חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/02/2020
 
 
 
ככה לא מטפלים בהטרדה מינית!
חזור לרשימה
 
תאריך: 12/11/2013
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל: 
 
פסק דין אשר ניתן בימים אלו על ידי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בסוגיה של הטרדה מינית, אינו מחדש הלכה ואולם מדגים היטב כיצד גם חברת היי-טק גדולה, אשר ניתן להניח, כי פעילותה מסודרת ומאורגת כמעט בכל היבט שהוא, נכשלת כישלון חרוץ בטיפול באירוע של הטרדה מינית.


בקיצור נמרץ נספר, כי הפרשה נסבה בעיקרה סביב תלונותיה של עובדת בצוות של כחמישה עובדים, כולם גברים, כנגד אחד מהם. העובדת התלוננה על הטרדות והצקות ותיארה אמירות בעלות אופי מיני מובהק. גורמי הנהלה אשר עסקו בטיפול בתלונה קבעו, כי מדובר בגסות רוח והציעו לעובדת שוב ושוב העברה לחדר או לצוות אחר. העובדת סירבה ובסופו של דבר התפטרה והגישה תביעה לפיצויים על פי החוק למניעת הטרדה מינית.

מפסיקת בית הדין עולה, כי החברה כשלה לחלוטין בהבנת המקרה ובטיפול בו.
 
זו לא גסות רוח זו הטרדה מינית!

נפסק, כי - שיחות סקס בין גברים לצד עמיתה לעבודה; כינויים כמו "ילדונת" או "ברבי"; אמירות כמו "מה תודה, תתפשטי"; התייחסות לעגנית לשם בעלה של העובדת – פיני ; כל אלו ועוד, הינם הטרדה מינית ולא גסות סתם. מדובר בהטרדה "מדירה", כזו המערערת את תחושת המקצועיות של נשים עובדות, חותרת תחת ביטחונן העצמי, ממאיסה עליהן את ההימצאות במקום העבודה, מאיימת עליהן ולבסוף מבריחה אותן. העובדה שהעובד המטריד ניסה לשוות לדבריו נופך של צחוק ובדיחות, אינה מפחיתה מחומרתם. משעה שהעובדת הבהירה למטריד, כי הדברים גם אם לא כוונו אליה פוגעים בה, היה עליו לנצור את לשונו בקרבתה.
 
את המטריד צריך להעביר, לא את הקורבן!

נפסק, כי הצעה להרחיק עובדת ממרחב עבודה בו שוהים מספר עובדים ובהם המטריד, על מנת שהרוחות ירגעו או בשל חששות של עובדים אחרים שדברים היוצאים מפיהם יחשבו כהטרדה, הינה מעשה של התנכלות של המעביד לעובדת. הוא הדין בהצעה לפיה העובדת תעבור לעבוד במסגרת של צוות אחר. אלו הן הצעות בהן העובדת נפגעת והמטריד ממשיך להיות בסביבתו הרגילה ולמעשה לא נדרש לקחת אחריות על מעשיו.
 
יש לטפל בהטרדה מינית, אך ורק בדרך הקבועה בחוק!

אין זה משנה אם המוטרדת התלוננה אם לאו, וגם במצב בו המוטרדת משיבה בשלילה לשאלה אם היא רוצה להגיש תלונה בגין הטרדה מינית, עדיין, אם נודע למעביד על חשש להטרדה מינית עליו לפתוח בהליך בירור לפי החוק. הליך ברור של תלונה על הטרדה מינית יכול להיעשות רק באופן הקבוע בחוק ובכלל זה על ידי האחראית על העניין בארגון בלבד, תוך שמירת פרטיות המתלוננת, גבייה מסודרת של עדויות ועריכת דוח מסכם כתוב למנהל המוסמך. עותק אחד של תקנון למניעת הטרדה מינית, התלוי בכניסה למחלקת משאבי אנוש, בבניין בן 5 קומות בו מועסקים כ- 900 עובדים, אינה פעולה מספקת על פי דרישות החוק בעניין פרסום תקנון.

לגזור ולשמור, כבר אמרנו?

סע 18564-09-10 אלמונית נ' פלונית, פורסם בנבו, ניתן ביום 5.11.13 על ידי מותב בראשות השופט אורן שגב. 
אנו נשמח לעמוד לרשותכם להסברים או הבהרות – armoni.law@gmail.com 
http://www.armonilaw.co.il

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798