיצוי כספי לא מבוטל.

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואין לראות בה ייעוץ משפטי או כתחליף לכך. כמובן, שכל מקרה צריך להבחן לפי נסיבותיו, מועדו והדברים עשויים להשתנות מעת לעת.  


הכותבת הינה שותפה במשרד עורכי הדין קצנשטיין, אפרת – לוי, המתמחה בתחום דיני עבודה (www.kel-law.co.il).

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798