חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
תוקן חוק הגנה על עובדים - חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל התקין
חזור לרשימה
 
תאריך: 14/07/2008
כותב: עו``ד, הילה פורת
כתובת דוא"ל:  info@hilaporat.co.il
 
ביום 26.6.2008 פורסם חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל התקין) (תיקון מס' 2), התשס"ח-2008 (להלן – התיקון לחוק), אשר נכנס לתוקפו ביום 26.6.08, ובכל הקשור לממונה מטעם המעביד ביום 26.7.08. התיקון לחוק מתקן את חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל התקין), תשנ"ז-1997 (להלן – החוק).

ביום 26.6.2008 פורסם חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל התקין) (תיקון מס' 2), התשס"ח-2008 (להלן – התיקון לחוק), אשר נכנס לתוקפו ביום 26.6.08, ובכל הקשור לממונה מטעם המעביד ביום 26.7.08. התיקון לחוק מתקן את חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל התקין), תשנ"ז-1997 (להלן – החוק).     
 
על פי החוק, חל איסור על מעביד לפגוע בענייני עבודתו של עובד ולפטרו בשל כך שהגיש תלונה נגד מעבידו או נגד עובד אחר של אותו מעביד, או שסייע לעובד אחר בקשר להגשת תלונה כאמור.
 
תלונה = תלונה שהתקיימו בה כל אלה:
(1) הוגשה ע"י העובד בתום לב, או שהעובד סייע בהגשתה בתום לב.
(2) הוגשה על הפרת חיקוק במקום העבודה או על הפרת חיקוק בקשר לעבודת העובד או בקשר לעסקו או לפעילותו של המעביד, ובגוף ציבורי גם אם התלונה הוגשה על פגיעה בטוהר המידות או במינהל תקין.
(3) הוגשה לרשות המוסמכת לקבלת תלונה או המוסמכת לבדוק או לחקור בענין המשמש נושא התלונה.


 להלן הסבר אודות עיקרי התיקונים שבוצעו בחוק:

היקף האיסור לפגיעה בענייני עבודה
התיקון מגדיר את היקף האיסור לפגיעה ב"ענייני עבודה" של עובד.
ענייני עבודה – כל אחד מאלה:
(1) תנאי עבודה;
(2) קידום בעבודה;
(3) הכשרה או השתלמות מקצועית;
(4) פיטורים או פיצויי פיטורים;
(5) הטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מהעבודה.

אחריות ממונה מטעם המעביד
התיקון לחוק קובע, כי גם על ממונה מטעם המעביד יחול האיסור לפיו, לא יפגע בענייני עבודה של עובד, ולא יגרום פגיעה בענייני עבודתו או לפיטוריו, בשל כך שהגיש תלונה נגד מעבידו או נגד עובד של אותו מעביד, או שסייע לעובד אחר בקשר להגשת תלונה כאמור.
ממונה מטעם המעביד = מי שממונה מטעם המעביד על ענייני עבודה של עובד מסויים או של כלל העובדים.


פיצויים ללא הוכחת נזק (פיצויים לדוגמה)
בתיקון לחוק נקבע, כי בית הדין האזורי לעבודה רשאי גם (בנוסף לאפשרות לפסוק פיצויים אף אם לא נגרם נזק של ממון בשיעור שיראה לבית הדין וכן ליתן צו מניעה/צו עשה, לרבות צו המבטל פיטורים או צו המורה על העברת העובד למשרה מתאימה אחרת, כשמדובר במעביד שהוא גוף ציבורי או שאינו גוף ציבורי המעסיק יותר מ-25 עובדים) לחייב את מפר האיסור לעיל בתשלום פיצויים שאינם תלויים בנזק, בסכום שלא יעלה על 50,000 ₪ (פיצויים לדוגמה), ואף רשאי לפסוק פיצויים לדוגמה בסכום שלא עולה על 500,000 ₪, בשל חומרת ההפרה או נסיבות הנוגעות להפרה, לרבות התנהגות המפר או היותה הפרה חוזרת.

עונשין
בתיקון לחוק נקבע, כי אם פגע מעביד בענייני עבודה של עובד או פיטר אותו או פגע ממונה מטעם המעביד בענייני עבודה של עובד או גרם לפגיעה בענייני עבודתו או לפיטוריו, דינו – מאסר 3 שנים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (קנס עד 67,300 ש"ח).

 * עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא", ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים www.hilaporat.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798