חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
17/02/2020
 
 
 
שינוי דרמטי בהעסקת עובדים זרים!
חזור לרשימה
 
תאריך: 07/05/2017
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  office@arkr-law.co.il
 
בשני העשורים אחרונים הפכו זרים אשר הסתננו לישראל (בעיקר מאפריקה ובעיקר בין השנים 2007 ל- 2012) חלק בלתי נפרד משוק העבודה המקומי.
ישנם ענפים, דוגמת ענף המסעדות, בהם כוח אדם זה הפך מרכזי בהם.
בתחילת החודש נכנס לתוקף שינוי דרמטי בחוק עובדים זרים המחייב את המעסיק לנכות משכר העובד 20%, להוסיף לכך את חלקו בשיעור 16% ולהפקיד כספים אלו לפיקדון בחשבון בנק המנוהל על ידי רשות האוכלוסין וההגירה. את הכספים יקבל העובד במלואם רק אם יעזוב את ישראל במועד.
 

שינוי החוק נועד ללא ספק להניע ולעודד את המסתננים לעזוב. 
 
באיגרת זו לא נתמודד עם השאלה המהותית האם הדרך הנכונה, החוקית והצודקת לעשות זאת היא על ידי מניעה מהעובד הזר של חמישית משכרו (!) - על כך מן הסתם ידרש לענות בג"צ. נסתפק כאן בסקירה בסיסית של הנושא.
 
ממתי חל השינוי בחוק? האם יש ליישם אותו כבר במשכורת חודש אפריל המשולמת כעת?
תחולת ההסדר היא מיום 1.5.2017. אין צורך לבצע הפקדה כעת על בסיס שכר חודש אפריל 2017 אלא להיערך לביצוע הפקדה כאמור בתחילת חודש יוני הקרוב בגין חודש מאי.
 
על מי חל ההסדר? על כל העובדים הזרים?
לא, התיקון אינו חל על כל העובדים הזרים אלא רק על אותם עובדים זרים שהינם מסתננים. מועסקים בישראל גם עובדים זרים על פי אשרות עבודה מסודרות. 
העניין פשוט – אם אינכם יודעים אם הזר המועסק אצלכם הינו מסתנן אם לאו, אזי הוא מסתנן. 
מכל מקום מדובר בעובדים אשר נושאים רישיון ישיבה בישראל מסוג 2(א)(5) או 2(א)(2), שהינם רישיונות ישיבה זמניים הניתנים למי שהסתננו ומבקשים בישראל מקלט.
 
האם חלק המעביד בשיעור 16% הוא בנוסף לפיצויים ולפנסיה?
לא, הוא כולל רכיבים אלו. חובת הפקדת כספים לפיקדון נועדה להסדיר בין השאר עניין זה אשר בשנים האחרונות היה נושא לדיונים בבתי משפט ולפרשנויות שונות. חלק המעביד בשיעור 16% כולל אם כן זכויות פנסיוניות ופיצויים. המשמעות היא למשל, כי מעסיק אשר מבצע כיום הפקדה לחשבון בנק נפרד בשיעור של 12.5% על פי ההסדר הכללי החל במשק (מהם 6.5% לתגמולים ו- 6% לפיצויים) ידרש לתוספת של 3.5%.
 
האם צריך לבצע את הניכוי מכל השכר? האם למשל צריך לנכות מגמול בגין שעות נוספות?
את הניכוי וההעברה לפיקדון יש לבצע מאותם רכיבים המהווים בסיס לפיצויי פיטורים. המשמעות היא, כי לא יובאו בחשבון רכיבים כגון החזרי הוצאות דוגמת נסיעות או רכיבים המותנים בתנאים שונים כגון גמול שעות נוספות, גמול שעות עבודה ביום מנוחה, בונוסים וכו'. לעומת זאת יש לבצע את הניכויים מרכיבים כגון – שכר הבסיס, חופשה, חגים ומחלה.
 
איך מעשית מבוצע תהליך ההפקדה ולאן?
כאמור, מדובר בחשבון של רשות האוכלוסין וההגירה המתנהל בבנק מזרחי טפחות. את ההפקדה מבצעים באמצעות אתר האינטרנט של הרשות – את הפרטים תוכלו למצוא כאן. 
 
האם צריך לשנות את ההסכם עם העובד הזר? האם צריך לקבל את הסכמתו?
משעה שמדובר בהסדר חקיקתי אשר מסדיר מועדי ואופן תשלום שכר הרי לא נדרשת הסכמת העובד לו. יחד עם זאת המלצתנו החד משמעית היא להסביר את פרטי השינוי הצפויים לעובדים. ניתן להניח, כי חלק מהם יבחרו לעזוב את מקום העבודה אם לא יועלה שכרם.
 
מתי העובד מקבל את הכספים שבפיקדון?
בעיקרו של דבר – עם עזיבתו את ישראל. חלק מרכזי בנוהל היא סנקציה של הפחתת כספים ומניעתם ממסתנן אשר יאחר לעזוב את ישראל מעבר למועד שנקבע לו. את הפרטים בנושא בכלל תוכלו למצוא בנוהל שפרסמה רשות האוכלוסין וההגירה – לחצו כאן.
 
האם זהו סוף פסוק? האם השינוי כבר בתוקף? 
התיקון בתוקף מלא. יחד עם זאת הוגשו כנגד התיקון לחוק עתירות לבג"צ לרבות על ידי האגודה לזכויות האזרח - ראו כאן. לא ניתנו צווי ביניים ויש לחכות לדיונים בעתירות.
 

ערמוני קרמר, עורכי דין | לינקולן 20 | תל אביב | 6713412 | Israel | 03-6005553

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798