חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
טיפים לא במסעדות – מה דינם של תשרים שלא בענף המסעדנות
חזור לרשימה
 
תאריך: 25/07/2019
כותב: עו``ד יוסי חכם
כתובת דוא"ל: 
 

רבות נכתב ויכתב על מעדם של תשרים הניתנים למלצרים (ולבעלי תפקידים נוספים) במסעדות.  שאלה מעניינת היא מה דינם של תשרים הניתנים במסגרות עבודה אחרות שאינן בהקשר של ענף המסעדות, בתי מלון ודומיהם.

 

בפסק דין אשר ניתן לאחרונה (19/5/19) בבית הדין הארצי לעבודה נדונה שאלת טיפים אשר ניתנו למעצב שיער אשר עבד במספרה.

בהליך אשר התנהל בבית הדין האזורי לעבודה טען המעסיק טענת קיזוז כנגד תביעת העובד להפרשי שכר, שעות נוספות ועוד. טענתו היתה כי העובד קיבל טיפים מלקוחות המספרה וכי אותם יש לקזז מהשכר מהפרשי השכר שנפסקו לחובת המעסיק.

בית הדין האזורי דחה את טענת הקיזוז בנימוק שזו לא הוכחה, וכדבריו: "טענות אלו של הנתבע נטענו בעלמא, ללא סימוכין ותימוכין ולמעשה לא הוכחו במסגרת ההליך" (סעש (ב"ש) 45493-03-15‏ ‏ יעקב זכאי נ' יורם אביחסרה).

בית הדין דחה את ערעור המעסיק בשאלה זו בהנמקה קצרצרה אך בעלת משמעות חשובה ומפאת כך נביאה בשלמותה:

"אשר לטענה כי העובד לא הכחיש שקיבל מעת לעת "טיפים" מלקוחות המספרה – בהקשר זה נדגיש כי הפסיקה בעניין "טיפים" הניתנים למלצרים היא תלוית הקשר תעשייתי ולא הוכח כי יש להחילה גם על מעצבי שיער במספרות. משכך, גם אם העובד אכן קיבל מעת לעת "טיפים" – הרי שאלה שולמו לו על ידי לקוחות המספרה באופן וולונטארי, ואין לקחתם בחשבון כחלק משכר עבודתו".

בית הדןי הארצי שולח מסר חשוב והוא שאין בהכרח להקיש מהפסיק שניתנה עד היום בענף המסעדות לגבי ענפים אחרים. רוצה לומר – במקרים בהם מקבלים עובדים בענפים אחרים טיפים (תשרים) והמעסיק מבקש לשכנע כי יש לראות בהם תשלומי שכר, שומה עליו לעבור שתי משוכות, ראייתית מחד ומשפטית מאידך.

מעסיק שאינו מסעדה (או עסק דומה) אשר עובד שלו מקבל טיפים ומבקש לראותם כחלף שכר יצטרך לא רק להוכיח כי העובד קיבל את הטיפים אלא גם כי נכון, משפטית, לראות בתשלומים אלו חלף שכר על רקע ההקשר התעשייתי והעסקי הרלבנטי של העסק הנטען.

במצב דברים זה מעסיקים, דוגמה מספרות, אשר מבססות את שכרם של העובדים על טיפים צריכים להביא בחשבון עמדה זו ולהערך בהתאם הן מבחינה ראייתית (תיעוד הטיפים) והן מבחינה משפטית על דרך חוזה עבודה מתאים לרבות הצטיידות בחוות דעת משפטית ממומחה בדיני עבודה.

ראו: עע (ארצי) 18024-12-18  יורם אביחסרה – יעקב זכאי


אין באמור לעיל כדי להוות משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף להתייעצות עם עו"ד מומחה בתחום.

©  כל הזכויות שמורות לחכם את אור-זך, עורכי דין, 2018 | holaw.co.il

 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798