חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/02/2020
 
 
 
צו ההרחבה בעניין אנשים עם מוגבלויות – חומר למחשבה
חזור לרשימה
 
תאריך: 28/10/2014
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  [email protected]
 
ביום 5.10.2014 חתם שר הכלכלה בנט, על צו הרחבה של הוראות ההסכם הקיבוצי בעניין עידוד העסקתם של אנשים עם מוגבלויות.
במאמר זה אנו מבקשים להציג את עיקרי הצו וקצת חומר למחשבה.
 
מה היא מטרת צו ההרחבה? – ייצוג הולם!
 
בשנת 1998 נחקק בישראל חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.
 
מטרת החוק הינה כקבוע בסעיף 2 שלו – "... להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות, ולעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים, וכן לתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו."
 
סעיף 9 לחוק מטיל על המעסיק את החובה לדאוג לייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות בקרב עובדיו ומסמיך את השר האחראי לקבוע הוראות משלימות בהתייעצות עם הגורמים הרלבנטים במשק.
 
צו ההרחבה הינו מעשה של מימוש סמכות השר. (לחצו כאן לנוסח הצו המלא)
 
מטרת הצו הינה אם כן להבטיח ייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות במקומות עבודה.
 
 
על מי חל צו ההרחבה? – 100 עובדים ומעלה!
 
התשובה לכאורה פשוטה - על כל מקום עבודה בו מועסקים 100 עובדים או יותר. 
יחד עם זאת, שימו לב לשלושת הנקודות הבאות:
  • בענף הבניין הוחרגו מספר בעלי מקצוע ממניין העובדים.
  • בענפים עונתיים המועד הקובע למניין הוא ה- 1 בינואר לפי ממוצע 12 חודשים אחרונים.
  • לא מעט ארגונים במשק פועלים במבנה של אשכול של תאגידים. השאלה האם יש לבחון את מספר העובדים בכל תאגיד בנפרד או את מספר העובדים באשכול כולו, לא תמיד קלה לתשובה ותהיה תלויה גם בנסיבות ספציפיות. ראוי לזכור, כי בשאלות פרשניות מסוג זה ניתן משקל רב לעקרון של הגשמת תכלית ומטרת הנורמה - דהיינו צו ההרחבה.
מה הן הוראותיו האופרטיביות של צו ההרחבה? – תמהיל עובדים ומינוי אחראי!
 
מדובר למעשה בשתי הוראות מהותיות.
 
האחת – זו הקובעת, כי מעסיק יחשב כגוף שיש בו ייצוג הולם כאמור, אם עד ליום 5.10.2015 לפחות 2% מקרב עובדיו יהיו אנשים עם מוגבלות ואם עד ליום 5.10.2016 יעמוד שיעורם על 3%.
 
השנייה – זו המחייבת מעסיק למנות אחראי תעסוקת אנשים עם מוגבלות לשם יישום ההוראה הראשונה ולמען שילוב מיטבי וראוי של אנשים עם מוגבלות. שימו לב – לא נקבע בצו ההרחבה מועד לכניסתה לתוקף של חובה זו. סבירה בעינינו פרשנות לפיה המינוי צריך להיות במועד שיאפשר יישום במועד של ההוראה בעניין תמהיל העובדים, דהיינו במהלך השנה הקרובה.
 
איזה עובד נחשב כ"אדם עם מוגבלות"? – הגדרה רחבה!
 
לפי ההגדרה שבחוק מדובר ב"אדם עם לקות פיסית, נפשית או שכלית לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי בתחום אחד או יותר מתחומי החיים העיקריים".
 
לרבים מאיתנו הדימוי המידי שקופץ לראש בהקשר של המילה "נכה" הינו של אדם על כיסא גלגלים. אלא שההגדרה שבחוק רחבה הרבה יותר.
 
ברור שנכללות בהגדרה זו נכויות פיזיות הפוגעות באופן בולט ביכולת הניידות, בחושים (שמיעה, ראיה, דיבור), בהפעלת גפיים וכיוצא בזאת; יכללו כמובן גם חולים במחלות כרוניות משמעותיות (סרטן, לב, דלקות כרוניות ועוד); לאנשים עם מוגבלות נחשבים גם מי שסובלים ממחלות נפש – סכיזופרניה, פוביות, הפרעות למיניהן ועוד; אבחנות פסיכיאטריות ופסיכולוגיות כגון אוטיזם; קשת רחבה של לקויות נכללת גם היא בהגדרה – לקויות למידה, קשב וריכוז, דיסלקציה ועוד.
 
נייר עבודה מס' 71 שפורסם על ידי אגף המדען הראשי בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מציג סקר שבוצע בשנים 2006 עד 2010 ולפיו 23% מבני ה- 20 ומעלה במדינת ישראל מעידים, כי קיימת אצלם בעיה בריאותית או פיסית במשך למעלה מ- 6 חודשים אשר מפריעה להם בתפקוד היומיומי. אם מתמקדים בטווח הגילאים 20 עד 44 מדובר ב- 10% מן האוכלוסייה.
במילים פשוטות, סטטיסטית, מעסיקים יקרים, למעלה מ- 10% מעובדיכם הינם כנראה אנשים בעלי מוגבלויות. 
מנקודת מבט זו, הדרישה של צו ההרחבה נראית הרבה פחות דרמטית, הלא כך?
 
איך מיישמים את צו ההרחבה? – ברגישות ובנחישות!
 
זו ללא ספק השאלה המעניינת יותר וגם, מטבע הדברים, המורכבת יותר.
קצרה היריעה שכאן מלתת תשובה מקיפה לכך.
 
מעסיק שיבקש ליישם את הוראות צו ההרחבה ידרש לאזן בין אינטרסים מתנגשים - מצד אחד הצורך לאסוף נתונים על מצבם הרפואי של עובדיו ושל מועמדים לעבודה; ומצד שני האיסורים החלים עליו מכוח זכותם של אלו לפרטיות ולכבוד.
 
ניתן להעלות על הדעת למשל, הטמעת תהליכי עבודה, מול עובדים ומול מועמדים, של בקשה לקבל נתונים רפואיים. בקשה כזו תידרש להתבצע באופן ברור ומתועד היטב על מנת להבטיח הסכמה מדעת של העובד לפגיעה מידתית בפרטיותו. 
 
מחד נראה, כי לא ניתן יהיה לכפות על עובד או מועמד מסירת מידע רפואי ולא ניתן יהיה לזקוף לחובתו אי-מסירת מידע כאמור. מנגד נראה, כי בהחלט יהיה מקום להבהיר לעובד/מועמד, כי מסירת המידע עשויה להועיל לו, להגן עליו ואף לעמוד לזכותו כסוג של אפליה מתקנת.
 
תהליכים כאלו ידרשו לעמוד בדרישות הדין בכל הנוגע לשמירת סודיות, ניהול מאגרי מידע וכדומה.
 
לסיום - למרות המורכבות אין לנו ספק, מדובר בצעד נכון וראוי של הרגולטור להפיכת שוק העבודה בישראל להוגן וצודק יותר.

 
אנו נשמח לעמוד לרשותכם להסברים או הבהרות – [email protected] 
http://www.armonilaw.co.il
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798