חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/02/2020
 
 
 
סקירות פסיקה חדשה- אפליה בעבודה- אוגוסט 2015
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/09/2015
כותב: עו``ד קרן בר יהודה
כתובת דוא"ל: 
 
פסק דין בעניין קרן גולד נ. ישיבת השומרון
ביום 18.8.2015 נתן בית הדין האזורי לעבודה בירושלים (מפי כב' השופטת שדיאור) פסק דין בתביעת התובעת בגין פיטוריה לאחר 25 שנות עבודה, בשיחת מסדרון, תוך אפלייתה מטעמי גיל ומגדר. ביחד עם התובעת פוטרו שתי מורות נוספות ובמקומן נשכרו לעבודה מורים גברים. בית הדין חייב את המעסיקה, ואת שני מנהליה באופן אישי, בתשלום פיצויים לתובעת.
 
 
התובעת הועסקה כמורה לאנגלית בישיבת השומרון. התובעת פוטרה בשיחת מסדרון, כאשר טענות הנתבעת לתלונות על אופן ההוראה שלה נמצאו כלא נכונות. התובעת פוטרה בלא שנעשה לה שימוע כלשהו, וההחלטה לפטרה נפלה עוד טרם שיחת המסדרון במסגרתה פוטרה.
 
בית הדין קבע כי במקום בו נעשו פיטורים שלא כדין לעובד ותיק, בלא עילה של ממש ובלא שימוע, יש לפסוק פיצויים עד לסך של 24 משכורות. התובעת תבעה פיצוי בגובה 12 חודשי שכר בגין אי עריכת שימוע ובית הדין נעתר ופסק לה את מלוא תביעתה ברכיב זה.
 
בנוסף, מצא בית הדין כי באותה שנת לימודים פוטרו 3 מורות לאנגלית ופורסמה מודעה המבקשת לשכור תחתן מורים, אשר נוסחה בלשון זכר בלבד. הנתבעת גם שכרה בפועל מורים גברים. בית הדין מצא כי בכך יש כדי להצביע על אפליה מגדרית בפיטורי התובעת. בית הדין הדגיש כי אין די בכך שמנהלי הנתבעת העידו כי "אין להם אג'נדה בעניין הדרת נשים" וכי בנסיבות שנוצרו מתקיימת אפליה, בעיקר בשים לב לנטל הרובץ על כתפי הנתבעת בעניין האפליה.
 
בית הדין קבע כי:
 
"המחוקק, בתי המשפט ובתי הדין לעבודה, רואים בחומרה רבה קיומה של הפליה. מדובר לא רק בהפרת חוק אלא גם בהפרת עקרון השוויון שהינו זכות חוקתית והפרתו נחשבת לפגם חמור במיוחד. הפליה, על כל צורותיה, נוגדת את תקנת הציבור"
 
ובהמשך:
 
"יש לעקור מהשורש קבלת החלטות מנימוקים שאינם ענייניים ושאינם רלוונטיים לביצוע העבודה או להפסקתה המיידית בדרך של טענות בלתי מבוססות ו/או מתועדות וללא שימוע כדין, ובעיקר כשמתלווה אליהם תחושה קשה של עוול. עוד נפסק לעניין אפליה כי אין צורך שתתקיים כוונה רעה, אלא די בקיומה של התנהגות פסולה הלכה למעשה".
 
בית הדין מצא כי מנהל התיכון ומנכ"ל הישיבה אחראים אישית לאפלייתה של התובעת ולפיטוריה. בית הדין מצא כי השניים היו מעורבים אישית בהפסקת עבודתה של התובעת.
 
בית הדין חייב את הישיבה בפיצוי בסך 35,000 ₪ בגין הפרת חוק שוויון, וכל אחד מהמנהלים בסכום נוסף של 10,000 ₪.
 
כן חייב בית הדין את הישיבה בשכ"ט ב"כ התובעת בסך 12,000 ₪.
 

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798