חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
בית הדין העביר מסר חד משמעי – לא עוד תביעות סרק של פרילנסרים להכרה ביחסי עובד-מעסיק
חזור לרשימה
 
תאריך: 27/06/2017
כותב: עו``ד קרן זיו
כתובת דוא"ל:  keren@kzlaw.co.il
 

בחודש אפריל האחרון פרסמנו מאמר אשר עסק בקביעת יחסי עובד-מעסיק, ובמבחנים אשר פיתח בית הדין לעבודה על מנת לקבוע האם התקיימו בין נותן שירותים עצמאי (פרילנסר) למקבל השירותים יחסי עובד-מעסיק. קביעת בית הדין לעבודה במקרה זה הינה בעלת משמעות קריטית למעסיק, שכן אם הוכרו יחסי עובד-מעסיק בין הצדדים, המעסיק מחויב בתשלום של מלוא הזכויות אשר מעניק משפט העבודה לפרילנסר.

 
לפני מספר שבועות, בפסק דין לא שגרתי, דחה בית הדין לעבודה, כבר בשלב הראשון של הפעלת מבחני הפסיקה, את תביעתו של נותן שירותים להכיר בו כעובד. בית הדין כינה את נותן השירותים חסר תום לב, העביר ביקורת חריפה על השקרים שנאמרו על ידי נותן השירותים בעומדו מול בית הדין, ופסק לחובתו הוצאות משפט בסכום של 10,000 ₪.
 
במקרה הנדון התובע שימש במשך שנתיים כמנכ"ל מכללה טכנולוגית אשר הוקמה על ידי חברת חרט תעשיות הגליל בע"מ, וחתם על הסכם למתן שירותי ניהול עם החברה. עיסוקה הבלעדי של החברה, עד להקמת המכללה, היה ייצור מוצרי מתכת במפעל אשר בבעלותה.
 
במסגרת ההסכם לניהול המכללה קיבל המנכ"ל תשלום של 20,000 ₪ לחודש בתוספת מע"מ, והחברה העמידה לרשותו רכב וטלפון נייד והחזירה לו את מלוא ההוצאות בגינם. התמורה ניתנה למנכ"ל כנגד חשבונית מס שהנפיקה חברה בבעלותו.
 
עם סיום ההתקשרות עימו הגיש המנכ"ל תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת, ודרש מבית הדין להכיר בו כעובד החברה, וכנגזרת מכך לפסוק לזכותו תשלומים הנובעים מהיותו עובד החברה בסכום של 130,000 ₪ (פיצויי פיטורין, הבראה, חופשה והודעה מוקדמת).
 
בית הדין ערך את המבחנים בעניין זה, וקבע כי המנכ"ל לא השתלב ב"מפעל" של החברה, שכן הוא הועסק בגוף חיצוני למפעל המתכת אשר בבעלות החברה. בית הדין פסק עוד כי הקמת המכללה, כחלק מחזונו של מקים החברה, אינה מהווה חלק מפעילות הליבה של החברה, ולכן הפעולות שביצע המנכ"ל כנותן שירותים לא היו דרושות לצורך ה"פעילות הרגילה" של המפעל
 
כמו כן, בית הדין קבע כי קיימים סממנים נוספים, אשר מביאים למסקנה חד משמעית, כי המנכ"ל אינו עובד החברה, כגון: העובדה כי היה גורם חיצוני למפעל, ולא בא כלל במגע עם גורמי המפעל, העובדה כי לא היה עליו פיקוח, הוא לא דיווח על שעות עבודתו ועל פעולותיו, ועוד.
 
בנוסף, החברה אף הוכיחה באופן חד משמעי כי בניגוד להצהרתו של המנכ"ל בבית הדין הוא נתן שירותי ניהול באמצעות החברה אשר בבעלותו לשני גופים נוספים לפחות.
 
כאמור, בית הדין ביקר את התנהלותו של המנכ"ל, קבע כי מדובר בניסיון חמור שלו להטעות את בית הדין, כינה אותו חסר תום לב, ודחה את תביעתו, תוך פסיקת הוצאות משפט לחובתו.
 

מגדל משה אביב, דרך זאב ז'בוטינסקי 7, רמת גן, 5252007 | טלפון: 03-6114055 |
 
פקס: 03-6114054 | keren@kzlaw.co.il | www.kzlaw.co.il

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798