חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
מעסיק יכול לנכות יום חופש מלא בערב חג, ביום גשר ובחול המועד סוכות
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/09/2008
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל:  info@hilaporat.co.il
 
האם מעסיק יכול לכפות על עובדיו יום חופשה בערב חג או ביום גשר או בחול המועד, כך שיום זה ינוכה ממכסת ימי החופשה השנתית הצבורים לזכותו של העובד?


השנה חלים החגים באמצע השבוע, כך שמעסיקים רבים שוקלים הוצאת עובדים לחופשה בערבי חג ובחול המועד סוכות.
ראש השנה אף מזמין השנה "יום גשר" ביום חמישי שלאחר החג.
 
בנסיבות אלה עולה השאלה – האם מעסיק יכול לכפות על עובדיו יום חופשה בערב חג או ביום גשר או בחול המועד, כך שיום זה ינוכה ממכסת ימי החופשה השנתית הצבורים לזכותו של העובד?
 
החובה למתן חופשה שנתית מוטלת על המעסיק והוא זה המסדיר את מועדה, בכפוף לכך כי כשמדובר על חופשה בת 7 ימים רצופים ומעלה, מועד החופשה יקבע לפחות 14 יום מראש.
 
לפיכך, במקרה בו לעובד ישנה יתרת חופשה צבורה לזכותו, המעסיק יוכל לנכות לעובד יום חופשה מלא בגין יום גשר, ערב חג, יום בחול המועד ולשלם לו דמי חופשה בגין יום זה. אך במקרה בו לעובד ספציפי אין ימי חופשה צבורים לזכותו, המעסיק אינו רשאי לרשום לעובד יתרת ימי חופשה שלילית, והעובד זכאי לשכר עבודה רגיל ביום ה"חופשה" שנכפה עליו.
 
מעסיק אשר למרות זאת ירשום לעובד יתרת יום חופש שלילי, בגין יום חופשה שכפה על עובד, לוקח על עצמו את הסיכון כי העובד יתבע שכר עבודה על יום החופשה הכפוי, לרבות פיצויי הלנת שכר.
 
לסיכום, מעסיק שכופה יום גשר על עובדיו יוכל לקזז יום חופשה ממיכסת החופשה הצבורה של כל עובד או לשלם לעובד שכר רגיל עבור אותו יום (במקרה בו לעובד אין יתרת ימי חופשה צבורה לזכותו), זאת כמובן כשלא קיים הסכם אישי, נוהג, או הסכם קיבוצי/צו הרחבה במקום העבודה הקובע אחרת.
 
כמובן שהמעביד רשאי לבחור בכל הסדר אחר שיטיב עם העובד, למשל – ניכוי של חצי יום חופש בלבד וכיוצ"ב.
* עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא", ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798